[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu cu 2 pompe de apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Pestii stau mai mult pe fundul apei,incep sa fie apatici si fara pofta de mancare,aripioarele si coada dorsala incep sa devina gen lipicioase.Acum stau toti ingramaditi langa termometru sau langa filtrele de apa cu toate ca apa are aproape 29 de grade.
Ce ma sfatuiesti sa le reduc temperatura,pare sincer ca ai fierb.
Un Guppy am gasit mort ieri cu coada franjurata si decolorata,azi a mai murit un molly.Ma oftic maxim
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

In a 3 poza se vede ceva alb prins de planta,nu am balarii prin apa.
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2019 22:00:34

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

schimb masiv de apa... 50% azi siu50% maine... apoi vreo 3 schimburi normale la max 3 zile intre schimbri...
sigur nu este ceva in regula cu apa
apatia pestilor, stau pa fundul bazinului cu innotatoarele inchise, sau inotatoarele incep sa se faca franjuri....asta se intampla in general cand nivelul de amoniu sau nitrati este prea mare
filtrarea aia e cam ciudata la tine... eu as continua cu schimburile de apa mai dese...nu la saptamana...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2019 23:14:30


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Am verificat de dim si alti 2 molly au murit.Am verificat apa cu test 6 in 1 de la tetra si ca niciodata am valori varza. NO3-50,NO2-10,GH-16D,KH15-D,PH-8,CL-0.Deci clar acvariul meu este deciclat grupa mare.
Ce ma sfatuiesti in continuare?
O sa fac schimbul de apa cum ai zis 50% si vreau sa adaug in apa urmatoarele:5ml de amtraclean bacterii,10 ml de ocean free fungus si 5 ml de sera aquatan pentru declorinare.O sa incalzesc cei 20 de litri de apa pe care ai adaug pana in jurul valorii de 28 de grade.Este ok asa?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

o sa trec aici ce i.am trimis si ca mesaj privat,pt a vedea si ceilalti care sunt/vor fi in astfel de situatie:
salut. Testele alea 6in1 am avut si eu,nu sunt deloc precise,sunt doar de referinta,dar sunt bune in situatiile de data sa iti confirme temerile,atunci cand valorile apei sunt dezastruoase.
Ca idee,niciodata nu trebuie xombinate toate substantele din prima,cu atat mai rau in cazul unei deciclari,cand pestii sunt dati peste cap,vin chimicalele fiecare cu cate o schimbare a valorilor apei,incat din dezastru se face carnagiu. Nu schimba si nu incalzii apa,nu o sa reusesti sa o faci la aceeasi temperatura,decat in cazul in care te grabesti sa zicem si incalzesti apa putin pt a face schimb de apa,dar CU ATENTIE si cu ochii pe incalzitor si in cazulapei reci si a celei calde...o eroare de maxim 2,5 grade este acceptata la schimbul de apa,nu mai mult altfel risti ca pestii sa faca gris. Nu schimba 50% din apa decat saca ai TOATA ZIUA la dospozitie,incat sa completezi la fiecare 40/60minute cu cate 2/3 cani de apa sau o sticla eventual bidon de 5l,in functie de litrajul acvariului. daca nu ai toata ziua la dispozitie,schimba doar cate 15/20% si urmareste termometril la adaugarea apei pt a nu o racii/incalzii prea brusc deodata


nu stiu ce e acea chestie de sub frunze,dar sa speram ca e doar "muci" de la ciclarea apei.
faza cu schimbul total de apa in 24 de ore pe perioada ciclarii e cu dus si intors: pe o parte,e bine a se schimba,caci se elimina amoniul otravitor. pe de alta parte,un astfel schimb masiv de apa la un bazin neciclat nu permite filtrelor sa isi hraneasca bacteriile "bune",astfel luand.o aproape de la inceput. Personal,nu recomand 50% decat in cazul substantelor chimice adaugate in exces sau amestecate. 15/20/25% e suficient. Totusi,daca sti ca ai combinat tot felul de rahaturi chimice acolo,este ppsibil ca pestii sa fi facut intoxocatie si de aici dezastrul atat al valorilor cat si al decedarii pestilor.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Intradevar tot ce am facut a fost total haotic,am reusit performanta ca in maxim 3 zile sa deciclez total acvariul si este ceva de invatat din prostia mea.Cert este ca pana la urma totul este chimie si depinde pana la urma si de imunitatea pestilor.Ce am invatat eu? 1.Lasa sa se cicleze macar 3 saptamani acvariul.
2.Apa de la robinet tinuta o saptamana la aerat pentru a scapa de clor.
3.Sarea nu omoara in cantitati mici actioneaza ca antiseptic.
4.Filtrarea este foarte importanta deoarece pe langa dezvoltarea bacteriilor benefice vietii pestilor face si aerarea apei.
4.Tratamentele sau mai exact tratamentul nu se face haotic si impulsionat de spaima de a nu pierde tot pentru ca fix asta vei face...distrugi tot ecosistemul acvariului.
5.Atentie mare la pietre (a nu se baga in acvariu inainte de a fi testate cu otet sau mai bine detartrant).Calcarul se depune in branhiile pestilor si mai departe ...deces in timp.
6.Schimburile de apa sint foarte importante,poate cel mai important dupa cantitatea de hrana.Incercati sa nu depasiti cu MAXIM 2 grade temperatura initiala.
7.Hrana in exces duce la acumulari mari de amoniu ce se vor regasi mai tarziu in nitriti si nitrati...in timp boli sau decese.
8.Factorul de stres uman...interventii dese in apa din bazin dauneaza sanatatii pestilor.
9.Plantele trebuie alese cu grija in functie de nivelul acvaristului de pregatire si de timp.Unele necesita aport de CO2 altele nu...totusi toate trebuiesc intretinute,fertilizate,ingrijite.
10.Poate cel mai important atunci cand luati pesti sau plante NU INTRODUCETI INSTANT IN ACVARIU.Aclimatizati pestii inainte de introducere in acvariu.Daca exista posibilitatea timp de o saptamana tineti pestii in alt acvariu si adaugati treptat apa din acvariul principal inainte de a face transferul in acvariul principal.
Clar eu nu am facut ce v-am scris,am scris ce ar trebui facut.Dar cum nimic nu este simplu daca exista dorinta totul poate fi rezolvat sau reluat in acest caz.Daca am omis ceva este datorita faptului ca experienta mea este de doar 1 luna
Succes tuturor !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha,ma bucur ca ai inteles cate ceva,se pare ca ai facut si intreprins
ABSOLUT TOATE greselile ce puteau fii facute,dar...ciclul vietii...pestii mor,noi invatam pt ca altii sa o duca bine. Am mici obiectii totusi:

2: apa de la rpbinet nu se tine o saptamana,este suficient si 14/16 ore,multi zic 24h....Intr.o saptaman de stat in bidoane,numai apa curata nu va mai fi.
3: in legatura cu sarea,noi avem o vorba: de ce sa ne legam la cap daca nu ne doare capul ? Este recomansabila in cantitsti mici la pestii salmastrii,insa jur ca am vazut molly murind de batranete fara pic de sare adaugata...




Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Pesti sunt mai bine daca nu bine chiar,mananca si sunt vioi,petele albe aproape ca au disparut de tot.O sa mai mentin temperatura la 27-28 de grade inca 2 zile si apoi o sa o scad treptat 1 grad pe zi pana la valoarea de 25 de grade.Peste 3 zile voi schimba 25% din apa si voi continua tratamentul pentru inca 10 zile.Sper sa va dau vesti bune in continuare.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci , ai luato rau, casi multi dintre noi....acvaristica nu e un hobi de suprafata, vezi,dai de mancare si schimbi apa. asta e pentru copi.Acvaristica .... e ca viata... ai experienta,ai trecut prin necazuri, atunci vezi lucrurile mai in profunzime. La fel si in acvaristica,inveti din probleme,si incepi sa anticipezi ce se poate intampla daca...
prima regula de baza... RABDARE
A DOUA, PROBLEME DE SANATATE A PESTILOR? RAPID UN SCHIMB DE APA DE 50¨% dupa care incepem sa cautam problema
si nu uita, inainte de acest schimb, un pahar bine spalat si clatit in care pui apa din bazin, inainte de a face schimbul de apa ,pentru a face testele

eu asta cred ..... ca prima reactie, schimbul de apa , ajuta la imbunatatirea calitatii apei

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Schimbul de apa 50% l-am facut ieri,am pus pana la urma declorinator si solutie de tratament pentru fungus,ciuperci si alte balarii si am incalzit apa treptat pana la valoarea pe care o aveam in acvariu masurand cu un termometru cei 28 de grade.Apa nu o torn pur si simplu,o introduc cu un furtun subtire gen cel de la pompa de aer (a durat cam 1 ora sa reumplu cei 50% (apa) scosi prin aspirarea substratului.Cat despre filtre am unu Jeneca (Recomandat pentru acvarii cu capacitate maxima de 60 L, 320l/h) si un filtru Boyu 340 litri / or? acvarii pana in 50 litri.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

La urmatorul schimb,nu mai baga nici declorinator....nimic,lasa apa curata,tine apa la declorinat 24h si asa faci schimbul...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Astazi m-am trezit ca mai am puiet in acvariu,din pacate cam tarzior, nu am reusit sa salvez decat vreo 4 pui.Restul ai halise in special femela xifo care cred ca a si nascut deoarece sunt deosebiti de puii de guppy(un pic mai rosiatici si ochii mai mari).Am bagat si 2 pui guppy de 3 sapt in acvariul mare pt ca nu mai aveau loc in cresa.Acum inrebarea este gupyy aceasta din poza care a nascut acum 3 saptamani naste iar ca e prea umflata.E bolnava,gravida sau grasa?
[Thumb - guppy f.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu cred....guppy sun bortosi de fel, si nu vad sa aiba pata neagra la burta, langa coada
in locul tau , as lasa natura sa selecteze puii de gupyy, care supravietuiesc ok, care nu...guppy se inmultesc foarte repede si o sa ajungi sa nu ai loc in bazin...
poate daca vrei sa scoti ceva exemplare mai colorate sau... atunci ai ti si alegi din ei

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rukie
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2019 09:00:46
Messages: 19
IP:
Offline

Vreau sa multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi inca de la inceputul periplului meu in hobby-ul de acvarist.Cu sigurata mai am foarte multe de invatat si sper sa nu mai invat din greselile mele
Din fericire in acvariul meu momentan este liniste si pestii par activi, fara probleme.Am reusit sa scap de acea bola la molly (cred ca totusi era boala grisului).Ma gandeam sa mai adaug niste plante in viitorul apropiat.Acum insa nu sunt foarte dumirit cu injectarea de CO2 si asta ar presupune alte recipiente pe langa acvariu ca sa nu mai vorbesc de substrat care la mine este format doar din pietris.
Va doresc toate cele bune si succes in continuare !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com