[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Unreal  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

filtrul e gol la interior, nu are nimic in el. Pot pune ce vreau. Intra perfect cu skimmerul in primul compartiment, dar intra la fel de bine si in al doilea. Eu cred ca as fi gandit 3 camere acolo: sa las in prima skimmerul sa isi faca datoria si apoi in celelalte doua sa isi faca datoria filtrele, dar asa probabil a fost gandit si nu cred ca mai pot schimba ceva

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Asa a fost gândit... eu l-am facut... :-D te ajut cu orice ai nevoie...
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

fanta wrote:Asa a fost gândit... eu l-am facut... te ajut cu orice ai nevoie...


Tare

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2019 11:45:24

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

fanta wrote:Asa a fost gândit... eu l-am facut... te ajut cu orice ai nevoie...


AHA!!! A aparut producatorul. Ce bine. Eu sunt acum in cautare de nisip si piatra. Voi incepe cu ambele uscate ca sa evit eventualii musafiri nepoftiti. Am fost la Coralis si vor aduce piatra uscata cam intr-o saptamana, asa ca pana atunci mai am de asteptat. Ca nisip am gasit tot la Coralis varianta de la Grotech 0.3-1.2 si 1-2 mm. Stiu ca multi sunt multumiti de ATI. Ce parere aveti? Grotech sau ATI? Si inca ceva, ce avantaje sau dezavantaje am intre granulatiile de nisip? Pretul e la fel
Acum o intrebare pentru @fanta: ca pozitie ma uit din fata acvariului. In ce ordine e mai bine sa pun cele 2: skimmerul in dr si filtrul in stg sau invers? Are vreo importanta? Ca logica zic eu: skimmerul in dreapta ca sa scoata proteinele din apa si apoi filtrul ca sa filtreze ce a mai ramas

This message was edited 2 times. Last update was at 13/03/2019 11:45:35

[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

A venit si nisipul de 1-2mm de la Grotech. 10 kg se pare ca au fost suficiente pentru un strat de 4 cm la bazinul meu de 45x45. Saptamana viitoare ma duc sa iau si piatra
[Thumb - DSC03211 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03210 (Small).jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2019 16:01:46


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ce curat e.

Cryptic Cherries - West-Africa river
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bine nisipul

Spor,

MSI Reef
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

pareri?
[Thumb - DSC03213 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03215 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03214 (Small).jpeg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Parerea mea e sa pui mai putin nisip, as pune 2-3 cm. In afara de faptul ca nu mi se pare ca arata bine asa cum e acum date fiind dimensiunile acvariului, in afara de faptul ca singurul rol al nisipului e estetic, nu va face decat sa adune mizerie si sa necesite aspirare constanta.

Mai bine pui mai putin la inceput si mai completezi dupa aia daca nu iti place cum arata sau il zboara pompele, ca de pus e mai usor decat de scos.

Eu am vreo 2 cm si ce iese din el cand il mai zgandaresc e de speriat. Nu l-am aspirat niciodata ca n-am timp de asa ceva si mai e si dificil la mine, ca cea mai mare parte din suprafata e ocupata. Oricum dupa 1 an si ceva mi-e si frica sa-l deranjez.



scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu m-am folosit de nisip ca sa fixez ma bine coralul de jos. Am fost la Coralis azi si coralii sunt maricei iar acvariul meu e mic. Granulatia pe care am luat-o la nisip e 1-2mm tocmai ca sa pot aspira. Dar nu-i nimic, forma nu e hotarata inca. De fapt nici pozitia acvariului nu e finala. Mai sucim, mai invartim, pozitie frumoasa, sa gasim

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ca design arata chiar elegant structura facuta, mie imi place, as roti un pic piatra de sus sa o vezi mai mult din fata, ca o partie de schi.

La nisip eu am pus 1cm, maxim 2cm ca mi-e teama de un nisip adanc si de ce apare prin el.

MSI Reef
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

MSI wrote:La nisip eu am pus 1cm, maxim 2cm ca mi-e teama de un nisip adanc si de ce apare prin el.


da, asta e o temere buna. Am incercat sa iau o piatra mai plata si una care sa o continue, dar piatra de jos e cam pe rotund ca sa zic asa. Maine sau poimaine incerc si alte pozitii si eventual o fixare a lor una in alta

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

piatra calacaroasa e buna in acvariu? Eu am o piatra calcaroasa care a stat cu brio in acvariul cu ciclide. Acum vreau sa o folosesc ca baza sub cele doua pietre uscate reef. Ma intereseaza daca piatra calcaroasa influenteaza negativ parametri apei? E ok, nu-i ok, ce parere aveti?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

i-a mai ramas cuiva prin Bucuresti putin adeziv de corali. Am cumparat piatra uscata si nu prea stiu cu ce s-o lipesc ca sa stea pe pozitii.

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Solutia clasica si eficienta este urmatoarea: Gauri cu bormasina - tije de plastic / sticla - shoricei de plastic - ciment
... nu te gandi sa lipesti bolovanii cu adeziv d-ala, ca n-o sa tina manevra.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

siliconul de acvarii nu merge?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nope, nu merge cu silicon.

- daca e vorba de bolovani mai mici, da-le doar niste gauri si leaga-i cu shoricei. "Maschezi" legaturile alea cu ceva ciment (ca sa nu se vada plasticul) si aia e.
- daca e vorba de bolovani mari, atunci fa asa cum ti-am zis... uite despre ce vorbesc: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/20668.page
- avantajul este ca poti sa "pozitionezi" bolovanii asa cum vrei tu, in orice pozitie... indiferent cat de "ciudata".

image
image
image
image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pro tip: daca nu e absolut necesar pt stabilitatea structurii, e chiar contraproductiv sa cimentezi legaturile facute cu tije, asta pentru ca sigur va veni un moment cand vei dori sa scoti piatra ca sa o cureti de ceva si este mult mai simplu sa scoti segmente separate.

eu ma felicit si acum ca turnuletul nu l-am cimentat ci doar l-am facut cu tije, ca am scos etajele 2 si 3 de mai multe ori pana acum sa le curat sau sa fixez corali mai bine decat as fi facut-o sub apa/



scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cred ca varianta cu soricei e cea mai buna pentru mine. Incerc sa o pun azi in practica. Si de varianta cu tija am citit dar unde ma duc sa cumpar...etc

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am luptat si-am biruit. Multumesc Koala, ideea cu soriceii a fost foarte buna. In concluzie am gaurit coralii i-am legat cu soricei si ca sa dau o fixare definitiva in locurile goale de la imbinare intre ei am bagat bucatele de spartura pe care le-am fixat cu silicon. Acum pun cateva poze cu coralii din diferite pozitii. Care va place mai mult. "Monumentul" e acelasi, doar pozitia difera. Pentru poze si idee de ansamblu am folosit tava rotativa de ornat tort a sotiei
[Thumb - DSC03227 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03230 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03228 (Small).jpeg]

[Thumb - DSC03229 (Small).jpeg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com