[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nu cresc plantele :(  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Acum folosesc un Fertilizator lichid de la Tetra *PlantaMin*, dar din cate am inteles nu este chiar asa de bun, dar altul nu a avut la magazinul din oras.
Dar am o mica intrebare, daca pun o cantitate mai mare, va fi mai efectiva decat daca pun exact cat spune pe eticheta?
Si inca nu am ajuns la magazin sa intreb daca are substrat fertilizator, probabil ma duc saptamana viitoare, doamne ajuta.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Pentru inceput fertilizeaza dupa instructiunile producatorului.
Tu nu ai aditie de co2, si daca ai o concentratie prea mare de fertilizant, plantele nu o vor consuma dar in schimb algele da.
Dupa 2 saptamani poti umbla putin la doza.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Comanda pe net fertilizanti de calitate. Daca ai pune si o poza de calitate cu acvariul si plantele de care pomenesti ar fi mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2019 14:26:29


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

https://imgur.com/a/ji8j9aJ
Parca mi-e si rusine sa il arat.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
Apollo
Member
[Avatar]

Joined: 03/09/2017 11:07:18
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

marian1606 wrote:https://imgur.com/a/ji8j9aJ
Parca mi-e si rusine sa il arat.

Daca te uiti la jurnalul meu o sa vezi ca la mine lucrurile stateau mult mai rau, dar am invatat ceva lucruri.
Uite aici ceva ce te poate ajuta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/41392.page
https://www.youtube.com/watch?v=CyJDgMFcaBQ&t=634s
Continua fertilizarea cum scrie in prospect.
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Aaaa da, nu am precizat asta, nu am testat apa niciodata pana acum.
Am in plan, cand se intoace mama mea in tara sa cumpar, poate o sa fie mai usor de remediat problema asta.
Stiu ca e o prostie ca nu am facut test pana acum.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Se poate ca substratul sa il aman putin, inca nu stiu sigur, dar filtrul s ar putea sa faca scurt-circuit, momentan am schimbat faza cu nulul in priza, si se pare ca s-a oprit, ma gandesc ca a intrat apa in cablu*si prin "ma gandesc" ma refer la tatal meu*. Deci e posibil ca prima oara sa cumpar filtru nou, si apoi substratul.
Mai ales ca filtrul asta imi da niste mici probleme, ca acel magnet de la bobina nu mai prinde la "rotitor" si azi i-am pus banda teflon, sa vad in zilele urmatoare daca trebuie sa pun iarasi banda.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Nu mai deschid un alt topic, pentru ca este cam pe acelasi subiect.
M-am uitat la preturile substratului fertilizant, si am zis ca din banii de alocatie, imi iau substrat, inca niste soiuri de plante, pentru ca vad ca incep usor, usor sa creasca plantele iarasi, si m am uitat pe nevertebrate.ro, dar nu stiu daca imi ajung 3-4kg de substrat la un acvariu de 54 de litri, si mai mult nu stiu daca imi permit sa cumpar. Si vreau sa imi spuneti daca imi ajung, in final, cele 3 4 kg de substrat?
Si am vazut pe youtube, nu mai stiu exact la ce youtuber, oricum era unul destul de cunoscut, ca a folosit substrat pentru plante de ghiveci *nu acvatice* care le a cumparat de la Home Depot.
Si ma gandeam sa cumpar si eu de la Dedeman un substat, deoarece ies mai ieftin asa, si este si o cantitate mai mare. Desigur, daca imi dati acordul.
Alta intrebare este, dupa acea "oprire" din crestere a plantelor, merita sa ma risc sa iau o planta de tip covor? si probabil inca vreo 2 plante care au necisitati similare cu cele pe care le am eu.

Sunt incepator, nu ma baga in seama.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Nu-ti recomand sa folosesti pamant de ghiveci pentru ca te poti trezi ca elibereaza cantitati mari de nitrati, fosfati, etc.
Si iti tulbura apa mai usor decat substraturile speciale de acvariu cand mai umbli la plante.

Eu zic ca te descurci si cu 3-4 kg de substrat. Te gandesti bine pe unde vrei sa pui plantele in acvariu si grupezi substratul fertil numai in zona aia.
Ar fi indicat de exemplu sa lasi o zona pe mijlocul acvariului neplantata, ca sa aiba pestii pe unde sa se invarta.

Pentru plantele tip covor ai nevoie de obicei de multa lumina si CO2. Uita-te bine inainte sa cumperi plante, care sunt cerintele lor.
Cauta-le si aici: https://tropica.com/en/plants/ si vezi sa fie trecute ca fiind 'easy'.

[Nano cu albinute] [Old tree]
marian1606
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/01/2019 18:42:10
Messages: 69
Location: Caransebes
IP:
Offline

Am inteles, deci pun mai mult in colturile din spate. Mersi fain, astept sa imi vina alocatia acum
Si pe scurt renunt la gazon..

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2019 19:38:36


Sunt incepator, nu ma baga in seama.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com