[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Putin ajutor in alegerea unui acvariu si a celor necesare!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eheim full. 45 litri.

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Superb, Silviu. Zi-ne si ce lumina ai la el, ca eu nu stiu ce sa-i recomand.
Presupun ca ai si Co2, la ce plante sunt acolo?

This message was edited 1 time. Last update was at 22/12/2018 14:24:40




Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata minunat, Silviu! Felicitari! Ce instalatie de CO2 ai la acvariu? Si ce lampa folosesti?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Humbert wrote:Superb, Silviu. Zi-ne si ce lumina ai la el, ca eu nu stiu ce sa-i recomand.
Presupun ca ai si Co2, la ce plante sunt acolo.


Acvariu Eheim 45 litri. Substrat fertil Tropica acoperit cu ADA Colorado. Filtrare Eheim 2211 plin cu Eheim Substrat Pro. Micro skimmer Eheim. CO2? Tropica 60. Lumina ? Lampa cu brat reglabil de la Ikea, cu bec led echivalent 80 w, lumina rece.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

image
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tot sustin filtru extern sau hang-on.

Deja am ajuns sa vorbim de 15 pesti, colegu\ nu o sa tina doar o planta si niste nisip .. un minim este acea mica cutiuta de am recomandat-o de la sunsun, tot bagi 2L de siporax in ea si este mai buna decat intern. Mai ales ca este acvariul mic .. vrei sa ai cat mai mult loc pentru pesti, nu plastice.

A se vedea exemplul lui Silviu, acvariu 45L cu un mic filtru extern.

MSI Reef
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MSI wrote:Eu tot sustin filtru extern sau hang-on.

Deja am ajuns sa vorbim de 15 pesti, colegu\ nu o sa tina doar o planta si niste nisip .. un minim este acea mica cutiuta de am recomandat-o de la sunsun, tot bagi 2L de siporax in ea si este mai buna decat intern. Mai ales ca este acvariul mic .. vrei sa ai cat mai mult loc pentru pesti, nu plastice.

A se vedea exemplul lui Silviu, acvariu 45L cu un mic filtru extern.


Perfect de acord cu tine!
Pina la 30-35 litri, un Dennerle corner cu extensie isi face treaba. Mai sus, eu as recomanda un “atirnat” sau o canistra cit de mica dar bine burdusita cu material filtrant de calitate.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu filtrul intern o sa fac doar ciclarea pana mai strang niste bani si apoi o sa cumpar filtrul hang on sau unul extern de la sunsun
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Alinn.25 wrote:Cu filtrul intern o sa fac doar ciclarea pana mai strang niste bani si apoi o sa cumpar filtrul hang on sau unul extern de la sunsun


Daca imi permiti ... In locul tau eu as astepta pina pot pune un filtru de calitate si apoi as incepe proiectul. Altfel pierzi timp mai mult decit cistigi. Si as aplica metoda Tropica App 90.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles, Silviu. O sa iau filtrul hang on Dennerle Scraper's Flow si o sa incep direct cu el. Filtrul intern il voi da surorii mele care are un betta intr un acvariu de 15L. Cel hang-on de la Dennerle mi se pare cel mai elegant pentru acvariul pe care il vreau si dupa review-urile gasite cred ca este destul de bun.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
Humbert wrote:Superb, Silviu. Zi-ne si ce lumina ai la el, ca eu nu stiu ce sa-i recomand.
Presupun ca ai si Co2, la ce plante sunt acolo.


Acvariu Eheim 45 litri. Substrat fertil Tropica acoperit cu ADA Colorado. Filtrare Eheim 2211 plin cu Eheim Substrat Pro. Micro skimmer Eheim. CO2? Tropica 60. Lumina ? Lampa cu brat reglabil de la Ikea, cu bec led echivalent 80 w, lumina rece.



Silviui, serios, echivalent cu 80 W? nu e mult? aproape 2W /l...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:
Silviu Man wrote:
Humbert wrote:Superb, Silviu. Zi-ne si ce lumina ai la el, ca eu nu stiu ce sa-i recomand.
Presupun ca ai si Co2, la ce plante sunt acolo.


Acvariu Eheim 45 litri. Substrat fertil Tropica acoperit cu ADA Colorado. Filtrare Eheim 2211 plin cu Eheim Substrat Pro. Micro skimmer Eheim. CO2? Tropica 60. Lumina ? Lampa cu brat reglabil de la Ikea, cu bec led echivalent 80 w, lumina rece.



Silviui, serios, echivalent cu 80 W? nu e mult? aproape 2W /l...


Nu. Sta la 25-30 cm de luciul apei. Asta e regula de la care nunma mai abat : lampi puternice dar plasate la inaltime.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aha ,si banuiesc ca ai avut si cu ce masura intensitatea luminii ca sa fie ceea ce trebuie , sau ai reglato in timp?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua! Am revenit. Maine ar cam trebui sa ajunga acvariul de la Dennerle de 55 de litri. Am cumparat filtrul Dennerle Scaper's Flow si ar cam trebui sa ajunga sambata. Am cumparat si un incalzitor de la Resun de la animax de 75W. Sper sa faca fata. O instalatie de CO2 mica de inceput pana strang niste bani sa iau una cu butelie de macar 2 kg si aceasta lampa cu led https://www.nevertebrate.ro/lampa-led-aqualighter-1-9w-45cm-11109 care sper sa faca fata. Lampile cu led de la dennerle nano le-am vazut in animax puse pe acvarii de 50 de litri si nu prea fac fata. De aceea am ales-o pe aceasta si daca nu face fata mai iau una sau un Dennerle trocal de putere mai mare. Ca substrat am luat 5 L de JBL Manado si o punga de cuart cu nisip de 0.2-0.7 mm ca sa asej cat de cat.
Acum intrebarea este: Unde gasesc pietre si radacini? Ca in animax sunt vai de ele iar de pe net sunt frumoase in poze dar cand citesti review-uri iti dai seama ca nu arata deloc ca in poza.
Si plante de unde cumpar? Ca in animax sunt pline de o mazga verde pe ele si nu prea ma incanta. Voi de unde ati cumparat plante pentru acvariu? Eu sunt din Bucuresti. Daca stiti magazine bune sau oameni care vand din productia proprie ar fi mai bine.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pentru lemne si pietre fa o vizita si la Coralis, de multe ori am vazut lucruri faine

pentru plante, eu am luat in ultima vreme dennerle in vitro si sunt f multumit; se gasesc la animax dar cel mai bine e sa te duci la animax vulcan ca acolo e mai centrat pe acvaristica
eu luam de la nevertebrate dar acum e frig si deci nu cred ca expediaza ei

sau de la alti acvaristi, urmaresti pe forumuri si grupuri de FB



Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu putin timp sa ma laud cu ce mi-am luat!
Am primit cam tot in afara de filtru pentru ca nu mai exista in stoc...
Acesta e acvariul impachetat. M-am speriat cand am vazut cat de mare este si a trebuit sa-l car vreo 200 de metri de la sediul curierului pana acasa.
https://i.imgur.com/VV6ugVJ.jpg
Asa a venit impachetat de cei de la nevertebrate.ro
https://imgur.com/W7FhWC3
https://imgur.com/V5XU7oO
Lampa cu led. Scuzati ca a iesit asa neclara poza dar imi tremurau mainile de la carat.
https://imgur.com/44FfywH
Si doua poze cu acvariul cu tot ce am pe el.
https://imgur.com/bvY83Uh
https://imgur.com/ch0leEb
Filtru mai exista doar in Animax Brasov la 400 de lei. Cei din Bucuresti mi-au recomandat ca inlocuitor Eheim Classic 150 si nu stiu ce sa fac. Sa-l iau pe cel extern de la Eheim sau Dennerle Scaper's Flow? Cel de la Eheim sincer mi se pare mare la 350l/h si e livrabil in 1-2 saptamani... Mai bine dau o fuga pana la Brasov ca tot am legitimatie si merg pe gratis

This message was edited 3 times. Last update was at 12/01/2019 16:55:28

Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ati cumparat vreodata de pe https://roacvarii.com/index.php?route=common/home ? Sunt in regula ca am gasit filtru de la dennerle la ei la un pret bun si as vrea sa stiu daca sunt in regula pentru ca am vazut ca de origine sunt din bulgaria.
Si ma gandesc ca daca vreodata voi avea nevoie de garantie, sa nu fie probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2019 21:51:14

Alinn.25
Junior member

Joined: 19/12/2018 15:42:02
Messages: 88
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare colegi. Mi-au venit cam toate accesoriile pentru acvariu si in vreo saptamana sau doua o sa ma apuc de montaj. Pana la urma am luat filtrul Dennerle Scapers flow si dupa cum poate stiti are 2 sertare. Cel de jos are un burete si un pad cu carbon si cel de sus are siporax. As dori sa va intreb daca ar fi necesar sa schimb mediile de filtrare. Si daca da, ce sa pun in loc?
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Nu cred ca are relevanta tara de unde este magazinul pentru ca ei oricum nu le repara, ei le trimit la producator pentru reparatii.Mie mi-au trimis filtrul Tetra care imi curgea foarte tare in Germania la garantie.
Poate doar cel de carbon il poti schimba.In rest ai grija la materialul pe care il folosesti pentru ca o sa iti afecteze filtrul mai tarziu.

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com