[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reimprospatare acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

De cand am inceput sa adaug fertilizanti, vad ca shaulica nu se mai atinge de echinodorus.

Astazi mi a venit sistemul de co2, am facut eu o combinatie de acid si baking, mi am incropit repede un difuzor dintr-un bat, a iesit bomba, astept sa mai am nevoie de cate ceva de la nevertebrate si o sa pun si un difuzor de co2 in cos.
Am plasat "difuzorul" sub spray bar, bulele se duc ba in jet ba pe langa dar vad ca se imprastie binisor prin acvariu. Asa trebuie sa fie ?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Da. Cel mai bine e sa fie atit de fine incit sa se plimbe prin curentul de apa fara sa ajunga la suprafata. Sa se plimbe pina se dizolva complet. Sau sa folosesti un reactor.

Verifica daca ai pierderi de gaz pe traseu - e cea mai comuna greseala. Pui intr-un pahar un deget de apa si o bucatica de sapun. Cu o pensula freci sapunul pina face mai multa spuma in pahar. Cu pensula iei spuma si dai pe rind pe la toate imbinarile ( furtun cu ceva, filet, ... ). daca apar bule care se maresc acolo ai pierderi si refaci conexiunea aia.

Si urmareste neaparat animalele. Daca se aduna la suprafata apei, dau des din opercule, sint agitate dai prea mult CO2. Daca vezi asa ceva opresti imediat CO2-ul si bagi o pompa de aer. Mai incerci peste o zi. Marea majoritate se vor obisnui cu Co2-ul marit. Asta nu inseamana ca suporta cantitati mari de CO2. Un indicator de Co2 ar fi f. bun.

Apropo de fertilizanti mai degraba au inceput sa se dezvolte mai multe alge pe geam si decor. Gaseste destule alge pe ele si nu mai pierde timpul sa "linga" frunzele.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/08/2018 21:38:35


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
grafferu
Junior member

Joined: 30/06/2008 16:46:28
Messages: 44
Location: Constanta
IP:
Offline

O sa mi iau un co2 test, parca am vazut pe la animax sau zoomania. Momentan tin la 1-2b/s ptr 75-80L net de apa si nu ffffff multe plante. Ce ziceti? Oricum toti pestii au stat acolo in zona difuzorului de cand i-am dat drumu.. ce sa fac ? Se vor obisnui cu el si vor incepe sa il ignore sau vor sta numa acolo cat merge co2 ?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com