[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Instalarea unui nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:Ce spuneti colegii, afecteaza acel strat de polistiren ? Eu ma gandeam ca scel polisitiren sa ajute in cazul in care pe.masa existau impuritati sau denivelari


De pe site-ul oficial citire :
" Das JUWEL Aquarium hat einen Sicherheitsunterrahmen, der für eine gleichmäßige Gewichtsverteilung sorgt. Bitte benutzen Sie auf keinen Fall eine Unterlage! "
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:Sa folosesc conditioneri pentru apa sau diminuarea amoniacului ?


Nu , ca incetinesti ciclarea.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:Ce teste recomandati ? Momentan eu folosesc jbl easy test 6in. Sunt ok alea ?

Nu sunt ok . Bune sunt testele la picatura. Vezi ca are si JBL -ul teste de NH4 , NO2 si NO3 de astea ai nevoie in prima faza.
Alex92
Member

Joined: 16/03/2016 16:27:59
Messages: 171
Location: Timisoara
IP:
Offline

Exista crva teste csre sa le scsnez cu telefonul si sa vad ce trebuie sa bag dacs nu e ok ? Deci sa iau testele care le-ai spus tu mai sus ?
Alex92
Member

Joined: 16/03/2016 16:27:59
Messages: 171
Location: Timisoara
IP:
Offline

MihaiF wrote:
Alex92 wrote:Ce spuneti colegii, afecteaza acel strat de polistiren ? Eu ma gandeam ca scel polisitiren sa ajute in cazul in care pe.masa existau impuritati sau denivelari


De pe site-ul oficial citire :
" Das JUWEL Aquarium hat einen Sicherheitsunterrahmen, der für eine gleichmäßige Gewichtsverteilung sorgt. Bitte benutzen Sie auf keinen Fall eine Unterlage! "

Nu vad cu ce ar afecta acel polistiren si nici unde spune ca e interzis sa pun crva sub el. Din moment ce e drept ce rau sa ii faca ? Din contra )
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:Exista crva teste csre sa le scsnez cu telefonul si sa vad ce trebuie sa bag dacs nu e ok ? Deci sa iau testele care le-ai spus tu mai sus ?


Testele care le-am dat exemplu , le am eu. Mai sunt si alte branduri care fac teste. SERA , Salifert , etc.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Acu daca ai pus polistirenul ala acolo, eu zic ca poti sa-l lasi. Atata timp cat aia nu zic in manual ca e interzis sa pui ceva sub suportul acvariului.
Doar ca se vede cam urat din punctul meu de vedere.
Daca nu vrei sa mai dai banii si pe teste... asteapta si tu 4 saptamani ca dupa aia ar trebui sa fie ciclat acvariul.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Acvariul are o rama pe margini. In timp rama se va afunda in polistiren. La asta s-a referit colegul. Daca nu ai bani pentru teste, fa schimburile de apa cum ti-am spus. Daca folosesti apa de retea, las-o la declorinat macar o zi. Mai poti folosi, o data pe saptamina, Filter Medium, daca apa contine multe suspensii (ceea ce e foarte probabil sa se intimple frecvent, pentru ca ai ales Manado).

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2018 15:06:38


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Alex92
Member

Joined: 16/03/2016 16:27:59
Messages: 171
Location: Timisoara
IP:
Offline

Este polistiren expandat, este destul de solid. Nu cred ca o sa se bage rama acvariului in el... doar ca initial acvariul statea doar pe laterale, in mijloc se putea observa fanta de lumina. Am pus eu ceva la masa care sa ridice si partea din mijloc si m-am gandit ca daca bag polistiren nu ar afecta cu nimic. O sa iau astazi si testele de apa de la JBL ( picatura). Deci pentru nitriti, nitrati si amoniac (NO3, NO2 si NH4) ? O sa incarc pe seara o poza dupa ce fac testele.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:
MihaiF wrote:
Alex92 wrote:Ce spuneti colegii, afecteaza acel strat de polistiren ? Eu ma gandeam ca scel polisitiren sa ajute in cazul in care pe.masa existau impuritati sau denivelari


De pe site-ul oficial citire :
" Das JUWEL Aquarium hat einen Sicherheitsunterrahmen, der für eine gleichmäßige Gewichtsverteilung sorgt. Bitte benutzen Sie auf keinen Fall eine Unterlage! "

Nu vad cu ce ar afecta acel polistiren si nici unde spune ca e interzis sa pun crva sub el. Din moment ce e drept ce rau sa ii faca ? Din contra )


" Bitte benutzen Sie auf keinen Fall eine Unterlage " in traducere libera : va rog nu folositi sub nici o forma , ceva dedesubt.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Alex92 wrote:Este polistiren expandat, este destul de solid. Nu cred ca o sa se bage rama acvariului in el... doar ca initial acvariul statea doar pe laterale, in mijloc se putea observa fanta de lumina. Am pus eu ceva la masa care sa ridice si partea din mijloc si m-am gandit ca daca bag polistiren nu ar afecta cu nimic. O sa iau astazi si testele de apa de la JBL ( picatura). Deci pentru nitriti, nitrati si amoniac (NO3, NO2 si NH4) ? O sa incarc pe seara o poza dupa ce fac testele.


Sunt foarte curios ce valori o sa ai , fiind ca pestii sunt multi si mari in acvariu neciclat si neplantat.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2018 17:16:41

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca vrei sa schimbi ceva, in urma sfaturilor colegilor, acum ar fi timpul. Poti scoate apa si indeparta polistirenul. Poti reface scape-ul,... Mai tirziu va fi mai greu!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Alex92
Member

Joined: 16/03/2016 16:27:59
Messages: 171
Location: Timisoara
IP:
Offline

E ok daca toate materialele biologoce sunt entru no3 no2 si no4 ? Swu trebuia si de po4 ceva ?? Intreb asta deoarece vreau sa inlocuiesc un sertar cu micromec de la jnl. Am de ales sa arunc sertatul cu minisiporax si crva ceramica cilindrica sau un sertar cu 2 daculeti de phosex sau asa ceva (pentru po4). Mentionez ca am un jbl e901...in sertarul cel mai de jos sunt ceva bile ceramice, asa a venit filtrul, dupa aveam sacii de po4 , dupa burete si in mijloc minisiporax cu ceramica cilindrica si sus de tot bureti. Cum sa las ?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ce no3,no2,po4 ? Ceramica full,bagat in priza,gata ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com