[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cer mare ajutor....  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

soare wrote:cat de mare este riscul sa plesneasca el din senin????
Repet ce-am spus pe la inceputu' saptaminii (sau saptamina trecuta): cunosc acvarii care au crapat dupa luni, chiar ani. Evident noaptea sau cind nu era nimeni acasa :misto: .

L=80 cm, h=60 cm, l=40 cm

:alright:


Poti sa-i faci capacu' in interior si sa il umpli cu apa numai pina la 40 cm. Tot cu intarituri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

O intrebare, fara intentia de a supara pe cineva :
esti ardelean ? Eu sunt. Si ma chiar mandresc cu originea mea.
Asta ar explica incapatanarea de care vad ca dai dovada. Sa-ti spun ceva ( chiar daca 'huiduielile' vor fi inevitabile). In dorinta mea de 'expansiune' am facut cu catva timp in urma un acvariu, in cm 90x25x40(inaltime) din sticla ( geam tras) de 4mm . In hotararea mea ( a se citi ignoranta, inconstienta, aiureala, sau cum veti mai vrea), l-am umplut cu apa,ceva valisneria si elodeea, vreo trei guppy, 4 xipho si 3 carasei mici. Avea o burta cat un luptator de sumo. Opt luni a stat asa, fara orice fel de intaritor sau schelet de rigidizare. In final, l-am taiat in doua. Nu a curs, nu s-a spart, totul a mers struna. Nu din cauza faptului ca am , in oras, o fabrica de geamuri am acum doar sticla de 6 la tot ce depaseste volumul de 30 litri, ci din prudenta. Inaltimea si lungimea sunt hotaratoare pentru grosimea sticlei. Este chiar si un tabel cu dimensiunile si grosimea sticlei , respectiv calculul de dimensionare al unui perete de acvariu . Dupa mine, la dimensiunile pe care le-ai spus, fara intaritoare, folosirea unei sticle sub 10 mm , notiunea de 'curaj' apare ca un diminutiv.
Sansele tale de a nu avea probleme eu le aproximez, acum, cam la 10-12%.
Eu zic sa te gandesti la acele 90% sanse de a te trezi intr-o dimineata cu papucii de casa ocupati de vreun ancistrus...
[Email]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La geam de 6mm inaltimea de 60cm este mult prea mare. Si daca-l umpli cu apa doar pana la 50cm, si cu intarituri si tot risti foarte mult.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

soare wrote:stau in bucuresti... cartierul titan... aproape de faur poarta 4 .. am 18 ani... si am avut primul acvariu la 13 ani.. l`am dat pentru ca am racit rau intr`o iarna...si un doctor i`a zis lu tata ca sigur de la acvariu e...(lol)...

lol,istoria se repeta....si eu am avut un acvariu de vreo 200L prin 93-94...cu rame de metal tin minte ca-l facuse taica-miu,care in adolescentza lui avusese si el acvariu...s.a.m.d. deci aveam vreo 8 ani..ma rog,si tot la fel am racit si i-a zis b******ul ala de doctor lu taica-miu ca de la acvariu se trage...si s-a desfiintat acvariu...si anu trecut,tot la 18 ani...mi-am dat seama ca acum nu mai are ce zice batranu,ca am banii mei,si ca pot sa-mi fac acvariu ca atare am trecut la fapte,dar eu am inceput cu unul facut de meseriash"" de 50L dupa care mi-am facut eu unul de 90L din geam de 6....Sper ca nu am fost prea off topic
[Yahoo!] [MSN]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

acum sa revin la subiect ...uita-te la acvariu.la lipituri,si daca intre geamuri(la lipituri) este mult silicon..."mult" adica daca exita o oarecare distanta,ai toate sansele ca acolo sa incapa o lama de cutter..ca atare,bagi lama,dezlipesti geamurile,te duci cu ele la geamgiu,din aia 60 cm mai tai vro 20....si in cel mai rau caz mai tai si din fund si laterale,sa reduci latimea...
o sa dureze ceva sa dezlipesti geamurile,si o sa mai dureze ceva sa le si cureti bine de silicon...eu am reusit treaba asta la filtru meu care avea lipit cu silicon doua bucati de geam pe lungime ,in mijloc,pt a sustine buretii,si eu am vrut sa-l laf cu buretii pe latime...si m-am apucat intr-o zi cu cutter-ul sa dezlipesc geamurile alea de sustinere care,repet au fost lipite de un "meseriash" din br,care face acvarii de mult timp.
Parerea mea este sa incerci treaba asta...sa vezi ce iese...si sa dormi linistit noaptea si sa stai linistit cand pleci de-acasa ....
[Yahoo!] [MSN]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

haide sa iti dau eu un sfat :
ca sa nu il arunci pe asta, si ca sa dormi linistit, mai taie o laterala mica, si imparte acvariu in 2-a. astfel te alegi cu 2 acvarii lipite unul de altul, la care pt siguranta deplina, mai poti pune intarituare in partea de sus, acvarii pe care le poti folosi la ce vrei tu.
iar daca vrei unul mai mare, apucate si fa unul din sticla de 10 mm, cu o coloana de 50cm, o latime cat de mare vrei tu ( peste 60cm ar fi ideal).

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

mda... initial am vrut sa il pastrez...dar azi de dim l`am desfacut...am reusit...il voi taia si il voi face de 65 lungime 45 inaltime si 40 latime... il voi intari si pe acesta... sper sa nu mai am probleme...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

eu zic ca e perfect pt sticla de 6 ...eu l-am facut tot din sticla de 6, eu il am 75lungime,40 inaltime si 30 latime..si n-a facut burta,nimik....
[Yahoo!] [MSN]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

soare wrote:il voi taia si il voi face de 65 lungime 45 inaltime si 40 latime... il voi intari si pe acesta...
Daca-l lipesti corect e bine . Pune intariturile ca-i mai sigur.

Nu-ti fie lene sa cureti bine dddaaa tot siliconu' ramas pe margini. E munca dddaaa chinez batrin, da' trebuie facuta.

Fa lungimea de 67 cm sa fii sigur ca incap duliile dddaaa la tubu' dddaaa neon in capac.

Poze: smilie ... Poze cu plante
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Posturile voastre m-au pus pe ganduri. Credeti ca pot avea probleme cu un acvariu din sticla de 6 mm avand L=70cm; l=30 cm; h=45 cm? Pot sa-l tin plin fara frica?
Asa mi l-au facut "pet-shopii", ca nu mi-a traznit prin minte ca n-ar stii ce fac... Io le-am dat doar dimensiunile si restul a fost "inventia" lor.
Daca tot am fost smilie acum oare pot sta ori ?

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

horia_ch wrote:Credeti ca pot avea probleme cu un acvariu din sticla de 6 mm avand L=70cm; l=30 cm; h=45 cm? Pot sa-l tin plin fara frica?
Nu vreau sa spun ca o sa crape sigur, da' eu i-as pune niste intarituri coolte™ si l-as umple doar pina la 40 cm. Cei 5 cm de sus ii poti masca cu ceva.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com