[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gauri in Alternanthera reineckii Lila  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am inteles, eu doar comentam, am vazut “quote”! Adica te intaream, te imputerniceam, ...

Uite si un articol intetesant:

https://www.petcha.com/aquarium-cryptocoryne-plants/

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2018 10:48:33


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poti sa mai scazi ph-ul la 6.5 prin aditie CO2 in plus ?
Adica pestii ar rezita ?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cred ca pestii rezista, problema e ca mi-e frica sa mai umblu la co2.
eu am avut intotdeauna probleme cu dizolvarea co2-ului.
am incercat reactoare diy, difuzoare, atomizoare, de-abia de vreo 2 ani de cand am cumparat reactorul ala mare de la dennerle reusesc sa tin ph-ul stabil (am si un atomizor), desi cu consum destul de mare de co2.

am mai incercat sa scad ph-ul acum vreo luna si in loc sa scada, el crestea desi electrovalvele erau tot timpul deschise (am 2 butelii eu, ca altfel nu reusesc sa scad ph-ul, dupa cum ziceam)
si bineinteles am avut o mica explozie de BBA, ca la mine asa se intampla, BBA-ul e intotdeauna dupa colt si asa a fost de la inceput cu acest acvariu.

pot incerca sa-l dau in jos putin cate putin.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/05/2018 13:16:12




skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Poi asta ti-e problema
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

care mai precis: ca nu pot scadea ph-ul mai mult (adica e prea putin co2) sau ca atunci cand am incercat sa-l scad nu am reusit, deci a fost un spike?

atunci cand am incercat sa-l scad si el crestea in loc sa scada, nu a crescut mai mult de 6.8.

din ce am observat, reactorul ala de la dennerle dizolva bine un anumit nr de bule pe minut, dar daca cresti nr de bule dizolvarea e mai slaba pt ca bulele se mai lovesc unele de altele si formeaza bule mai mari care prind viteza si din cauza asta petrec mai putin timp in reactor



skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Intr-o zi cand esti acasa opreste pompa aia de valuri sa vezi daca mai scade PH , am impresia ca ai prea multa agitatie/flow in acvariu si iti scaote co2-ul afara

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nu e de la pompa, oricum pompa merge de cand am facut rescape acum 3 luni si sincer mi se pare ca plantelor le place asa.

Am facut multe experimente de-a lungul timpului, si fara pompa si cu pompa (ca m-am gandit ca nu se amesteca bine, sonda de ph fiind in capatul celalalt al acvariului fata de locul pe unde intra CO2), am modificat si pozitia sondei, am incercat si fara lumina ca sa nu fie interferente, am oprit complet si skimmerul de suprafata etc etc pur si simplu nu reusesc sa dizolv bine.

Da ma rog, dupa cum ziceam, de cand am luat reactorul de la dennerle reusesc acest 6.7 si sunt multumit asa.

Apropo, ieri am vazut prima frunza normala si sanatoasa la althernanthera. Vedem ce se intampla dupa ce bag pastilele, o sa revin aici.



 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com