[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Urgenta! Rog o parere.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cozmastie wrote:inca un sfat,daca vezi plante ieftine pe nevertebrate,adica care sa fie reduse,de obicei sunt ultimele bucati si sunt ofilite sau au radicinile ofilite

Nu as lua defel plante de la magazine virtuale. Prefer un magazin local.
Pesti mai am 4 guppy, 7 neoni si 4 tetra diamant.
Referitor la plante, cea naturala pe care o am pare a fi echinodorus dar se cap ofileste.
Trebuie sa vad cum o pot ajuta.
Cel care mi-a vandut-o mi-a mai dat niste pastile sa le pun la radacina, sera florenette.
Am pus de vreo 2 ori cate o pastila la radacina dar vad ca nu ajuta prea mult.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/05/2018 18:13:27

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

pestii sunt ok,macar astia sunt rezistenti si nu foarte pretentiosi.


image
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Inca un peste mort, de data asta un neon.
Am facut analizele la apa, mai jos rezultatele:

Amoniac - intre 0 - 0.025 mg/L
Nitriti - 0.030 mg/L
Nitrati - 2,5 mg/L

Cred ca acea valoare de 2,5 mg/L e foarte mare. Ma ajutati cu interpretarea rezultatelor?

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2018 14:06:17

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Nitratii sunt foarte mici la 2.5.
Mari sunt peste 30.

Insa nitritii si amoniacul trebuie sa fie zero - ei sunt cel mai probabil motivul pt care iti mor pestii.

Iar motivul pt care nu sunt zero e ca ai ceea ce se cheama un acvariu "neciclat".

Schimba niste apa, dupa cum ziceam, redu hrana la minimum si citeste despre ciclul azotului.



cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ok, am inteles, nu e ciclat acvariu.
O sa schimb din apa la 3 zile si voi face cate o aditie saptamanala cu filter medium asa cum ma sfatuia colegul Silviu Man.
Totusi, ma intreb, chiar daca acum o luna cand am pus pesti acvariul era neciclat, pana recent nu a murit niciunul. Oare cu trecerea timpului nu ar fi trebuit sa se imbunatateasca situatia?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai citeste despre ciclul azotului. Intai se acumuleaza amoniac, apoi incep si nitritii sa creasca, apoi incep si nitratii sa creasca, apoi incepe sa scada amoniacul, apoi nitritii, apoi doar cresc nitratii. Tu acum esti undeva pe la mijlocul ciclului.

Sunt 2 tipuri de bacterii care sunt implicate in procesul asta si pana numarul lor nu atinge maximul necesar pt a transforma tot amoniacul in nitrati, ai amoniac si nitriti in apa.

Evident, ca sa se intampla asta trebuie ca bacteriile sa aiba loc sa se inmulteasca, adica sa ai o cantitate potrivita de material pt filtrare biologica.

Citeste si o sa te lamuresti. Sunt chiar aici pe forum articole dar nu pot sa iti dau eu acum ca scriu de pe telefon.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/05/2018 15:29:03




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

uite link
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati



adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca mor pestii nu inseamna ca ca bazinul nu e pe drumul bun... din punct de vedere al ciclarii.. daca ai filtrarea insuficienta ,nu se va cicla niciodata,adica niciodata nu se vor dezvolta suficiente colonii de bacterii incit sa faca fata emisiei de amoniu si amoniac
moartea pestilor poate survenii si din cauza ca,asa cum ai spus,ai populat bazinul inainte de a face ciclarea...asta inseamna ca pestii au fost intocsicati iar acestea sunt efectele.. apar mai tarziu... ei rezista cit rezista ..apoi.. cedeaza...
la fel ca omul.. unul ;ai puternic.. a;ltul mai slab...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Imi dau seama ca nu am o filtrare buna.
De aceea am comandat un filtru nou care ar trebui sa ajunga in 1-2 saptamani (nu era pe stoc).
Ar trebui sa ma grabesc, sa il iau din alta parte?
Cum fac trecerea de la filtrul existent la cel nou?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Azi am schimbat 30% din apa, apoi am pus in ea filter medium, s-a cam tulburat.
Apoi am fost sa cumpar ceva plante si m-am hotarat sa iau o elodea si o anubias.
Pentru anubias am cumparat si o bucata de lemn.
Nu stiu daca am procedat corect, elodeea am varat-o adanc in pietris, am vreo 5 cm grosime acolo. Pe anubias am legat-o cu nailon de bucata de lemn, radacinile i le-am ascuns sub bucata de lemn dupa care am impins putin lemnul cu radacinile dedesupt in pietris.
Fac niste poze maine ca mi s-a stins lumina la acvariu acum.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

La Anubias radacinile din cate stiu nu se introduc in substrat.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Florin82 wrote:La Anubias radacinile din cate stiu nu se introduc in substrat.

Si cum fac, le prind si pe ele cu nailon de bucata de lemn?
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Florin, merci de informatie, am citit si eu acum ca e pericol sa putrezeasca. Am scos radacinile de sub bucata de lemn, vad maine cum le aranjez.
[Thumb - 20180519_213331.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da anubiasul nu se planteaza in substrat,il legi cu fir de pescuit de mopan,piatra,radacina.. ce aitrebuie tinut legat mult timp... e vorba de luni nu de zile... e planta care se dezvolta lent

pina iti vine filtrul fa schimburi dese de apa..la cel mult 3 zile 25-30%
cind iti vine filtru,pui mediile bio in el si il lasi sa mearga in paralel cu celalalt ,macar 2 saptamani

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

adrian09 wrote:

pina iti vine filtrul fa schimburi dese de apa..la cel mult 3 zile 25-30%
cind iti vine filtru,pui mediile bio in el si il lasi sa mearga in paralel cu celalalt ,macar 2 saptamani


Din pacate filtrul actual nu are decat doi bureti, unul mai mic in capac si unul mai mare in corpul lui. Nu are medii bio.
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Astazi m-am intors dintr-o delegatie, am lipsit de acasa pentru 5 zile. Sotia a fost responsabila cu hranirea pestilor.
De cand am intrat pe usa m-a uimit culoarea apei din acvariu, un galben murdar si tulbure. Am schimbat 30% din ea, era de-a dreptul jegoasa apa pe care am scos-o. Am spalat din nou ornamentele din plastic ca erau pline de alge, la fel si sticla acvariului. La final am mai adaugat o masura de filter medium.
Ma intreb cum a ajuns apa sa fie asa murdara dupa ce am schimbat-o acum 6 zile. La inceput nu se murdarea in halul asta. Am mai observat ca pe stratul de pietris e plin de frunzulite de elodeea. Oare cum scap de ele?
Bine ca nu a mai murit niciun peste.
Anubiasul s-a cam deteriorat, vreo doua frunze s-au uscat pe jumatate.
Filtrul era foarte murdar si in spatele lui se adunase un fel de mazga. Oare filtrul extern pe care l-am comandat o sa imi tina acvariul curat?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2018 17:10:41

cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am sa pun cateva linkuri cu poze pentru a va edifica si voi asupra intrebarilor pe care le am.
In primul rand, apa a ramas tot galbuie, e plina de mizerii care plutesc prin apa. Pe frunzele plantelor au aparut un fel de perisori, as vrea sa stiu ce e cu ei?
Elodeea pare imbacsita cu ei.
O frunza de anubias arata de parca a mancat-o ceva.
https://drive.google.com/open?id=1TM7-BeKx5shJ8FiUoc36_bMHcBgW-PTc
https://drive.google.com/open?id=1Ax9IoC9pwpgAM-Ji1aye5AV_zxDPJS3I
https://drive.google.com/open?id=1xOqZuioWnVvXW9AuGLlHND5Mm5Ms5wii
https://drive.google.com/open?id=1vF6iamFckz6YTUSAmlDJLEiiijNDcOHs
Ce pareri aveti?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Cel mai probabil sotia ta a dat mult mai mult mancare decat era cazul si apa s-a imputit, cum era si normal.
Pestii trebuie hraniti de 1 sau max 2 ori pe zi, atat cat consuma in 2-3 minute. Daca dupa 2-3 minute vezi mancare prin acvariu, hranesti prea mult.
La incepatori, una din principalele cauze de dezastru e hranirea in exces. Pestii nu au nevoie de multa mancare, chiar daca cersesc in continuu.

Apa tulbure poate fi si de la explozie bacteriana, dar nu cred ca asta e la tine, daca zici ca e galbena si murdara.

Perisorii aia de pe plante sunt alge.
Gaurile din plante sunt semn ca plantele mor incet.

Nu prea ai ce sa faci ref la plante ca e complicat. Axeaza-te pe plantele care merg la tine si aia e.

In etapa asta eu m-as concentra pe ciclarea acvariului, sa nu mai ai amoniac si nitriti detectabili. Fa schimburi de apa si filtreaza mecanic pana se limpezeste.

Daca nu se limpezeste dupa 2-3 schomburi de apa sau se limpezeste un pic dupa schimb dar se tulbura la loc, inseamna ca e explozie bacteriana sau de alge. Se trateaza cu UV sau cu ramuri de salcie, poti cauta pe google.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/05/2018 09:43:36




cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Humbert wrote:Cel mai probabil sotia ta a dat mult mai mult mancare decat era cazul si apa s-a imputit, cum era si normal.
Pestii trebuie hraniti de 1 sau max 2 ori pe zi, atat cat consuma in 2-3 minute. Daca dupa 2-3 minute vezi mancare prin acvariu, hranesti prea mult.
La incepatori, una din principalele cauze de dezastru e hranirea in exces. Pestii nu au nevoie de multa mancare, chiar daca cersesc in continuu.

Apa tulbure poate fi si de la explozie bacteriana, dar nu cred ca asta e la tine, daca zici ca e galbena si murdara.

Perisorii aia de pe plante sunt alge.
Gaurile din plante sunt semn ca plantele mor incet.

Nu prea ai ce sa faci ref la plante ca e complicat. Axeaza-te pe plantele care merg la tine si aia e.

In etapa asta eu m-as concentra pe ciclarea acvariului, sa nu mai ai amoniac si nitriti detectabili. Fa schimburi de apa si filtreaza mecanic pana se limpezeste.

Daca nu se limpezeste dupa 2-3 schomburi de apa sau se limpezeste un pic dupa schimb dar se tulbura la loc, inseamna ca e explozie bacteriana sau de alge. Se trateaza cu UV sau cu ramuri de salcie, poti cauta pe google.


Multumesc pentru lamuriri.
Apa e din nou galbuie dupa schimbul de apa de ieri.
Voi schimba maine din nou pentru ca voi pleca de acasa pentru inca 5-6 zile.
Pentru hranirea pestilor voi folosi dispenserul automat.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

incearca cu un schimb masiv de apa ,50% si a 2-ua zi inca 50% .
in legatura cu algele,in generel e de la lumina multa.. ori prea mult timp oti prea puternica.. intre 0,5 si 0,6W/litru e suficient si max 10 ore cu pauza de 4 ore intre

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com