[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Donatia devenita placere  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata f bine, apa este cristal observ.

MSI Reef
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, sunt foarte multumit de apa, nu am avut probleme pana acum.

Momentan ma tot joc cu aspectul, experimentez cat mai mult pentru viitorul acvariu.
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am lipsit 2 saptamani si cine s-a ocupat a facut doar lucruri basic, injectiile cu suplimente, mancarea pentru agarici si schimburile de apa.

Intre timp se facuse invazie, plantele se calareau, cateva fire de Bacopa iesisera din apa.

Am facut curatenie:
- am taiat undeva la 50 de fire din cea din stanga pe care tot nu am identificat-o;
- Bacopa am mai inmultit-o dar am ajuns la maxim, nu mai am loc;
- Microsorum se tot ramifica si cresc;
- am mai primit (la ultima donatie de guppy) Limnophila Belem, si pe asta am inmultit-o, ce mai primisem nu am reusit sa tin. Nu au vrut la mine.

Am taiat 90% din frunzele ce contineau urme de GSA sau atacate agresiv. Plasarea Bacopa in fata a fost o alegerea gresita, mergea mai mult in fundal, dar nu mai umflu.

Nu am mai crescut CO2, am undeva la 5 bule pe secunda. Am eliminat reflectoarele de pe neoane, sa vedem cum merge.

Ce am observat, deja culoarea testerului permanent s-a apropiat mai mult de optim. Doar din reducerea plantatiei abuzive care avea nevoie de mai mult CO2, dar am considerat ca ar fi prea mult.
[Thumb - 3C44057D-2F9E-41D0-8C2D-6DDDD33C1D36.jpeg]

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com