[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AIO reef 650x400x400  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Nu-ti imaginezi ce reactie avea nevasta cand ea dadea cu aspiratorul si eu teseam de zor... pentru pasiune totdeauna am rabdare
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Excelent! Imi amintesc si eu cum a fost ... cateva seri de crosetat si am zis ca nu-i o meserie buna

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa ce am tot citit prin alte topicuri, lumina nu ar fi tocmai suficienta pentru dimensiunile bazinului... acum asta e, ori merg cu o singura Prime ori mai cumpar una.

Dar, lampa asta nu o pot tine la maxim, si asa pare prea mult lumina mai ales in zona HD, de ce ar fi nevoie totusi de 2?

Acropore nu voi tine, iar SPS vor fi pe mijloc... chiar e nevoie de upgrade ?

Ochiometric nu simpt deloc nevoia, dar cine foloseste lampa de ceva timp poate sa-mi dea un review realist.


Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Cauta un episod din brstv unde au facut masuratori de PAR pt ai prime. Este si unul in care zic cate ai prime iti trebuie in functie de marimea acvariului.

Asta e problema cu led-urile si cu dimarea - fara par metru habar nu ai daca lumina e suficienta, prea putina sau prea multa.

De asta de ex inca nu stiu nici eu daca sa iau leduri sau nu.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/03/2018 14:03:40




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce am mai vazut si eu pe net, totul depinde cum pozitionezi coralii. Adicalea, cei care vor avea o latura neluminata, nu se vor dezvolta in partea respectiva.
Intr-adevar, ideal ar fi sa ai 2 lampi pt o acoperire uniforma. Incepe si tu cu niste corali pe mijloc si in functie de necesitati si preferinte o sa vezi tu pe parcurs.
Dar sigur va trebui un upgrade. Daca nu un AI Prime, poate fi si o bagheta led genul celor de la eheim poweLed, TrueLumen pro etc, sau chiar un t5 pt a beneficia si de "proprietatile" neoanelor.

La mine pt ca acvariul are cam 98x40x45 am preferat leduri de putere mai mica, dar repartizate pe intreaga lungime a acvariului (3 x 14w). Plus ca am adaugat un t5 de 39W (85cm) si am obtinut o iluminare uniforma. Nu am avut problema ca ar fi lumina prea putina pt corali, atat sps cat si lps. Din alte tampenii am pierdut eu corali. Recent am adaugat si o bagheta led actinic TrueLumen Pro de 85cm. Dar mai mult pt fluorescenta.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/03/2018 14:22:51

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Lentilele de pe AI Prime imprastie lumina intr-un con cu baza de 55 cm la o inaltime de 20 cm de luciul apei, dar mie mi se pare ca la putere de peste 80% acopera chiar mai bine si in afara de cateva zone umbrite din cauza pietrelor nu vad de ce ar mai trebui suplimentata.

Dar cum zice si Humbert o masuratoare ar elucida ce corali pot tine pe margini.

Deocamdata am sa pun coralii pretentiosi central si restul am sa vad cum se descurca.

Ma batea gandul sa pun 2xT5 de 24W insa la capacul actual si cum este totul aranjat, nu prea e ok.... Prime-ul va bate direct in ea si mare lucru nu fac.

Ma interesa mai mult rata de crestere a coralilor cu Prime HD

Lampa pe care o aveam inainte DIY si pe care am dat-o, sincer acoperea mult mai bine si parca era si mai puternica.... doar ca nu era dimmabila.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2018 14:46:26

cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am 2 Prime HD pe un bazin de 90 cm si mi se pare ca am prea multa lumina. Ele mi se par destul de puternice numai ca nu acopera o suprafata prea mare... Cresc SPS fara probleme.
Ma bate gandul oricum sa mai pun o Hydra 26 HD intre ele Dar asta doar pt acoperire...
[Thumb - IMG_0247.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2018 15:27:05

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci...conteaza acoperirea uniforma si dupa vedem cum facem cu puterea . In general coralii se adapteaza luminii primite.
Pe margini daca nu ai acoperire uniforma, merg genul ciupercilor, care se descurca cum pot
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:
Ma batea gandul sa pun 2xT5 de 24W insa la capacul actual si cum este totul aranjat, nu prea e ok.... Prime-ul va bate direct in ea si mare lucru nu fac.


Pt un singur t5, care poate foarte bine sa fie unu actinic sau blue plus, poti face un suport cum am am eu, orientat la 45grade si pus in fata exact pe marginea acvariului.
De fapt se roteste aproape 360grade. Nu bat lampile in el. Dan Barabas mi l-a facut (LLD design)

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2018 16:41:29

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc pentru sugestii, deocamdata va ramane o singura Prime si in functie de cerintele coralilor voi mai suplimenta.

O ultima nelamurire , stiu ca este normal la inceput sa apara diatomele insa vreau sa elimin si cauzele.

Am foarte multe pe nisip si geam, skimmerul lucreaza si scoate skimat maro , dar am vazut ca apar mai ales cand intensitatea lampii este mai mare.

Poate fi cauza si lumina sau doar silicatii si fosfatii ? Sa reduc din alb sai las mai mult blue o perioada ?

NO3 sunt aproape de zero.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu cel mai multumit am fost de ATI T5. mi se pare ca distribuie lumina peste tot....
La leduri e mult prea focalizata

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Se pare ca lumina le prieste, va ramane asa deocamdata.. intradevar este foarte concentrata datorita lentilelor.

Cam asa se prezinta bazinul semi-ciclat.... cu multe diatome pe nisip care ma dispera. Euphilia care e in simbioza cu clownul a crescut destul de mult, a inceput sa-mi atace coralii invecinati si a trebuit sa-i mut de langa ea.



[Thumb - DSC_5625.jpg]

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Si un splendid Brain Rainbow , multumesc Seba Shrimp.
[Thumb - DSC_5619.jpg]

Mytro93
Junior member

Joined: 26/10/2017 14:32:33
Messages: 72
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu o intrebare legata de brain de tipul asta , cam cat creste ? Sau cum se dezvolta in timp ? Ramane de acceasi forma sau se face altfel ?
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Si eu sunt curios, din ce am vazut la altii creste destul de mare iar propagarea este prin formarea unei noi guri si extinderea exoscheletului.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foaaarte fain Brain-ul , sa-ti traiasca si sa se faca mare !

Utopia Reef 400
My Aquariums
Mytro93
Junior member

Joined: 26/10/2017 14:32:33
Messages: 72
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ajunge asa ? http://goldenmarindo.com/images/products/real/Wellso-IMG_7309.jpg
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:Si un splendid Brain Rainbow , multumesc Seba Shrimp.

Sa ai noroc cu el , eu n-am avut cu unul similar. A fost in prima transa de LPS adusi in acvariu , s-a albit in scurt timp dupa care a dus-o destula vreme pana cand a inceput sa piarda tesut, desi il hrameam constant. Am renuntat la el.
Mai am un brain, s-a albit si acela insa mai putin si dupa o perioada mai lunga , momentan e bine, se hidrateaza, mananca. Astia au fost singurii cu probleme, ceva nu le place. Am vazut si eu anuntul lui Seba da m-am abtinut
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Help, cum scap de ciano sau ce-o fi alea pe nisip? Dupa o perioada de la aparitie pe pietre , sticla si nisip (banuiam ca sunt diatome), au disparut subit dar acum predomina doar pe nisip ca o patura maronie si perleaza.
Lumina e dupa acelasi program chiar mai redusa ca intensitate la alb, NO3 este scazut (0,10) .

Exista o solutie naturala ? Melci, creveti sau crabi? dar sa nu-mi deranjeze coralii de pe nisip.

In curand voi introduce un Six Line Wrase, se impaca cu crevetii din specia Lysmata?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

aerosv wrote:Help, cum scap de ciano sau ce-o fi alea pe nisip? Exista o solutie naturala ? Melci, creveti sau crabi? dar sa nu-mi deranjeze coralii de pe nisip.


Rabdarea ar fi cea mai buna solutie.

aerosv wrote:In curand voi introduce un Six Line Wrase, se impaca cu crevetii din specia Lysmata?


Al meu vargat are la activ 2 amboinensis, care erau mult mai mari decat el. De debelius nu s-a atins, se ignora reciproc.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com