[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Micul African  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

ar putea fi o valoare intre mai apropiata de 25 la no3, culoarea e undeva intre 25 si 50

nici la ph nu pot fi sigur valoarea ar putea fi oriunde intre 7.2 si 8

am setat temperatura la 26 de grade

oricum nu cred ca are importanta, acum nu trebuie decat sa astept cateva saptamani - din ce citeste minim 2-3 iar prin anumite posturi am vazut si 6-7 )

- vad pe luciul apei o gramada de particule mai mari si mai mici , sa ma stresez sa le curat sau sa le las acolo si sa imi ingnor ocd-ul

- e suficient nisipul sau sa mai iau un sac ?

- exista vreo metoda usoara sa egalez inaltimea nisipului ? - am incercat la momentul umpleri cu furtunul sa in imping dar cam asta e tot ce mi-a iesit

-bulele de pe geam din interior - vor disparea sau trebuie sa dau cu un curatator de geam ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, numa' ieri iti ziceam sa nu te grabesti...

- testele alea 6in1 sunt de cacat... valoarea nitratilor in apa este extrem de mare, e ceva gresit acolo.
- valoarea pH-ului nu conteaza atat de mult, daca e "stabila".
- temperatura e ok,
- nisipul va fi "aranjat" de pesti, asa ca nu te stresa cu nivelatul lui.
- bulele de pe geamuri dispar in 1-2 zile...
- pietrele sunt frumoase, dar mie mi se pare ca nu sunt din acelasi film cu "africanii de Malawi"... eu as fi cautat bolovani rotunzi, "de rau".
- nisipul ala cu bobitze rosii & albastre mi se pare hidos...
- autocolantul ala de pe geamul din spate e la fel de nasol... ar fi mers o culoare "plina": albastru sau negru.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma bag si eu cu o recomandare, am si eu fixatia mea cu fundalul din autocolant negru ( cea mai buna inventie dupa apa calda ).

image

Il gasesti la orice magzin brico si il dai cu un fas-fas cu apa si se aplica perfect ( dai cu apa pe partea cu adeziv ca sa poti sa il plasezi cum vrei tu ), aerul il impingi cu un card.

As incerca sa scot bilutele rosii si albastre din nisip, nu sunt din povestea asta

This message was edited 1 time. Last update was at 21/02/2018 11:38:10


MSI Reef
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

cu testul e in parametri, am facut cu cineva test cu borcanel jbl si e pe verde e la 0,025 , aparent si pe testul 6in1 eram in zona verde 25/1000
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Aia is parametrii de acvariu ciclat, NO2=0 si NO3=50.
Da la ceata aia din acvariu nu se pune problema de asa ceva.
Io zic ca testu ala e praf, la fel si jbl-ul. In jbl nu mai am incredere nici sa ma picuri.
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

da, nu stiu ce sa zic, 0,050 si 0,025 la NO3 cu 2 teste diferite, sper sa fie pe acolo.
Legat de ceata nu a fost tulbure decat cateva ore dupa ce am pus apa, de atunci sta destul de clara cu filtru care plimba apa si lumina stinsa.

O sa schimb ceva mai incolo cu un backgrund negru, dar deocamdata vreau sa il las asa fiind ales de sotie (multumesc pentru recomandari)

@koala, sa pun 1-2 plante din cele recomandate de tine ? le iau din orice petshop/hornbach sau sa ma orientez spre un crescator ?
si cum scot parti din nisip daca vreau sa scot bobitele colorare ..merge cu aparatul care curata substrat ? sau cel cu care schimb apa ?

tot citesc diverse topicuri prin site-uri dar nu m-am lamurit ce imi trebuie pentru o intretinere cat mai usoara.
pana acum ma gandesc la urmatoarele :

- 2 robineti pentru furtunele de la fitrul montate cat mai aproape de cansitra sa le pot opri cand deconectez canistra pentru spalat
- prefiltru cu bureti pentru filtrare mencanica - pusa pe in-ul de la canistra - intrebare nu ii micsoreaza debitul ? citisem pe undeva de un powerhead - e necesar - e recomandat ?
singurul disponibil am gasit sunsun ? e ok ? sa mai investesc intr-ul filtru extern mai mic pentru curatarea apei de impuritati si eventual sa iau unul de la sunsun cu filtru uv incorporat ?
- filtru uv ...aici am vazut ca parerile sunt impartite legate de utilitate
- aspirator pentru substrat (am vazut in horbach unul cu baterii si cu rezervor mic in maner sau altul care se conecteaza la wc si la robinet si faci si curatarea si schimbul de apa in aceeasi operatiune ? (e recomandat ? mai trebuie sa cumpar filtru pentru apa de la robinet pentru schimburi de apa ca sa nu stau cu ea in galeti la declorat )

This message was edited 2 times. Last update was at 22/02/2018 14:43:14

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ubikus wrote:
- 2 robineti pentru furtunele de la fitrul montate cat mai aproape de cansitra sa le pot opri cande deconectez canistra pentru spalat
- prefiltru cu bureti pentru filtrare mencanica - pusa pe in-ul de la canistra - intrebare nu ii micsoreaza debitul ? citisem pe undeva de un powerhead - e necesar - e recomandat ?
singurul disponibil am gasit sunsun ? e ok ?
- filtru uv ...aici am vazut ca parerile sunt impartite


Nu ai nevoie de robineti aditionali la filtru, ai un filtru Cristal Profi, acest model are un sistem care in momentul cand deconectezi capatul din filtru in care intra furtunele apa nu curge ( cand ai cele doua manete ridicate ca sa il poti deconecta ).

Pct 2 si 3, eu nu as pune prefiltru, mai bine ia direct inca o canistra sunsun care are filtru UV inclus ( 400 lei ) - si mergi efectiv fara bureti in canistre, doar in Cristal profi le lasi pe cele doua grosiere pe unde intra apa, eventual unul inainte de pompa ... dar nu prea fac mare lucru buretii mai mult se colmateaza si incurca debitul, materialele poroase/ceramice sunt de baza.




MSI Reef
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Stai un pic ca incurcam borcanele.
Ai zis "no3 - 50, no2 - 0" acuma zici "0,050 si 0,025 la NO3 cu 2 teste diferite".
Io nu mai inteleg nimic.
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

am gresit, nu a fost niciodata 50 am interpretat eu gresit

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ubikus wrote:
@koala, sa pun 1-2 plante din cele recomandate de tine ? le iau din orice petshop/hornbach sau sa ma orientez spre un crescator ?
si cum scot parti din nisip daca vreau sa scot bobitele colorare ..merge cu aparatul care curata substrat ? sau cel cu care schimb apa ?

- aspirator pentru substrat (am vazut in horbach unul cu baterii si cu rezervor mic in maner sau altul care se conecteaza la wc si la robinet si faci si curatarea si schimbul de apa in aceeasi operatiune ? (e recomandat ? mai trebuie sa cumpar filtru pentru apa de la robinet pentru schimburi de apa ca sa nu stau cu ea in galeti la declorat )


Nu am reusit sa gasesc unde recomanda koala plante si de care - eu in acvariul cu ciclide nu am si acelasi lucru l-am vazut la majoritatea acvariilor cu ciclide "mbuna", sunt total fara plante, de asta si recomandarea cu fundalul, ei in mediul natural nu au plante, nu vad plante, au doar pietre si alge - daca nu ma insel numele lor in nu stiu ce limba africana se vb pe acolo, face referire la faptul ca vitetuiesc printre pietre.

Africanii "mbuna" sunt vegetarieni, mananca algele ce cresc in lac, daca le bagi ceva plante o sa traga de ele si o sa le manance frunzele - asa ca o sa ai ai multe probleme cu plante scoase din substrat care plutesc prin acvariu si eventual ajung sa se blocheze in sorb - sau sa intre in canistra unde se vor descompune. Nu as baga deloc plante.

Nisipul l-as scoate tot, cu un furtun simplu mai maricel ca diametru, tragi odata apa si aspiri tot nisipul si eventual il sitezi prin ceva, sunt convins ca diametrul bilutelor este mai mare decat nisipul, asa ca vor ramane in sita si nisipul il pui la loc. ( un ciur de malai, ceva, e mai DIY solutia )

Daca mai imi permiti o recomandare, cumpara un surface skimmer ( https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/cleaning/new-surface-skimmer )

Pret: 100-150 lei - o sa apara pe suprafata apei o pelicula uleioasa de care o sa vrei sa scapi + ajuta la oxigenarea apei.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/02/2018 19:21:56


MSI Reef
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

@msi

koala mi-a recomandat intr-un post anterior ca pe perioada ciclari citex : " - as cauta o Vallisneria sau un Echinodorus... intr-un ghiveci, undeva in spatele pietrelor / lemnelor. "
(sper ca nu a renuntat sa mai ma sfatuiasca pentru ca m-am grabit un pic , banuiesc ca o scot peste 3 saptamani cand bag pesti

Legat de filtrare, nu stiam ca e asa destept jbl-ul ala imi place ca s-au gandit la asta, interesant skimmerul ala mic, acum intrebare e nu o sa fie un pic overkill 2 filtre + skimmer ? (ce e drept o lampa uv este
aproape la acelasi pret cu filtrul sunsun)

Sunt bune de ceva https://www.jbl.de/en/products/detail/2454/jbl-aqua-in-out ? Ma gandesc ca impusc imi usureaza un pic munca?

Am mai facut un test de apa , parametri nu s-au schimbat in ultimele 3 zile, apa e clara, mi-a aparut o pelicula de particule fine pe luciul apei, am mai pus azi o "portie" de mancare dintr-un tub
de mancare pentru ciclide de la jbl.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ubikus wrote:... koala mi-a recomandat intr-un post anterior ca pe perioada ciclari citex : " - as cauta o Vallisneria sau un Echinodorus... intr-un ghiveci, undeva in spatele pietrelor / lemnelor. "...

- Recomandarea lu' koala, aia cu plantele, era valabila pentru varianta pe care ti-am recomandat-o. Adica, aia cu "perechea de pesti"... ti-am spus inclusiv ce pesti poti sa pui acolo.
- Pentru pestii pe care ti i-ai ales (Mbunas) NU ai nevoie de plante!
- Ti-am recomandat sa ai rabdare, sa citesti forumul si sa incerci sa intelegi "CE si CUM" vrei...
- Daca faceai treaba asta, ai fi vazut o sumedenie de bazine cu "africani" si ai fi vazut ca nu se tin plante in bazinele acelea.
...sper ca nu a renuntat sa mai ma sfatuiasca pentru ca m-am grabit un pic...

- Nici vorba!... numa' ca, la viteza cu care te misti tu, e inutil sa incerc sa-ti mai povestesc cate ceva. Oricum tu faci ce vrei.
- Daca ai intrebari concrete, pune-le si vom incerca sa te ajutam cum putem.


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

pai..pai...pai... am fost ascultator sa stii ) cronologic vorbind dupa ce mi-ai recomandat sa citesc si sa ma uit dupa ce imi place (am rascolit forumul) si am revenit la ideea de africani

e drept ca m-am gandit sa il pun la ciclat cat mai repede dar am fost cuminte in rest... nu am facut nimic ... informatia cu planta am citit-o si am potrivit-o cumva aiurea ...ma gandeam eu ca ajuta la ciclare ) ..de-aia zisesem ca o scot cand bag pesti ..deh incepatori astia (oricum nu am bagat nicio planta, doar bacterii si mancare)

acum ma gandesc doar cum sa imi fac viata usoara pe viitor...cu ce curat, cum o sa schimb apa, daca sa mai adaug tehnica sa imi fie usor la spalat ... de-astea de om care invata

This message was edited 1 time. Last update was at 23/02/2018 20:11:20

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Prea muta filtrare, nu exista africanii fac f multa mizerie.

La acest moment si dupa toate sfaturile de mai sus, ce pesti te-ai gandit sa bagi in acvariu si cel mai important, cati vrei sa bagi?

Pentru a scoate apa, iti recomand un furtun clasic cu pompa ( 15-20 de lei ) din orice petshop, nu ai nevoie de ceva sofisticat. 2 galeti de 10 L si aia e

Daca ai o circulatie buna a apei in acvariu si vei merge pe doua canistre, majoritatea mizeriei o sa fie captata de ele, tu o sa aspiri doar un pic pe langa pietre unde mai se strange.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/02/2018 17:40:42


MSI Reef
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

inca nu m-am hotarat ce pesti o sa bag, si nu vreau sa fie foarte multi, nici specii care sa se faca prea mari.

tocmai ce mi-am mai luat o canistra sunsun cu filtru uv pe care o sa o umplu cu siporax si am luat si un surface skimer350 pe care l-am pus in partea cu in-ul de la jbl , face o gramada de
bule dar mai agita si el apa, ca sa nu faca bule il tin pe minim dar macar mi-au disparut mizeriile de pe suprafata apei

cum instalez cele 3 filtre sa fac un flow bun ? le pun pe aceeasi parte ? folosesc la vreunu teava cu multe gaurele (spray) ?

in momentul asta am in-ul intr-o parte si out-ul in partea opusa.

pe frontul ciclari amoniacul e la 1 (mg/l ppm), restul sunt la fel, apa e limpede, miroase un pic greu, fara alge

astept sa imi creasca no2/no3
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari pentru achizitii o sa ai o filtrare buna.

Eu am un setup similar (Sunsun 402b si un jbl 901 + eheim 350).

Sunt dispuse in felul urmator:

Pe laterala stanga vine eheim 350, geam spate stanga un sorb si furtunul de apa din Sunsun, cu spray barul montat sa dea apa paralel pe langa geamul din spate catre sorbul din dreapta .

In spate dreapta, al doilea sorb si returul de la JBL, capatul plat ( duck-bill cred ca se numeste ... ) pus la 1-2cm sub apa usor indreptat in sus sa faca valuri pe suprafata apei, indreptat din colt spate dreapta catre colt fata stanga.

Asa merg si eu cu Eheim 350 pe minim ca sa nu scoata bule de aer. ( nu cred ca este bine sa il lasi sa dea bulele de aer in acvariu, cam zgomotos asa - in orice caz, o sa ai destula oxigenare doar prin valurirea suprafetei, fara bule de aer prin masa de apa. )

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2018 16:26:36


MSI Reef
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

am instalat si cel de-al doilea filtru, asteptand bacteriile mancatoare a inceput sa se coloreze pietrele cu verde
e semn bun sau rau ?
[Thumb - CAD39BC2-B001-4936-B1DF-C5A90DF5D728.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/03/2018 20:36:14

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sunt alge, e o chestie normala. De obicei apar prima data cele maro.
Eu pe alea le urasc
alexx88
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2017 11:01:19
Messages: 84
Location: Bucharest
IP:
Offline

Eu am si varianta cu prefiultru extern (un SunSun la un JBL e901) si cea cu prefiltru intern, la Oase Biomaster 600, pe care le folosesc in paralel. Oase are intretinerea mult mai usoara, la prefiltrul SunSun vars invariabil niste apa pe parchet si trebuie mare atentie cu robinetii.

Cat priveste intretinerea, eu personal folosesc sistemul asta https://www.amazon.com/25-Foot-Python-Aquarium-Maintenance/dp/B000255NXC si fac 2 schimburi de apa de cate 70% o data pe saptamana. Fara galeti sau butoaie. Se conecteaza direct la chiuveta dai drumul la apa si aspiri acvariul. Foarte simplu si rapid de folosit. Ulterior apropii temperatura apei de la chiuveta de cea din acvariu, pun o doza de Seachem Prime si dau drumul la apa. 20 de minute dureaza cu totul, inclusiv curatatul algelor. Solutia a mers perfect pana acum la acvariul meu cu ciclide malawi, am inteles ca mbuna sunt pesti mai putin sensibili la parametri apei, deci, in functie de cum iti populezi acvariul, e posibil sa nu functioneze la fel de bine si la tine.
ubikus
Junior member

Joined: 18/02/2018 21:12:51
Messages: 20
Location: Colentina, Bucuresti
IP:
Offline

multumesc pentru raspunsuri.

am renuntat la ideea de prefiltre, deja mi se par foarte multe furtune si conexiuni pe acolo
apa e curata, am ceva particule prin apa dar foarte putine si rare, probabil mancarea degradata

acum cateva nelamuriri :

- algele dispar dupa o perioada ? - (am oprit lumina complet)
- algele sunt semn ca acvariul se cicleaza ?
- cum imi dau seama daca au inceput sa se formeze bacteriile minune ?
- cum imi dau seama cand ar fi bine sa incep sa bag pesti ?
- din cate stiu la ciclare nu se face schimb de apa - dar dupa ce bag pesti daca bag apa direct de la "apanova" care are
o concentratie mica de clor nu omor bacteriile din filtre ?
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com