[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu "El Natural"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Multumesc Silviu...pe mine unul ma bate explicatia ta: Am recunoscut ca sunt slab la capitolul chimie.
Cand am nelamuriri caut pe google unde am grija sa imi aleg cu multa grija sursele de informare.

De exemplu o scurta cautare de genul :
https://www.google.ro/search?q=nitrifaction+reduces+ph&oq=nitrifaction+reduces+ph&aqs=chrome..69i57.4303j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Imi intoarce rezultate, de pe siteuri .edu .gov. si siteuri scinence-related (vezi rezultatele de la sfaristul paginii de exemplu)

Pentru mine in acest caz e suficient sa stiu ca nitrificarea produce acidifiere...


@Humbert : ma bucur ca zici asta! O sa iti placa, ai sa vezi ca iti va clarifica unele chestii pe care din lipsa de timp nu ai apucat sa le aprofundezi!

image
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu am gasit pe google ceva care sa zica ca nitrificarea scade ph-ul.
ca produce ioni de hidrogen e clar, dar asta nu inseamna neaparat ca reduce ph-ul, ca mai depinde si ce se intampla cu ionii aia dupa ce sunt produsi

acum, uitandu-ma prin cartea lui Walstad, nu am gasit nicaieri sa scrie clar ca nitrificarea reduce ph-ul

intr-un loc zice ca ar putea sa reduca ph-ul, in alt loc zice cele de mai jos

image

daca ai gasit tu sa zica clar ca nitrificarea reduce ph-ul, da-mi te rog pagina.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/02/2018 19:36:56




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:

@adivb - chiar nu stiu ce sa zic



pai eu stiu ...daca reusesti proiectul asta si te prinzi cum sta treaba cu parametrii si stabilitatea acvariului, pana la marin e doar un pas mic ....doar ajustezi din mers.
Cauta pe google proiectul "Maritza The Vase Reef" .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Humbert wrote:eu nu am gasit pe google ceva care sa zica ca nitrificarea scade ph-ul.
ca produce ioni de hidrogen e clar, dar asta nu inseamna neaparat ca reduce ph-ul, ca mai depinde si ce se intampla cu ionii aia dupa ce sunt produsi

acum, uitandu-ma prin cartea lui Walstad, nu am gasit nicaieri sa scrie clar ca nitrificarea reduce ph-ul

intr-un loc zice ca ar putea sa reduca ph-ul, in alt loc zice cele de mai jos

image

daca ai gasit tu sa zica clar ca nitrificarea reduce ph-ul, da-mi te rog pagina.


+1

Asadar, este mai curind de presupus o crestere a pH-ului, ca sa nu mai vorbim de duritate ...
Iar la un nivel redus de CO2, H+ se combina cu O2 si da ... apa.

Totusi, nu considera aceste mesaje ca o descurajare. Cel putin eu urmaresc cu interes experimentul. Chiar imi doresc sa ai dreptate si sa reuseasca. Inca o data, succes!

This message was edited 3 times. Last update was at 05/02/2018 20:17:58


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

@Silviu Man @ si mie tare mi-ar placea sa reuseasca si peste ceva timp sa primesc sfaturi si observatii mai nevinovate gen "piatra aia mai la stanga!" !
Iar daca o dau in bara peste cateva luni, dau un "restart", ce eu n-am voie?)


Am facut un scurt filmulet cu "pestii la masa". Scuze pentru calitatea filmarii, acum descopar si eu tehnologia asta cu youtube & co




https://youtu.be/v_0UXXFkOU0

*imi pare rau dar nu stiu cum sa fac "embed" la youtube

This message was edited 2 times. Last update was at 05/02/2018 21:26:40


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Azi am refacut teste de apa.

NO3 a scazut la 7mg/l Nu umblu la nimic, il las sa ajunga la 0 ca sa vad si eu cu ochii mei!
Apoi voi adjusta filtrul adica voi elimna plante, pana voi reusi sa stabilizez. Realizez ca_cantitatea de hrana pentru pestani trebuie sa fie acum constanta, aceeasi cantitate. Oricum, ii tin grasuni

PH : 7.5 Apropo de test de Ph nu recomand nimanui JBL Ph test 3-10. Este aproape imposbil sa stii ce Ph ai. Noroc ca mai am putin din Salifert.
Kh: 6 Posibil sa fie si o eroare de testare dar Kh a urcat de la 5.7 la 6. Poate sa imi explice cineva ce se intampla???

Conform tabel ppm CO2 = 5.7 ppm Asta e minunat, e fix asa cum ma asteptam! Totusi sunt tare curios vis-avis de ce a urcat Kh putin.

No2=0

Azi am am facut primul test de Ca = 75 mg/l. Vreau melci sanatosi! Nici aici nu stiu care este cantitatea recomandata. Stie cineva?


test upload poze:
image

https://photos.app.goo.gl/YIRYtYJ1Ci5GSCZB3

image
[Thumb - 1a.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 06/02/2018 22:35:30


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Limnobium laevigatum, Lemnia minor si inca una pe care inc anu am identificat-o. cum sa nu le indragesti?


[Thumb - 1b.jpg]


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Va las pe voi sa va dati seama incotro se intreapta melcul ;)

In poza apare si pestele "Scolioza" . Il cheama asa pentru ca are coloana stramba in mod evident Asa l-am primit de la pet-shop, m-am ofticat, acum il indragesc cel mai tare

[Thumb - 1c (1).jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 06/02/2018 22:45:39


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Bacopa Amplexicaulis este ok desi sta in ghiveci de 3 zile. Am de gand sa o plantez ilele astea.

Da, zebrele sunt rosii! As fi vrut zebre obisnuite, nu m-am uitat atent si cel putin la lumina din petstop le-am vazut normale. Aia e.
[Thumb - danio.jpg]


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Am primit acceptul pentru a va prezenta pe forum produse de acvaristica pe care le folosesc si pe care le puteti cumpara de pe shop.acvariu.ro !
Pentru ca tot sunt #fara_filtru pozele pe care le voi prezenta vor fi la fel #fara_filtru, fara regie. Natural

Azi va fac cunostinta cu motanul Oscar care ne prezinta "Dennerle Thermometer". Unii vor vedea un accesoriu atat de banal altii un termometru cu un design perfect. Costa 40 ron si il puteti cumpara pe shop.acvariu.ro



[Thumb - osk1.jpg]

This message was edited 6 times. Last update was at 08/02/2018 01:42:07


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Dennerle Thermometer Hang-On
[Thumb - thermo1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2018 01:17:42


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

un detaliu
[Thumb - thermo2.jpg]


image
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut
Frumos proiect, imi place
Ti-ai ales bine pestii, pe cei mai rezistenti si vad ca ai cateva plante care trag nutrienti din apa si cresc sau se imultesc foarte repede si asta ajuta mult, nu le stiu numele dar le am si eu in acvarii si de asta le tin. Sunt sanse mari de succes numai sa nu moara un peste pe neasteptate sa nu fii atent si sa nu deranjezi substratul orice aii face.

Ape limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Salut GreenLifeAquatics, multumesc atat pt apreciere cat si pentru faptul ca te-ai oferit sa imi donezi plante de suprafrata Dupa cum vezi am reusit sa fac rost deja
Ziceam eu ca nu voi umbla la nimic in acvariu, ziceai tu ca orice as face sa nu deranjez substratul...dar nu m-am putut abtine

Ieri mi-am cumparat jucarii noi. Am vrut sa le testez imediat si in scurt timp am innebunit Am dezradacinat absolut toate plantele si le-am replantat incercand sa le repartizez cate o zona mai stricta.
Apa s-a tulburat foarte tare, azi dimineata cand am plecat de acasa apa era in continuare tulbure.
Sincer, daca as fi avut un filtru cu burete l-as fi montat pentru cateva ore in scopul filtrarii mecanice.
Acum trebuie sa am rabdare, posibil sa dureze chiar si cateva zile pana se limpezeste.
[Thumb - ff2.jpg]


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Dennerle Wavy Cut 200 de la shop.acvariu.ro costa 100 Ron
[Thumb - ff.jpg]


image
[Email]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Astazi imi cumpar si http://dennerle.com/en/products/aquarium/accessories/double-scraper
E o scula foarte utila atunci cand aranjezi substratul, am vazut-o la lucru

La shop.acvariu.ro costa fix 60 ron.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2018 11:30:53


image
[Email]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

BLeeD wrote:Salut GreenLifeAquatics, multumesc atat pt apreciere cat si pentru faptul ca te-ai oferit sa imi donezi plante de suprafrata Dupa cum vezi am reusit sa fac rost deja
Ziceam eu ca nu voi umbla la nimic in acvariu, ziceai tu ca orice as face sa nu deranjez substratul...dar nu m-am putut abtine

Ieri mi-am cumparat jucarii noi. Am vrut sa le testez imediat si in scurt timp am innebunit Am dezradacinat absolut toate plantele si le-am replantat incercand sa le repartizez cate o zona mai stricta.
Apa s-a tulburat foarte tare, azi dimineata cand am plecat de acasa apa era in continuare tulbure.
Sincer, daca as fi avut un filtru cu burete l-as fi montat pentru cateva ore in scopul filtrarii mecanice.
Acum trebuie sa am rabdare, posibil sa dureze chiar si cateva zile pana se limpezeste.


Treaba e in felul urmator, acum e posibil sa nu fie nimic dar dupa 8-10 luni daca faci asta iti vor muri pesti in cateva zile, motivul e : oricat ai da tu putin de mancare si ai melci si creveti care iti maninca returile in substrat tot se aduna resturile si se descompun, cat sta substratul nemiscat raman acolo, cum l-ai deranjat toate ies in coloana de apa si daca testezi amoniacu si no2 sunt iti vor arata maxim.

Ape Limpezi,

Multumesc!

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

https://www.mkd-medicale.ro/foarfeca-oftalmologica-curba.html

5 lei
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

BLeeD wrote:Astazi imi cumpar si http://dennerle.com/en/products/aquarium/accessories/double-scraper
E o scula foarte utila atunci cand aranjezi substratul, am vazut-o la lucru

La shop.acvariu.ro costa fix 60 ron.

Chestia aia ti-o poti confectiona lejer de ex. dintr un bat despicat si acolo lipesti un triunghi taiat dintr un pet, de ex. Sau poti sa ti cumperi o pensula ... Cu vreo 10 lei iti si inscriptionezi si firma pe bat

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2018 16:32:31

BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Stiu ca sunt si solutii mai ieftine, pana acum am folosit forfecuta de manichiura a prietenei mele...
Imi place materialul din care sunt confectionate si felul in care "se simt in mana"...m-am gandit sa imi achizitionez aceste unelte pentru ca par genul care vor dura o viata. ;)
In plus ma bucur si de un discount de 25%

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2018 17:04:30


image
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com