[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cartea Junglei  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Ca si Gabi am aceeasi temere, va fi foarte greu de intretinut dat fiind si volumul foarte mare, mai de graba un terariu care nu necesita atat de multa grija.
Ce sa mai oricum e ceva de vis, deja mi-ai deschis ochii si mintea.


Intretinerea acvariilor este deja contractata cu firma care le construieste si le amenajeaza. Fiecare acvariu din cele 8 va avea sisteme independente (de ex. filtrare Eheim, lumina 4x80 w t5, schimb de apa la picatura in sistem alimentat de apa OI, etc). Eu raspund de amenajare, plantare, fertilizare, .... partea asta. Voi baga si ceva banuti, ca nu au aprobat in proiect substrat fertil sau decoruri dar ... cred ca merita efortul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Eu nu cred in acea companie, pe langa pricepere si cunostinte in acvaristica iti mai trebuie si foarte multa pasiune si cred ca nu le indeplineste. Iar cu o floare nu se face primavara.

Si dece folosesc neoane cand leduri gasesti peste tot?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Rodo, este un proiect cu un anumit buget. Asadar, trebuie sa ne incadram in el. Pentru acvariul amenajat de mine, 4 x 80w este suficient.
Celelalte acvarii nu sunt foarte complicate din punct de vedere al plantarii, amenajarii, ... Vor fi cichlidae, scalari, acvarii comunitare, etc.
Nu ma bag in acele proiecte, imi vad de proiectul meu. Firma respectiva este bine vazuta, are multe realizari, nu este un atelier de taiat sticla.
Din cite am inteles, a participat si la concursuri de amenajari, are proiecte in derulare asa ca nu am emotii din acest punct de vedere. Pe
devizele pe care m-am uitat, datele tehnice sunt OK in ceea ce priveste sticla, intaritoarele, dimensiuni, iluminare, filtrare, ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Eu nu as vrea sa te dezamagesc, dar ca si colegul rodoselada, nu prea am incredere in firmele care se ocupa cu asa ceva. As fi curios, evident daca protocoalele de confidentialitate iti permit sa ne arati si noua un deviz din acelea....nu de alta, dar ceva imi spune ca in 3 luni de la amenajare ne vedem, cu lacrimi in ochi, la rubrica alge. Fara sa te superi!

Din punctul meu de vedere, este destul de greu sa filtrezi un acvariu cu un asemnea volum, de aceea eram curios cum te incADREZI in buget.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2018 16:32:17


Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bobiciupe wrote:Eu nu as vrea sa te dezamagesc, dar ca si colegul rodoselada, nu prea am incredere in firmele care se ocupa cu asa ceva. As fi curios, evident daca protocoalele de confidentialitate iti permit sa ne arati si noua un deviz din acelea....nu de alta, dar ceva imi spune ca in 3 luni de la amenajare ne vedem, cu lacrimi in ochi, la rubrica alge. Fara sa te superi!


De acord cu tine Bobi, si eu am ridicat aceeasi intrebare. Saptamina viitoare ma intilnesc cu ei si ma lamuresc mai bine. iti dai seama ca implicarea mea este strict voluntara si ... pasionala,
dar pot discuta acest subiect si poate voi obtine permisiunea de a furniza detalii tehnice. Eu am vazut lista de echipamente si materiale si sunt aproape de ceea ce trebuie. Conform contractului
ei vor avea doua sesiuni de intretinere pe saptamina. In plus, la protocolul de intretinere am si eu un cuvint de spus. Bineinteles ca nu vor fi toate cite un "The other story" pentru ca apare
problema programului de lumina; la urma urmei, este un Aquarium care va fi deschis vizitatorilor 10 ore pe zi, asadar fara pauze de lumina, lumina continua, ... Dar eu sunt optimist, cred ca cel
putin pe pozitia mea lucrurile vor decurge normal. Multumesc pentru observatie!

Ce parere ai de idee, de partea artistica?

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2018 16:41:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bobiciupe wrote:
Din punctul meu de vedere, este destul de greu sa filtrezi un acvariu cu un asemnea volum, de aceea eram curios cum te incADREZI in buget.


Legat de acest subiect, stii si tu bine ca un acvariu bine plantat, de 700 de litri, in care vor cohabita 30-40 de neoni, 20 de Amano, 10 Oto si 20 de Spiral Horn
nu are nevoie de mai mult de 10-12 litri de material filtrant de calitate (as merge pe Eheim Pro) evident cu o buna prefiltare mecanica. Nu uita ca va avea
un sistem de schimb de apa la picatura cu apa osmozata. Mai curind imi fac probleme legate de CO2 si fertilizare.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2018 16:51:15


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
bobiciupe wrote:
Din punctul meu de vedere, este destul de greu sa filtrezi un acvariu cu un asemnea volum, de aceea eram curios cum te incADREZI in buget.


Legat de acest subiect, stii si tu bine ca un acvariu bine plantat, de 700 de litri, in care vor cohabita 30-40 de neoni, 20 de Amano, 10 Oto si 20 de Spiral Horn
nu are nevoie de mai mult de 10-12 litri de material filtrant de calitate (as merge pe Eheim Pro) evident cu o buna prefiltare mecanica. Nu uita ca va avea
un sistem de schimb de apa la picatura cu apa osmozata. Mai curind imi fac probleme legate de CO2 si fertilizare.


esti sigur? eu zic ca 50 litri din cel mai bun material filtrant sunt o limita inferioara, care pe mine personal nu m-ar face sa dorm linistit. dar o sa iti urmaresc jurnalul, si dupa amenajare, iti acord 3 luni pana la aparitia problemelor.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bobiciupe wrote:
Silviu Man wrote:
bobiciupe wrote:
Din punctul meu de vedere, este destul de greu sa filtrezi un acvariu cu un asemnea volum, de aceea eram curios cum te incADREZI in buget.


Legat de acest subiect, stii si tu bine ca un acvariu bine plantat, de 700 de litri, in care vor cohabita 30-40 de neoni, 20 de Amano, 10 Oto si 20 de Spiral Horn
nu are nevoie de mai mult de 10-12 litri de material filtrant de calitate (as merge pe Eheim Pro) evident cu o buna prefiltare mecanica. Nu uita ca va avea
un sistem de schimb de apa la picatura cu apa osmozata. Mai curind imi fac probleme legate de CO2 si fertilizare.


esti sigur? eu zic ca 50 litri din cel mai bun material filtrant sunt o limita inferioara, care pe mine personal nu m-ar face sa dorm linistit. dar o sa iti urmaresc jurnalul, si dupa amenajare, iti acord 3 luni pana la aparitia problemelor.


OK, tinem ramasagul. Eu cred ca un Eheim Professionel 3 1200XLT cu 12 litri de Eheim Substrat Pro si o prefiltrare buna va face fata la o populatie de pesti mici
si care vor fi hraniti corespunzator, fara sa se formeze un excedent de materie organica in acvariu. In plus, o anumita rata de schimb de apa va ajuta mult.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

https://www.youtube.com/watch?v=pmDkqv5QmN4

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

bobiciupe wrote:https://www.youtube.com/watch?v=pmDkqv5QmN4




Multumesc frumos!

Ce parere ai de celalat proiect, Sound of The Shire?

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2018 17:12:31


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Eu mai degraba as merge pe sump pentru toate acvariile, e si mai usor de intretinut plus ca pe parcurs poti adauga cat material filtrant ai nevoie.
Cere-le lumina led care e muuuuuult mai ieftina din toate punctele de vedere si chiar nu e o problema cu 10 ore de ilulminat continuu ca le poti dima.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

M-am ginditi si eu la mai multe solutii dar bugetul este fix, contractul este semnat ... nu avem ce adauga "on top".
Eventual, ceva sponsorizari insa nu stiu cine ar fi interesat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

rodoselada wrote:Eu mai degraba as merge pe sump pentru toate acvariile, e si mai usor de intretinut plus ca pe parcurs poti adauga cat material filtrant ai nevoie.
Cere-le lumina led care e muuuuuult mai ieftina din toate punctele de vedere si chiar nu e o problema cu 10 ore de ilulminat continuu ca le poti dima.

[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

pai la ce cer eu nu ai nevoie de extra buget, iti mai raman bani pentru altele.



Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu eu decid cu privire la buget.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

cred ca un filtru cu material de filtrare in miscare o sa fie mult mai eficient decat un eheim indiferent de versiune

https://www.youtube.com/watch?v=U9ovPRxMWk8
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Da ala se cheama sump.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

rodoselada wrote:Da ala se cheama sump.


... si nu e loc pentru el!
Oricum, multumesc Deliabiba!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dupa cum spuneam in alt topic, avem semne bune de la doi posibili sponsori. Intre timp am inceput sa lucrez la basorelief dupa modelul sugerat de koala.
Sper sa iasa bine, va pun poze cind incep sa-l ansamblez. Intre timp am gasit solutia pentru liane : coaja de radacina de vita de vie!

image

Am vorbit cu Adi si vineri selectam si radacinile. Plus o punga cu coaja de pin ...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 17:38:03


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:... Intre timp am inceput sa lucrez la basorelief dupa modelul sugerat de koala.
Sper sa iasa bine, va pun poze cind incep sa-l ansamblez. ...

Cand ii vine vremea sa-i dai cu "lapte de ciment", sa ai grija ca in prima mana sa pui si niste sapun d-ala lichid "de bebelusi" (Johnson, sau altceva similar).
Ajuta ca "laptele de ciment" sa adere perfect la polistiren... urmatoarele straturi se pot prepara clasic, doar cu apa. 3-5 straturi sunt suficiente.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com