[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - inceputuri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din cate stiu,tainul nu afecrteaza pestii sau plantele.....doar ca schimba putin culoarea apei...dar cu schimburole de apa nu inchide culoarea asa tare... si daca il cumperi din magazinul de pesti,deja este tratat,nu mai elimina asa mult tain,nici mopanii nici radacinile ...nu te alarma de la tain...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

bogdan_49 wrote:Cred ca m-am hotarat sa cumpar planta Anubias.

Poti pune pe forum un anunt de cumparare Anubias Barteri Nana, si poate colegii din Bucuresti care au in acvariu aceasta planta, iti pot vinde una. Cu siguranta va fi in stare mai buna si mai ingrijita decat daca vei lua una din petshop.
Sau poti incerca la magazinul Coralis, din strada Brasov nr. 28, am vazut ca au plante si decoruri (lemne, pietre) la vanzare. Poti suna si intreba daca au Anubias Barteri Nana pe stoc, ca sa nu te duci degeaba, in caz ca nu au momentan.
bogdan_49
Junior member

Joined: 12/12/2017 09:53:40
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

As dori niste sfaturi in achizitionare de mancare pentru pesti( neon guppy xipho si molly).
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline


Poti lua orice granule destinate pestilor cu gura mica. Din experienta pot spune ca prefera hrana bogata in proteine.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sunt multe .. dar eu zic ca .. ar fi bine sa ai macar,3 feluri... poate zic o prostie dar as cumpara fulgi,spirulina si niste oua de artemia...colegii cu mai multa experiente cu pestisori mici iti pot da mai multe solutii.din cate stiu spirulina si artemia sunt foarte bune


scuze #timisoru.. cred ca am scris in acelasi timp

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2017 16:43:47


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O recomandare personala, daca gasiti NEW LIFE SPECTRUM SMALL FISH FORMULA 0.5MM, nu ezitati.
Testata de mine pe mofturosii pesti de apa sarata...dar nu i-au rezistat
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

adrian09 wrote:sunt multe .. dar eu zic ca .. ar fi bine sa ai macar,3 feluri... poate zic o prostie dar as cumpara fulgi,spirulina si niste oua de artemia...colegii cu mai multa experiente cu pestisori mici iti pot da mai multe solutii.din cate stiu spirulina si artemia sunt foarte bune
\


Adrian, nu spui prostii ba dimpotriva. Ideal pentru orice vietuitoare este sa aiba o dieta variata. Lasind deoparte faptul ca pestii isi mai iau din apa diverse chestii comestibile, ideal este sa combini 2-3 sortimente de hrana, de la producatori diferiti. In nutritia animala se aplica un principiu de baza care spune ca "un amestec de 2 sau mai multe ingrediente capata caracteristi superioare sumei caracteristicilor fiecarui ingredient luat separat". Adica, se completeaza reciproc dar cistiga si in calitate prin echilibrarea dietei. Asadar, cu exceptia situatiei in care avem hrana dedicata (de ex. pentru discusi) se pot combina 3 produse diferite ca sa avem siguranta ca pestii primesc toata gama de nutrienti necesari. La o populatie de neoni negri, Rasbora, Boraras si Galaxy eu le dau NanoGran de la Dennerle + GranoMix de la JBL + Eheim Flakes + Complete Gourmet Menu de la dennerle + Tubifex maruntit. Evident, in cantitatea optima, desi la populatia de creveti si melci din acvariu, inclusiv doi Atyopsis, nu ramine numic pe substrat in mai putin de 2-3 minute. Pentru pesti foarte mici (am incercat figura la Boraras) am pus amestecul intr-o bucata de plasa deasa si am "batut-o" pe marginea unui bol; ce a iesit am presarat pe suprafata apei. Spirulina o adaug din cind in cind mai ales pentru Amano si Spiral, acolo unde au teminat "curatenia".

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

adrian09 wrote:sunt multe .. dar eu zic ca .. ar fi bine sa ai macar,3 feluri... poate zic o prostie dar as cumpara fulgi,spirulina si niste oua de artemia...colegii cu mai multa experiente cu pestisori mici iti pot da mai multe solutii.din cate stiu spirulina si artemia sunt foarte bune


scuze #timisoru.. cred ca am scris in acelasi timp

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mai eu spun ceea ce am inteles sau cred ca ar fi bine.. ca mai dau cu bata in balta... no.... nu ma omoara nimeni..

Am auzit o vorba... "si o prostie daca e,zi-o cu voce tare,cineva va incerca sa te corecteze,altfel ramai cu prostia.."

This message was edited 1 time. Last update was at 14/12/2017 17:07:43


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
bogdan_49
Junior member

Joined: 12/12/2017 09:53:40
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vreo recomandare de magazin unde sunt mai accesibile?!
Am facut o comparatie la un produs din petshop si Auchan si diferenta este undeva 40% mai ieftin in Auchan.
Bucuresti- sector 3
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poti comanda pe net, sunt diferite sit-uri. Daca iei in considerare faptul ca o cutiuta de hrana iti ajunge peste un an, costul transportului este neglijabil.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

bogdan_49 wrote:Vreo recomandare de magazin unde sunt mai accesibile?!
Am facut o comparatie la un produs din petshop si Auchan si diferenta este undeva 40% mai ieftin in Auchan.
Bucuresti- sector 3


Vezi Auchan, Cora si unele petshopuri baga la reducere produse care expira foarte curind.

Eu dau la ancistrus si RCS 5 tipuri de mincare de la 3 producatori diferiti, plus ce se mai gaseste prin piata - legume mai ales (la mine nu la guppy tai).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

adrian09 wrote:scuze #timisoru.. cred ca am scris in acelasi timp

Nu ai de ce sa-ti ceri scuze... Fiecare incercam sa ne spunem parerea si sa dam sfaturi cat mai bune, bazate pe experientele proprii.

Bogdan, eu zic ca daca tot esti in Bucuresti si ai acces la o gama larga de produse, sa incerci sa te incadrezi in recomandarile de mai sus ale colegilor, si sa cumperi produsele respective de unde costa mai putin.
bogdan_49
Junior member

Joined: 12/12/2017 09:53:40
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat prima planta Anubias Nano pe piatra.
Mai am un pic pana termin ciclarea dupa care incep sa cumpar pesti.
Ma gandesc sa cumpar 4 neoni, 4 guppy, 2molly, 2 sanitari. Eu as mai vrea sa cumpar 2 xipho dar cred ca este cam mult pentru 20 litri.
Astept sugestii cu privire la achzitie.
Ca mancare ma gandesc sa cumpar:" Jbl Novo Grano Mix Mini Click 100 ml". Sper sa mearga la pestii de mai sus.
Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Felicitari pentru achizitia plantei! Din ce am retinut eu de la colegii cu experienta, trebuie sa incepi cu un program redus de iluminare, de aproximativ 4 ore/zi, si sa cresti treptat pana la 7-8 ore/zi. Anubias-ul este o planta rezistenta, nepretentioasa si cu crestere lenta. Tocmai de aceea este predispusa la aparitia GSP (green spot algae), care se dezvolta mult mai repede decat planta, si tind sa acapareze frunzele acesteia. Eu inca nu am reusit sa gasesc un echilibru intre modul de iluminare si fertilizare, de aceea Anubiasul din acvariul meu e cam plin de alge. In curand voi adauga un pestisor care sa ma ajute in privinta asta.
Despre pestii la care te gandesti, am rezerve ca faci alegerea potrivita. Pe langa faptul ca nu tii cont de regula pentru popularea cu pesti a unui acvariu, vrei sa pui si mai multe specii, si vivipari, care se inmultesc foarte repede. Eu cred ca vei suprapopula acvariul, iar asta nu-ti va aduce decat necazuri. De acord, pesti mai multi si diferit colorati pot crea o imagine frumoasa si plina de viata. Dar nu-ti doresti in primul rand niste pesti sanatosi si veseli? Pana la urma, nu ei sunt 'piesa de rezistenta' din acvariile noastre? Guppy se gasesc in diverse culori, si sunt frumosi foc. Parerea mea este sa optezi pentru 4 exemplare de Guppy, masculi, si atat. Fara alti vivipari. Iar in privinta sanitarilor, trebuie sa ai grija, unii dintre ei cresc mari si nu sunt potriviti pentru un nano acvariu. Intreaba aici, colegii, ce specie sa alegi, eu din pacate nu stiu nimic despre ei.
Multumesc pentru ca ne tii la curent cu ce se intampla, si sper sa vedem poze cu acvariul in curand.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2017 12:08:35

bogdan_49
Junior member

Joined: 12/12/2017 09:53:40
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi dar mai astept opinii si de alti colegi cu privire la numarul si tipul de pesti pe care trebuie sa ii bag in acvariu.
Ma gandesc sa fie un peste care sa curete planta.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2017 12:37:09

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pestii pe care vrei sa-i iei sunt peste capacitatea acvariului. Eu m-as limita la neoni, minim 7 pentru ca sunt pesti de cird. Mincarea de la JBL e buna. Poti suplimenta cu ceva Dennerle pentru pesti cu gura mica. Pentru GSA cei mai buni sunt melcii. Eu sunt foarte multumit de Spiral Horn. Pentru alte alge, 2-3 Amano. Nimic mai mult.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
bogdan_49
Junior member

Joined: 12/12/2017 09:53:40
Messages: 26
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau schimbat un pic datele problemei.
Tocmai am primit 2 carasi aurii ......
Nu stiu ce sa fac ca toate planurile mele s-au dat peste cap.
Am luat planta anubias care am inteles ca pentru carasi nu este benefica( de fapt o mananca)
Acvariu meu este de 20l fff mic pentru 2 carasi.
Daca doreste cineva sa fac schimb?........
Astept cateva sfaturi cu privire la crestere si intretinerea carasilor.
Nu prea am timp sa ma documentez ca deja pestii sunt la mine.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai doua variante :
1. Scapa repede de ei (donatie, schimb, ... vezi ce spun si colegii di Bucuresti)
2. Iti iei un acvariu nou de 50-60 de litri pentru carasi
Apoi intrebi despre cerintele carasilor ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Silviu vrea sa spuna de minim 80 de litri. Doar pt. cei 2 carasi. Fara alti pesti. Daca nu ai in plan un acvariu mare urgent doneaza-i sau vinde-i. In plus sint pesti de apa rece - se simt bine la 16-18 grade Celsius.

La unii Anubias rezista destul de bine cu carasi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com