[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fara fotosinteza, fara alge  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

De Craciun am pus pietraria, si sunt constient ca totul arata de parca a fost o avalansa in acvariu. Cu timpul, s-au strans multe pietre de prin concediile la mare, asa ca le-am bagat pe toate aici, sa stea la un loc.
Am fixat tevile de evacuare si de umplere si le-am conectat la furtunuri. Am facut proba si merg impecabil, doar a trebuit sa dau o gaura in teava de umplere, deasupra nivelului apei din acvariu, fiindca ramanea amorsata si o lua apa invers cand opream pompa de jos.
Pompita din stanga-sus duce apa intr-un sump mic, cocotat pe o mobila si prevazut cu preaplin, de unde apa revine gravitational prin furtunul care se vede in poza. Acolo e sediul filtrarii.
Am pus o lumina chioara si misterioasa, incat acvariul pare interesant chiar si fara vietati in el.
Am o palythoa urata care a supravietuit la invazia algelor si care mananca icre de hering - ea va fi primul locuitor. Ma gandesc ca, daca o hranesc bine, asta va compensa lipsa luminii puternice. Voi incerca acelasi lucru cu o gorgonie (daca si cand o sa mai gasesc una) si desigur, cu un sun coral (daca si cand o sa mai gasesc unul).
Iar pentru maine, sa uram tuturor ion-ilor, La Multi Ani

[Thumb - _20180106_182531 (1m).jpg]

bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

um02122 wrote:
bluemonk wrote:Problema marinelor este ca algele nu prea au concurenta, cum se intampla la plantate


Macroalge in refugiu in sump.

Scuze pt offtopic:
Din cate stiu , refugiile sunt una din metodele de control al nutrientilor dar nu am vazut acvarii pline de corali bazate exclusiv pe refugii. Poate n-am vazut eu, daca ai un exemplu as fi curios. Refugiul de la acvariul lui Melev e dublat de skimmer. Din punctul asta de vedere nu prea vorbim de concurenta 1 la 1.
Comparatia mea relativ la plantate era ca intr-un plantat plantele insele sunt cele mai bune mijloace de lupta cu algele; atat timp cat o duc bine algele nu au sanse. In plantate nu se reduc nutrientii (de catre acvarist) ci dimpotriva se adauga.
Ontopic:
Cu NPS-ul problema e ca la noi in Ro nu stiu ce se poate gasi sa faci un acvariu intreg.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ionionut wrote:
Am pus o lumina chioara si misterioasa, incat acvariul pare interesant chiar si fara vietati in el.

Lumina intr-un spectru nepotrivit , chiar si chioara, incurajeaza cresterea algelor. Nutrienti vei avea in apa , nu vei putea elimina absolut toate resturile de mancare prin filtrarea mecanica pe care vrei sa o pui in practiva.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

daca lumina e slaba si e in spectru rece sunt sanse mici sa i se dezvolte alge.

totusi precum iti recomanda si colegii, ar fi bine sa asiguri curenti buni astfel incat sa nu ramana mizerie sub pietre. Mai umbla la scape ca arata aiurea momentan si adauga si nisip !!

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com