[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cabinet pentru Juwel Rio 125  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Mersii. Pai am convins-o destul de la un acvariu 30l cat aprobase initial de frumusete cica ) am trecut la ideea de 60 apoi 70 si apoi 110. Si atunci am trecut la rio 125 ca deh.. dai un ban dar e si frumos si mare) cu rabdarea treci si marea

Desigur ca postez si intreb tot. O sa fac acolo un forum cu acvariul meu si cu tot ce fac pe parcurs, pt ca am vazut ca asa se face si se ajuta mult. Apreciez ff mult asta.

App.. pt prima umplere de acvariu pot sa bag direct apa de la robinet? Sa se declorineze direct in acvariu? Ca daca ma apuc sa insir bidoane la "uscat" pt 125 litri... ma da sefa afara Dupa 3 zile voi baga bacteriile safe start

This message was edited 2 times. Last update was at 06/11/2017 23:32:06

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sigur apa normala de la robinet. Gasesti si solutii gen Biotopol de la JBL care contin substante chelatoare si indeparteaza unele metale si clorul din apa. Spre exemplu am un amic care face schimbul de apa direct de la retea fara sa mai lase apa la " invechit " dar foloseste tot timpul substanta asta de la JBL. El zice ca nu a deciclat acvariul nici o data. Eu folosesc ambele metode , las si la invechit si pun si conditioner.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu .. de cand folosesc declorinatorul....plantele merg tot mai rau... bine.. nu pot sa dau vine pa el 100%dar cind ai plante ,sunt unele metale pe care declorinatorul le dizolva si cred totusi ca ai nevoie de ele...indiferent de plante... eu am easysi nu mare varietate dar au probleme de colorit....
sa revin.. eu nu mai folosesc de 1 saptamana nici declorinator si nici apa statuta... am un prefiltru sun sun,pe care l-am umplut cu carbuna activ.Cuplez furtunul de intrare la teava de la retea si autul direct in bazin...dupa ce fac schimbul,demontez furtunul cu prefiltrul si asta e
Carbunele activ elimina clorul din apa...
Atentie cu pestii de apa calda.. apa trebuie incalzita,intr-un fel sau altul.....norocul meu.. am pesti de apa rece

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2017 18:36:36


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce anume folosesti pentru declorinare?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Am luat acvariul, ieee!!!

Ca si concluzie am dat comanda de dulap. 81x 40 ca dimensiune, cu despartitor pe mijloc deci va avea si pe mijloc sustinere. Inaltime de 90 cm, 2 usi, clasic

Multumesc tuturor de sfaturi!!!

M-ati ajutat mult!!
[Thumb - received_754970408023002.jpeg]

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

sa fie intr-un ceas bun! Nu uita de gaurile in spatele comodei care trebuiesc date inainte sa fixezi definitiv acvariul. Vezi locurile de prize, si pentru ca ai furtunuri in spate, lasa intre acvariu si perete 5-7cm. Masoara filtrul extern ce dimensiuni are, ca eventual sa pui intaritura de la mijloc mai la stanga sau mai la dreapta. De regula la o comoda asa mica intr-o parte este filtrul extern, iar in cealalta parte se pun un raft sau doua in care bagi diferite scule acvaristice, mancarea de pesti, etc. Ca sa maresti puterea filtrului este bine ca el sa fie pus in partea in care este out-ul. In felul asta traseul de evacuare este mai scurt si puterea lui creste. Iar daca vrei sa faci o treaba cu cap, e bine sa prevezi de acum un loc pentru reactorul de co2(poate odata si odata vei trece la plantat}

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Ce anume folosesti pentru declorinare?

biotopol de la gbl

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2017 19:28:31


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

Gabrelss wrote:Exact.. problema e ca am depasit mult bugetul alocat initial) stii cum e, trebuie si aprobarea nevestii ??

In fine, voi pune doar ciclide, voi alege marimi mai mici ca specii, nisip am deja, pietre la fel, asteptam sa vina acvariul, il ciclam 4 saptamani si apoi intram in hora) ne invatam din mers ( si citim engross pana atunci) )


crede-ma,toata lumea depaseste bugetul)am simtit-o pe pielea mea


image
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Si a venit si comodaaa. Asa ca am instalat acvariul, am pus pietrele ( voi mai pune pietre pana bag pestii.. trebuie sa caut calcaroase pentru plus de duritate pt ciclide).

Momentan am pus apa de la robinet, scos filtrele si incalzitorul, lasat doar pompa si neonul, pana se mai incalzeste apa si se si elimina clorul (stau in zona de munte, apa la robinet are 8°.

Dupa ce apa ajunge la temperatura camerei, bag mediile de filtrare, incalzitorul si bacteriile si continuam cu ciclarea. Filtrul extern va fi si el in plan obligatoriu dar in viitorul apropiat..

Ce parere aveti?
[Thumb - IMG-20171110-WA0033.jpg]

[Thumb - IMG-20171110-WA0030.jpg]

[Thumb - IMG-20171110-WA0028.jpg]

[Thumb - IMG-20171110-WA0032.jpg]

[Thumb - IMG-20171110-WA0029.jpg]

Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Si inca o poza..
[Thumb - received_756466487873394.jpeg]

Cozmastie
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/09/2017 20:04:36
Messages: 570
Location: Floresti Jud Cluj
IP:
Offline

foarte frumos!


image
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Multumesc. Abia astept si pestii)

Ps. Am uitat sa pun fundalul ) voi pune fundal negru.. il aplic eu pana termin ciclarea, sau cel tarziu la schimbul de apa la finalul ciclarii.

Am pus poza si cu interiorul dulapului. Credca e mai rezistent acum )
[Thumb - received_756484884538221.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2017 09:36:36

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Arata bine, felcitari.
Numai asa, ca sa circotim putin, eu as face doua grupaje de pietre, unul mai mare intr-o parte si unul mai mic si asimetric.
Dar tu stii ce-i mai frumos pentru tine. Oricum ar fi, inceputul e interesant.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Arata bine, felcitari.
Numai asa, ca sa circotim putin, eu as face doua grupaje de pietre, unul mai mare intr-o parte si unul mai mic si asimetric.
Dar tu stii ce-i mai frumos pentru tine. Oricum ar fi, inceputul e interesant.


Total de acooord cu tine!! Numa sa gasesc pietrele ) asta sunt asa gasite de urgenta.. sunt granit cred.

Ma duc pe niste rauri unde gasesc pietre calcaroase ca sa ajut si duritatea apei, vin cu o plasa de pietre, le spal bine cu periuta electrica, le clatesc bine de tot si apoi ma apuc de reamenajat )

Iau in calcul pe viitor chiar lipirea pietrelor cu silicon de acvariu :-?

Multumesc de carcoteala, ma ajuta
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ia pietre care sa fie, inainte de orice frumoase, cu personalitate. Oricind poti sa pui prin spate bucatele de marmura, ascunse privirii, daca vrei sa cresti duritatea apei. Oricum, ca sa difuzeze carbonatul de calciu ai nevoie si de un pH mai scazut in apa; peste 7 dizolvarea este nesemnificativa, mai ales daca faci schimburi dese de apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Gabrelss wrote:Multumesc. Abia astept si pestii)

Ps. Am uitat sa pun fundalul ) voi pune fundal negru.. il aplic eu pana termin ciclarea, sau cel tarziu la schimbul de apa la finalul ciclarii.

Am pus poza si cu interiorul dulapului. Credca e mai rezistent acum )


Eu nu m-as grabi, asta e cea mai frumoasa perioada, cind faci planuri, sucesti pietrele apoi nu mai stii cum erau la inceput ...
Cit despre fundal, mai bine il pui acum, va fi mai greu pe urma pentru ca nu vei vedea bine pe unde ramin bule de aer sau scame.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/11/2017 11:29:14


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

As aranja altfel pietrele alea. Scopul ar fi sa arate cat mai natural. Ori alea care stau sprijinite deasupra nu prea arata a natural. In plus, e posibil sa ti le miste pestii din loc.
Fiind in zona de munte, cred ca ai pietre pe alese.
As cauta una doua mai mari.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Da stiu ca un acvariu trebuie sa arate cat mai natural.. dar... pt ciclide trebuoe sa amenajez tot felul de mini pesteri sa aiba unde se ascunde si etc :-))

Oricum trebuie sa caut 2 pietre mari si inca vreo 6 mici pana la populare si o sa ma mai joc in tot felul de variante. Pt moment am mai adaugat 3 pietre mici.

Multumesc de sfaturi. Chiar ma ajuta!!
[Thumb - received_756612264525483.jpeg]

[Thumb - received_756612247858818.jpeg]

[Thumb - received_756612224525487.jpeg]

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Nu am experienta cu acest gen de acvarii dar uite aici ceva ce mi-a placut si care te poate inspira.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/460/39198.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabrelss
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/11/2017 06:49:31
Messages: 38
Location: Comanesti - Jud Bacau
IP:
Offline

Multumesc. Am mai dat de topicul asta, si il citesc cu interes

Apropo am cautat pe forum, toata lumea vorbeste despre ciclare dar nu gasesc un tutorial exact cu toti pasii, etc. Stiti unde gasesc?

Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2017 09:33:30

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com