[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JUWEL LED vs T5?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

tocmai aici este una din probleme: chinezii au inceput sa scoata multe lampi pe leduri si firmele adevarate au scazut in vanzari. Normal ca s-a pus problema ce facem noi cu chinezoii astia? Nu scoate si noi ceva leduri ? Eu sustin inca ideea de a cumpara daca vrei un acvariu adevarat piesele de la mai multe firme. De ce Giesemann nu face si acvarii si standuri si...Ei sunt specializati in lampi. Iar asta e doar un exemplu. Normal ca cel mai comod si benefic pentru tine e sa iei de la un producator totul ca sa nu mai alergi aiurea. Dar se merita? Si inca o intrebare: plantele noastre sunt pregatite pentru lumina led?

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
oviwankenobi
Member

Joined: 17/04/2013 09:28:00
Messages: 163
Location: Brasov
IP:
Offline

se adapteaza repede.Exemplu,prin august la acvariul mic de 60 de litri, i-am pus o chinezarie de led de la sun sun culoare 7500k, pai sa vezi ammania bonzai cum arata, tulpinele sunt rosii, hc incepe sa se intinda de un verde pe placul meu, ceea ce m-a facut sa bag o juma' de caruta intr-o lampa pt acvariul cel mare, in care vor fi mai multe culori de led.

Carpacio ochio acvarist
Bloody Mary shrimps
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cum spuneam, daca bugetul iti permite, ai o alta varianta. Cind am vrut sa infiintez acvariul de 400 de litri (dupa multe variante care au cazut pe rind) am studiat acvariile Juwel, acvarii la comanda (Aquadec) ... in fine, multe variante. Toate acvariile de firma erau echipate "basic", cu filtre interne, cu lumina subdimensionata, s.a.m.d. In plus, cind am vazut cum se ridica si se aseaza trapele de serviciu de prin capace si cit de incomod este sa lucrezi prin acele capace ... Totusi, intr-un acvariu de 400 de litri bagi mina pina la umar ca sa ajungi sa potrivesti o micuta radacina cu o plantuta pe ea! In final m-am decis pentru un Eheim Incpiria 400. Acvariu cu put de serviciu care permite sa-ti maschezi toate echipamentele, capac glisant dublu din sticla opaca pe sine de teflon, stand cu usi cu balamale echipate cu amortizoare la inchidere si lumina 2 x 54 w cu reflectoare plus lumina suplimentara. In prezent nu am nici o problema, nici macar cu plantele dispuse pe lateralele acvariului, chiar in zone nu tocmai bine iluminate (de ex. trei tufe de HC, in spatele unei pietre, linga peretele lateral dreapta). De aceea te intrebam de buget, pentru ca e o mica diferanta de vreo 2500-3000 de lei. Insa, daca esti fan acvarii de firma si ai resurse financiare, crede-ma, merita toti banii. Altfel, un Juwel de 400 de litri te costa 4000 de lei, apoi iti trebuie un stand pe masura, plus lumina ... probabil diferenta de pret este mai mica. Nu vorbim de filtrare, CO2, ... ca aici, indiferent de acvariu, tot atita costa.


In nici un caz nu pot sa merg atata de sus, e o mica diferenta de la 3700 la 8500 cat e acel Eheim luam Boyu daca umblam dupa chilipruri dar nici chiar asa
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu pot decat sa ma bucur ca iti merge. Eu sunt convins ca in cativa ani o sa dispara neoanele. Ledul clar ca le va lua locul. Dar pana atunci nu pot spera decat ca altii sa fac experimente si noi sa luam cele mai bune rezultate. Chiar acum ma uitam pe site-ul Eheim la EHEIM incpiria 400 de care vorbea Silviu si el vine echipat standard cu neoane. Nu am gasit la ei varianta led. Interesant ca la noi pe piata exista cu led. Nu inteleg cum si de ce

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nici eu nu as lua led pt acvariul plantat, entru ca cu T5-urile stiu ca pot creste plante, dar cu led inca nu stiu si nu sunt dispus sa fac experimente intr-un acvariu mare.

daca zici ca juwel-ul are acum dimensiuni standard la neoane, atunci as zice T5-uri fara discutie, altfel, hm, nu stiu ce as face (bine, de fapt stiu: nu mi-as lua acvariu de firma)

acum depinde si ce vrei tu: daca vrei sa cresti plante in mod serios, oricum vei suplimenta lumina, deci chiar nu are nici un rost sa platesti mai mult pe led.

daca vrei sa ai doar un acvariu cu niste plante fara cerinte mari de lumina, atunci orice e bun, ia dupa cum ai chef sau bani.



Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Acvariul va fi unul pentru pesti cu plante nu invers si o sa fie cu plante easy si unele cu cerinte medii, dar cam atat.
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Exista tuburi LED si pentru lampi T5.
http://www.arcadia-aquatic.com/product/led-t5-tubes/
Poti upgrada mai tarziu fara sa schimbi lampa.
Sau poti combina neoane cu leduri, cu avantajele ambelor tehnologii.

Poti creste plante cu leduri, fara discutie.
Exista salata la supermarket care nu a vazut lumina soarelui. Dupa cum si canabisul se cultiva acum cu lumina led (sunt diverse rapoarte rosu : albastru in functie de perioada in care se afla planta: inflorita, crestere, etc.)
Cele doua probleme practice sunt: intensitatea si spectrul optim pentru cresterea plantelor si fidelitatea reproducerii culorilor.
Pentru ca poti obtine o crestere luxurianta cu o combinatie LED rosu 660nm si albastru 420-460nm, dar lumina va arata ca o lumina de discoteca, deci nicio sansa de reproducere corecta a culorilor.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/10/2017 00:50:05


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu nu as combina neoane cu leduri. Stiu pe cineva care a incercat cu lampa led de la Eheim(deci totusi firma) si neoane, si a iesit o mare problema. Ori led ori neoane

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:
scorpionul wrote: Juwelul a incercat si mai incerca si acum sa isi faca un loc aparte pe piata in mod special la lumina folosind neoane cu dimensiuni atipice, ca sa nu poti cumpara neoane decat de la ei. Ca sa schimbi neoanele si sa modifici capacul e o miscare pe care nu ti-o recomand. Teoretic se poate face orice, dar cel mai bine e sa cumperi o lampa sa sa iti faci un capac la comanda. De aceea ma abtin sa iti dau sfaturi privind lumina de la Juwel


Bun, observ ca nu iti plac neoanele de la Juwel si apreciez parera ta. Experienta mea e unua diferita, pentru mine au fost foarte ok, plantele au crescut bine, perleaza, nu contest ca or fi altele mai bune, nu stiu de unde povestea asta dar te asigur ca poti pune pe lampa de T5 neon de la orice firma, chiar si asa a fost alegerea mea sa cumpar tot neoane Juwel cand le-am schimbat.
Ma asteptam sa primesc sfaturi gen: "fa-ti la comanda". Sa nu crezi ca nu apreciez sfaturile tale dar am motivele mele sa cumpar un acvariu de firma, nu tine de faptul ca as fi snob sau ma dau banii afara din casa dar credema ca am la fel de mute motive cate ai si tu sa sustii varianta cu un acvariu custom.

Si pana la capat tot nu sunt lamurit care sa il aleg, uite hai sa facem alt exercitiu, considra ca mai sus nu am scris nici un brand si pune in calcul un acvariu custom cu 2 variante e lumina, una cu neoane 4x54 T5 neoane Osram si una cu o lampa led 2x31, care ai alege-o?

De la 216w la 62w este o diferenta, de consum in primul rand.
Eu am inlocuit neoanele cu leduri, lampi led dennerle si sunt tare multumit, daca ai si controller si mai bine
[Email] [MSN]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

scorpionul wrote:eu nu as combina neoane cu leduri. Stiu pe cineva care a incercat cu lampa led de la Eheim(deci totusi firma) si neoane, si a iesit o mare problema. Ori led ori neoane


Singura problema pe care o vad e daca ledurile dau lumina prea puternica si ard plantele. Da, e posibil sa dai prea multa lumina
La marine, exista deja leduri care dau lumina mult mai puternica decat metal halide (tunurile Kessil, Ecotech Radion, AI Hydra etc.) si cand faci schimbarea la led, trebuie sa folosesti o perioada de aclimatizare de vreo sase saptamani in care cresti intensitatea treptat. In plus, le tii la 60 cm deasupra acvariului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Asta e viata, eu ma zbat acilea sa am lumina cat sa cresc buruieni si altii le bronzeaza
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Cum spuneam, daca bugetul iti permite, ai o alta varianta. Cind am vrut sa infiintez acvariul de 400 de litri (dupa multe variante care au cazut pe rind) am studiat acvariile Juwel, acvarii la comanda (Aquadec) ... in fine, multe variante. Toate acvariile de firma erau echipate "basic", cu filtre interne, cu lumina subdimensionata, s.a.m.d. In plus, cind am vazut cum se ridica si se aseaza trapele de serviciu de prin capace si cit de incomod este sa lucrezi prin acele capace ... Totusi, intr-un acvariu de 400 de litri bagi mina pina la umar ca sa ajungi sa potrivesti o micuta radacina cu o plantuta pe ea! In final m-am decis pentru un Eheim Incpiria 400. Acvariu cu put de serviciu care permite sa-ti maschezi toate echipamentele, capac glisant dublu din sticla opaca pe sine de teflon, stand cu usi cu balamale echipate cu amortizoare la inchidere si lumina 2 x 54 w cu reflectoare plus lumina suplimentara. In prezent nu am nici o problema, nici macar cu plantele dispuse pe lateralele acvariului, chiar in zone nu tocmai bine iluminate (de ex. trei tufe de HC, in spatele unei pietre, linga peretele lateral dreapta). De aceea te intrebam de buget, pentru ca e o mica diferanta de vreo 2500-3000 de lei. Insa, daca esti fan acvarii de firma si ai resurse financiare, crede-ma, merita toti banii. Altfel, un Juwel de 400 de litri te costa 4000 de lei, apoi iti trebuie un stand pe masura, plus lumina ... probabil diferenta de pret este mai mica. Nu vorbim de filtrare, CO2, ... ca aici, indiferent de acvariu, tot atita costa.


De fapt diferenta e de vreo 200 si ceva de euro intre Eheim si Juwel , numa ca la Eheim ai lumina mai putina
Aici aveti Preis Vergleich :

https://www.billiger.de/topics/10327-juwel-vision-450

Und

https://www.zooroyal.de/eheim-komplettaquarium-incpiria-400-schwarz
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da-mi voie sa te contrazic. Juwel Rio de 400 de litri are doua neoane T5 x 54 w.
Eheim Incpiria 400 are doua neoane T5 x 54 w !!! Adica la fel. In plus, sistemul de
iluminare la Eheim vine cu reflectoare incluse (aici nu stiu daca si Juwel vine la fel).
Asadar, unde e diferenta?

Cit despre diferenta de pret ... aici trebuie sa te uiti la detalii. Eheim are capac de sticla glisant
in doua parti, are cantuirea si lipituri foarte elegante, atunci cind capacele sunt inchise complet genereaza
o linie luminoasa la nivelul standului pentru ca fundul dublu este la exterior, mai ingust decit fundul
acvariului cu grosimea peretilor, s.a.m.d. Dar cel mai mare avantaj este compartimentul central, in forma
unui put de sticla, prin care poti sa treci toate furtunele si cablurile astfel incit nimic nu este la vedere.

Asadar, este doar o chestiune legata de ce vrei sa primesti si cit esti dispus sa platesti pentru asta.

PS Surpriza ! Am intrat pe sit-ul Juwel si vad ca au numai gama de acvarii cu iluminare tip led!
La asta te refereai cind vorbeai de lumina?

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rio-Line-LED/Rio-450-LED/#sticky-navigationbar

This message was edited 4 times. Last update was at 19/10/2017 17:15:17


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Uite aici scrie negru pe alb despre T5
https://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Aquarien/Rio-Line-LED/Rio-450-LED/#sticky-navigationbar

Cat despre faptul ca are 2 lampi a cate 2 neoane fiecare , a spus initiatorul topicului deja .
Are 4x54 este mult mai mult decat 2x54 oricum ai calcula. Deci fara modificari vorbim deja de alta lumina fata de Eheim.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2017 18:50:36

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Inteleg la ce te referi. De aceea am postat PS. Eu m-am uitat la ce se poate procura de pe piata noastra, incercind sa compar mere cu mere.
Acolo se face discutie de sisteme cu led iar cea mai importanta referire se face la economia in consumul de energie.

Eu am gasit asta :

https://www.nevertebrate.ro/acvariu-juwel-rio-400-litri-866

Am mai gasit si varianta cu 4 x 54 w la eMag dar ... produsul este indisponibil!

In plus, acela este un acvariu de 450 de litri, nu de 400 de litri. Deci, din nou discutam despre mere si pere.
Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu te contrazic pentru ca vreau sa demosntrez ca Eheim este sau ar fi net superior.
Dar eu, daca ar fi sa aleg, as merge pe Eheim. La acvariul pe care il am acum, lampa "din dotare" isi face treaba
foarte bine. O lampa suplimentara este de dorit mai tirziu.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2017 19:02:29


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ii poluam topicul omului. Silviu , tu ai acum 2x54 w = 108 w , adica 0,28 w / l ( asa vine la 400 l , corect ? ). Si esti multumit de cum iti merg plantele. Asta inseamna un singur lucru , ca plantele cresc cu micro, macro si co2 , nu cu lumina . Corect ?
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Rio 400 vine clar cu 4x54w, descrierile sunt de cacao, pe unele siteuri gasesti si cu 2 si cu 4 dar toate sunt cu 4, modelu anterior pe T8 era cu 2, dar cu toate astea am cam inteles ce era de inteles si daca ar fi cu 2 ar fi bine pentru ca aparent poti creste plante linistit doar cu 2. Alta chestie care am inteles-o e ca daca e cu 4 bravo mie si pe termen lung cele 4 ma vor costa exact la fel cat m-ar costa sa schimb 2 neoane LED tot de la ei, m-am interesat si cela LED de la Juwel se schimba la 4 ani asa ca un calcul simpu e cam asa:

2x54wT5 schimbat la 2 ani=200 ron
4x54wT5 schimbat la 2 ani =400 ron
2X31WLED schimbat la 4 ani=800 ron

Asa ca daca e cu 4 T5 ma va costa la fel in timp dar clar va fi mai multa lumina iar daca e cu 2x T5 o sa pot si asa creste plante linistit asa cum creste si Silviu Man doar ca ma va costa mult mai putin.
Luand in calul si alte pareri de la alti baieti care au scris in topicul meu, concluzia e una simpla si clara, am sa merg pe T5-uri
[Email]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Ii poluam topicul omului. Silviu , tu ai acum 2x54 w = 108 w , adica 0,28 w / l ( asa vine la 400 l , corect ? ). Si esti multumit de cum iti merg plantele. Asta inseamna un singur lucru , ca plantele cresc cu micro, macro si co2 , nu cu lumina . Corect ?


Sper sa ne ierte colegul. Nu e tocmai corect; nimeni, cu atit mai putin eu, nu am sugerat asa ceva. Lumina este esentiala pentru fotosinteza
nu prin prezenta sau absenta ei cit prin intensitate si durata, aici suntem de acord. Sper ca la asta te-ai referit, pentru ca doar asa are noima afirmatia.
Am 2x54 w dar si reflectoare! Asadar, chiar daca reflectoarele nu dubleaza intensitatea luminii, cum spun producatorii, tot e mai mult.
Plantele, emerse sau submerse, indiferent de care, cresc cu lumina, CO2 si minerale, toate deodata, in diferite combinatii in functie de cerintele plantelor.
Asadar e nevoie de toate, numai ca in combinatii diferite si la anumite niveluri. In acvariul Eheim am substrat universal si fac o fertilizare in apa printr-o
combinatie gindita de mine, folosind 5 produse in doze variabile.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Promti astia de la Juwel, am trimis mail sa lamuresc clar treaba cu numaru de neoane:
"Hello, I'm looking into a new purchase, a Juwel Rio 400 the T5 model but I seem to find different descriptions light wise, some sellers state 4x54w T5 and some say 2x54w T5. Was there 2 models sold with the T5 lights?"

Si ei mi-au raspuns:
"We thank you very much for your mail. Please be informed that the new Rio 450 is included LED lightning since June this year. Before thsi time the Rio 400 was included 4 x 54 Watt T5 lightning. The Rio 300 was built before 2009 with only 2 x 54 W. and just 4 cm lower."
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com