[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano Reef 50x30x35  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Si filmuletul cu clownul gazduit de Euphilya.



CRACIUN FERICIT la toti !
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum l-ai pacalit pe clovn? Eu am 3 euphilii, una de acelasi fel cu a ta dar nu se apropie de ele.
Craciun fericit!
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa ce a sarit partenerul lui, la cateva zile nu se mai dadea desprins de Euphylie

E foarte spectaculos sa-l vezi cum se ascunde printre tentacule... si teritorial, daca bag mana sa curat sticla ma ataca si sare.... noroc ca am pus capac la acvariu.

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

La multi ani pentru noul an !

Acvariul se pare ca s-a stabilizat si nu mai sunt probleme. Am marit perioada de lumina la 10 ore/zi.

Aveam in plan sa schimb bazinul cu unul AIO dar pana la urma mai aman , e pacat sa deranez tot acum cand a inceput sa fie matur.

Voi adauga totusi si un Skimmer Hang On (Bubble Magus QQ1) langa filtrul HOB FZN 3.... voi rezolva problema sa nu stresez sticla, sprijinind filtrele pe o bucata de polistiren si stand, astfel greutatea nu va mai fi suportata de foia de sticla.

Printre viitorii locatari voi mai adauga un Black Clownfish, un goby , 3 creveti si vreo 3 melci turbo. Nu cred ca exagerez la un volum de 54 L.



Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut,si felicitari pentru realizare, daca este permis as avea o intrebare , exista la Suceava vreun petshop cu vietuitoare marine ? ,aici la Botosani innebunesc ,astia nici n-au auzit de acvariu marin.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut !

Magazine locale sunt putine in tara si se bazeaza doar pe online... in Suceava nicio sansa.

Si eu simpt lipsa unuia mai ales acum iarna cand ma roade sa-mi iau cateva vietuitoare... imi vine sa urc in masina si sa trag o fuga pana la Baia Mare dar cam lung drumul
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

multumesc .
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu daca zic bine...dar parca in Botosani in cadrul unui centru comercial se afla unul dintre cele mai mari bazine marine publice din tara.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, l-am vazut in mall, intr-o cafenea (la ultimul etaj cred). E foarte mare, dar e pe post de decor.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Asa este, e facut si intretinut de o firma de profil - vin o data pe luna si probabil mai verifica cate ceva ,dar nu am reusit sa discut cu ei si oricum mi-a zis un nene care mai curata sticla de alge ca doar daca fac comanda de acvariu e.t.c. se obosesc sa stea de vorba. Evident ca nu e cazul meu , fiind mai mult pasionat decat finantat .
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Dupa ce fii-mea s-a jucat cu magnetul pe sticla si bineinteles ca mi-a matuit bine geamul, am zis ca nu ar fi rau sa mut totul intr-un bazin nou un pic mai maricel (650x400x400 - 100L, sticla de 8).

Acvariul e in lucru la aquadec dar ma gandesc cum ar fi mai bine... AIO cu perete despartitor din plexi sau sa pastrez aceiasi configuratie ca la cel actual cu filtru si skimmer HOB direct in display.

Dezavantajul este ca se observa echpamentele (mai ales plutitorul ATO) insa mi se pare mai practic si mai usor de curatat asa.

Daca tot fac mutarea am sa construiesc ceva coloane din piatra uscata si am sa completez cu piatra si nisipul viu ciclate.
Danila
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2017 17:40:50
Messages: 255
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut ,cred ca este un trend pentru acvariile mici -adica cu AIO (multe firme vad ca au venit cu sistemul asta) Personal eu asa mi-am facut micul bazin.Avantajele sunt ca poti pune o gramada de minuni in el fara sa se vada , e mai silentios -practic nu ai nevoie de nu stiu ce pompa de recirculare , asta vara cand a fost excesiv de cald am folosit AIO pe post de frapiera -cu doua recipiente de plastic de 0,5 litri de gheata pe zi am rezolvat si canicula.Stiu ca parerile sunt diverse si impartite (cred ca asa si este normal pentru un hoby) eu raman la parerea,ca indiferent de ce tip de acvariu faci ,sa rezervi o proportie buna pentru filtrarea biologica respectiv un substrat generos si mediu de filtrare asemenea.De aceea cred ca acvariu sistem AIO iti ofera aceasta posibilitate.Succes!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

poti sa vezi AIO-ul meu facut recent tot la aquadec (semnatura)

eu sunt f multumit de ideea de AIO si cred ca e mai practic la volume mici

doar ca nu cred ca-i o ideea buna cu perete despartitor din plexiglas si din cate stiu eu aquadec nu recomanda pt ca siliconul nu face priza buna pe plexiglas
bine, daca-l faci din sticla e mai complicat sa-l faci opac



aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Merci, frumos ti-a iesit si am luat in calcul si sticla dar am mai lipit plexi de sticla si pot sa zic ca doar cu lama l-am desfacut, chiar si asa, nici nu e nevoie sa lipeasca foarte tare pentru ca nu ofera nicio rezistenta acel panou... Din plexi este foarte estetic si poti la CNC sa-ti frezezi pieptenele cum doresti.

Am doar o singura neamurire cu privire la skimmerul hob, care pentru a functiona eficient trebuie sa am un nivel de apa cel putin la fel ca in display... banuiesc ca locul lui este chiar in camera cu pieptenele unde teoretic este si nivelul cel mai mare.

Legat de senzorul ATO... unde este bine sa-l pozitionez?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2018 11:08:39

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

skimmer-ul se pune intotdeauna in camera cu nivel constant (nu tb sa fie ca in acvariu, trebuie doar sa fie constant), deci da, aia pe unde intra apa, iar ATO intotdeauna se pune acolo unde scade prima data apa, adica de obicei in camera pompei.

uite cum e la mine
image

ATO l-am pus deasupra pompei

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2018 11:16:57




aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc mult, ceva de genu voi face si eu atunci, singura diferenta este ca voi limita la 70 mm latime , pompa va fi un EHEIM compact 1000 cu doua iesiri de 12 (Wide Set JBL CristalProfi) orientabile.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

aerosv wrote:Dupa ce a sarit partenerul lui, la cateva zile nu se mai dadea desprins de Euphylie

E foarte spectaculos sa-l vezi cum se ascunde printre tentacule... si teritorial, daca bag mana sa curat sticla ma ataca si sare.... noroc ca am pus capac la acvariu.



Cred ca pierderea clownului coincide cu transformarea celui ramas in femela.
Ce descrii tu (teritorialitate si agresiune) este foarte specific femelelor tinere.
Cu timpul, se va mai calma. Acum e ideal sa cauti un exemplar frumos si mic de A. ocellaris si sa-ti refaci perechea.
Exact aceeasi e si experienta mea (cred ca am mai zis pe forum), din trei perechi de clowni, niciuna nu are ambele specimene initiale.

Daca folosesti plastic la peretele despartitor, lasa suficient spatiu intre el si sticla, inteleg ca se dilata mai mult decat sticla si daca nu are unde, exista pericolul unor tensiuni mai mari decat suporta materialul.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte interesant si corect ce spui cu dilatarea, la asta nu m-am gandit... voi debita cu cate 1mm mai putin si voi umple cu silicon.

Legat de perechea la clown , aici temperaturile sunt cu minus, am de asteptat pana in primavara , m-am gandit la un black de aceiasi marime... din experienta unora, nu ar fi probleme .
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Zilele acestea imi va ajunge si noul bazin (650x400x400, sticla 8mm diamant).

Daca initial eram tentat sa il fac AIO cu perete despartitor, acum parca l-as lasa asa open-space cu filtru si skimmerul HOB cum este si actualul.

Nu ma deranjeaza asa tare echipamentele care se vad dar beneficiez de tot spatiul si o mentenanta mai usoara.

FZN3 e suficient pentru o mana de matrix , carbune si perlon...
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

A venit momentul si am mutat totul in noul bazin, acest jurnal se incheie aici.

Pana la urma am sacrificat 7cm din acvariu si l-am facut AIO, a iesit bine insa cu mici erori de proiectare am modificat un perete despartitor cu apa in el, nivelul era prea sus si camera pompei se golea rapid.

Stau in schimb cu acelasi stres ca si la primul, placa de pal dublu stratificat de la stand a facut "burta" si mijlocul bazinului sta usor suspendat 1mm... bineinteles ca am pus un depron de 6mm sub el si sper ca in timp sa se aseze.
Acum sa vad cum fixez senzorul ATO in camera pompei, unde nivelul e mai jos Nelamurirea mea este ce se intampla cand pompa se mai colmateaza si debitul va scadea ? In cazul asta senzorul nu se va mai activa.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com