[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Putin ajutor !  XML
Forum Index » General info
Author Message
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

exact la fel am gandit`o si eu , trebuiau sa fie afectati parametri apei , iar de miros de statut sau altceva nici vorba e atat de buna apa ... chiar nu miroase absolut deloc deloc nimic nu miroase urat , substratul de crestere in care stau plantele ( bilele de argila care au un PH neutru ) miros cumva a legume proaspete , radacinile plantelor sunt albe si nu se afla in stare de putrefactie , apa statuta in jardnierele cu plante nu exista , multumesc mult pentru ideea cu ph o sa maruntesc o bila sa vad daca mai are ph neutru !
Pot sa am incredere in testul de apa de la jbl ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Teoretic da. Practic, functioneaza pe marje de pH, dar o deviatie semnificativa poate fi vazuta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Chiar acum observ 1 guppy care sta la verticala este singurul cu astfel de comportament mai se ridica mai sta la verticala =)) mai respira mai uita sa respire ....

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 20:40:29

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ai grija cu rosiile! Solanaceele contin multi alcaloizi, substante tozice. Vezi tomatina de exemplu. Sau solanina,. Gusta o frunza de rosie.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 21:24:42

varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Frunzele nu au contact cu apa ... solanina se gaseste in frunze da.
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Solanina nu e asa multa in rosie, mai mult in cartof este.
Uite aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Tomatine
tomatina este si in tulpini, care parerea mea ca au contact cu apa. Pestii sunt foarte sensibili iar subtanta asta toxica are toate sansele sa se cumuleze in apa! O apara pe rosie de ciuperci, insecte, chiar si de colorado.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2017 22:08:02

varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Inainte sa intru in polemici cu tine cred ca am rezolvat problema , am ridicat apa la 26 , tot pare ok pesti sunt activi -1 guppy !
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Ok la punctul cu temperature apei, legat de valori acceptabile de NO2 si NH4 nu exista, intr-un acvariu acestea doua trebuie sa fie 0
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Ok reduc nivelul de no2 si nh4 , sti un material filtrat care poate ajuta fara a avea volum mare ? am 150 l apa + 25 litri nisip + 26 l bile argila .... problema cred ca a fost tot din cauza temperaturii , rata de dezolvatare a bacterilor scade cu 50 % la temp. de 18C , temp. optima fiind 25-30c , am bagat de 2 zile ceva bacterii benefice si am ridicat temperatura la 26-27 cred ca asta ar trebuii sa reduca no2 si nh4 o sa fac un test azi si vad cum stau.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Adausul de bacterii ajuta, dar pana se cicleaza doar schimburile frecvente iti vor mentine pestii neintoxicati si in viata : macar 25-30% la doua zile
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Exista multe materiale pentru filtrarea biologica. Matrix este unul care este cel mai titrat. Apoi Siporax si materialele sintetice de la firme care furnizeaza si filtre.
Nu inteleg remarca legata de "volumul mare". Te referi la volumul de apa sau la volumul materialului filtrant? In acest sens iti recomand sa citesti articolul colegului nostru
de aici : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
varza
Junior member

Joined: 11/10/2017 12:30:44
Messages: 15
IP:
Offline

Da ma refeream la raportul dintre volumul de apa si materialul filtrant ... este mult mai mare volumul de material filtrant decat in acvariile traditionale.Mersi si pt articolul postat , dupa multe nopti pierdute cunosteam deja o parte din notiunile enumerate de kirucd , dar fara a intra in detalii tehnice prea amanuntite , sistemul meu de acvaponie nu este unul complet din mai multe puncte de vedere , iar eu sunt constient de acest lucru iar din aceasta cauza trebuie sa priviti acest acvariu ca unul clasic doar ca are o densitate de plante de 2-3 ori mai mare decat in cele clasice.O sa caut azi despre Matrix si Siporax sa vad care este pe placul meu , matrix din poze pare sa fie ceva roca tratata termic ( perlit , vermiculita ) daca acesta este cazul o sa fac un mediu de crestere numai cu perlit fiindca oricum aveam in plan acest lucru .
Aseara am facut teste no2 si nh4 ca ma certat ocean .... si ce sa zic mersi ocean cred ca azi nu mai aveam nici 1 peste.Aseara ora 2.30, no2 era la 1.25 ppm nh4 era in valori de siguranta 0,25ppm , aceasta urcare brusca de no2 sa intamplat in decursul a 48 de ore de la primele decese care au survenit ( 0.05 ppm in momentul cand au murit primii pesti ) , atunci am fost convins ca radacina de la planta pe care o taiasem putrezea , dar ciudat era ca nu mirosea nimic acru / otetit in mediul meu de crestere .... am curatat filtrele am spalat/curatat toti cei 13 l din mediu de crestere , am schimbat 50 % din apa ( mai mult nu aveam cum) am adaugat iar bacterii benefice , partea pozitiva ca am 2 medii de crestere separate si unul a ramas neatins ma ajuta la ciclare acum ... cred ca asta a fost toata drama
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu te grabi cu concluziile, daca ti s-a intimplat o data se poate intimpla din nou. Gaseste o solutie ca mediul pentru filtrare sa fie in aval de zona
cu incarcatura organica cea mai mare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Matrixul e roca vulcanica naturala= o piatra ponce mai de calitate si nu asa sfaramicioasa ca cea obisnuita(din care am eu), dar daca la ponce prinzi una care sa nu-ti lase ceva nedorit in apa si reusesti sa o manipulezi fara sa o sfarami cand o speli e o varianta buna(e bine pusa in saculeti de plasa si atunci e mai usor la spalat/clatit), pretul la matrix e mai piperat in pic; siporaxul e sticla sau ceramica sinterizata, nu e asa grozav ca matrix sau ada bio rio(ambele o forma de ponce de calitate), dar iesi bine la raportul pret/calitate, se gaseste si la vrac si daca cumperi asa e mai avantajos

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2017 17:27:56

[Email]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com