[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul restart - ajutor , pareri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite pozele promise.

Prima este cu radacina plantata care a ajuns in acvariul de 45 de litri. A doua este cu Alternanthera. Se vede de unde am indepartat frunzele afectate iar celelalte s-au curatat bine.
Numai ca pentru o astfel de metoda de carantina trebuie ceva timp, macar 3 zile insa nu mai mult de o saptamina, pentru ca apoi rezervele plantei se epuizeaza.

image image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline



...

This message was edited 1 time. Last update was at 24/11/2017 13:48:44


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

adrian09 wrote:
payti wrote:Am eu caras, pot sa iti spun sa stai linistit cu faptul ca mananca toate plantele, multi IAU DE E NET CITATE DE PE ANUMITE SITEURI SI LE DAU MAI DEPARTE. Mai ciuguleste el din cate una, stem in general, dar mai ales la stem, nu se simte ca ia cate o firmitura. Am citit o tona despre multe plante care le am eu, cum ca le ar manca dar nu le are treaba. Ori nu am gasit eu carasul bun Uite la toicul meu "Salut" cum am Plantele, intr un bazin la fel, cu un caras, Vad ca nici cu mossul nu are treaba! Mizeria iarasi, cu un filtru bun, nu mi se pare problema. Altfel, e normal ca sa ii fie mai bine in bazin mai mare .... Nu inteleg de ce vrei substrat doar cu lante easy??? La mine cresc si cu pietris Cel mai bine incerci singur, macar iti asumi ... altfel nu mai faci nimic .... Merita sa risti! Daca te ieie dupa ce scrie, nu poti tine carasul cu alt fel de peste



pe o parte ai dreptate pe o parte nu.. depinde de experienta care ai avut-o cu carasi...si eu am carasi si iti spun clar,am dat 5 la petshop pentru ca erau multi pentru bazin,si intre cei care i-am dat.2 erau mancatori de plante.. unul era cam de 7 cn si unul 3 cm....amandoi .. pina si pe anubias il mincau...chiar daca se spune ca anubiasul ar fii singura planta pe care nu o mananca.in rest ceilalti.. sunt ok.. din cand in cand ai vad ca ciugulesc nu ciupesc plabnta....probabil.. ceva.. ce vad ei sau alge.Se stie ca , carasii sunt mancatori de verdeata...deci si tu ca si mine avem noroc...in legatura cu asta cred ca #Faye stie mlt mai bine, din experienta ei

Cu plantele nu am experienta dar... sunt sigur, nu orice planta poate sa se dezvolte in pietris...unele au nevoie de o buna circulatie a apei in substrat dar unele...mai ales cele cu radacina fragila.....

Mihai,parerea mea.. daca vrei plante easy, pentru o buna crestere,e bine sa ai un substrat fertil pe care sa il acoperi cu unul inert...dar, gandestete ca daca vrei mai multe ,e nevoie de instalatie CO2 chiar daca sunt easy... de multe ori, ca si la mine ,CO2 din bazin,este insuficient si ele au nevoie pentru fotosinteza...

Inca un sfat, la un bazin mic, sa ai un caras ,si alti pesti pe langa.... e greu,,, carasul e de apa rece pina 24'C iar pestii mici, de obicei sunt pentru apa cu peste24'C,Deci ori carasul se va simtii cum te simti tu in desert in plina zi ori cei mici v-or fi ca la polul nord,una din specii v-a suferi permanent.Sa nu mai spun ca , carasilor nu le place singuratatea dar prefera compania pestilor pe masura,deci ar fi bine inca unul dar, unde ca nu ai spatiu... sfatul meu e sa scapi de caras...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:De ce vrei sa le decontaminezi? Vrei sa indepartezi algele, melcii comunitari, ...?


Da
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

teddy2k wrote:BBA nu cred ca e afectat de easycarbo.


Este , crede-ma.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com