[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
guppy gestant?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Vezi daca nu treci locatia ??? Si eu sunt din tg mures, eu am luat de la baumax, da acum ala e desfiintat. Nu i-mi amintesc exact, la praktiker sau sau la Dedeman am vazut sac pe la vreo 30 ron , era la filtre de piscine.
Maine bag mana in unul din acvarii si i-ti dau daca vrei niste microsorum pteropus,Hydrocotyle tripartita, nu am momentan si altele ca tocmai ce am dat mai multe, dupa care am obtinut "permisiunea" sotiei pt doua acvarii mici pt betta. Dar in o saptamana jumate, maxim doua,o sa am sigur moss java si cristmas, si heteranthera zosterifolia
ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

apropo am scos scoicile
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu scoica este problema cea mai mare. Nici macar cele doua-trei pietricele care ar putea fi calcaroase. Daca nu ai un pH prea mic in apa, calciul nu se dizolva de o maniera atit de rapida incit
sa nu poti regla duritatea apei prin schimburile periodice de apa. Chestia aia cu otet turnat pe pietre pentru a vedea daca ele contin calciu este o proba extrema, in acvariu nu ai acid acetic. La un
pH de 7 (adica neutru) calciu nu este dizolvat decit in foarte mica masura.

Plasticul insa, da! E o mare problema. Nu pentru ochiul privitorului cit pentru animalutele care au nevoie de un mediu cit mai prietenos. Este de ajuns ca ne permitem, pentru placerea noastra, cruzimea de a inchide intre citiva pereti de sticla niste mici vietuitoare. Macar sa le facem medium cit mai natural, cit mai apropiat de ceea ce inseamna pentru ele ... acasa! Asta inseamna roci, substrat adecvat, radacini, plante si mai ales spatiu, mult spatiu pentru a se misca. Nu conteaza ca acel spatiu este partial ocupat de plante sau radacini, pentru unele specii este chiar mai bine asa. Diferenta este clara : cum este viata unui ciine inchis intr-un tarc sau legat cu lant fata de cea a unui ciine liber in curte, plimbat prin oras, lasat sa alerge in spatii largi ?! Ambii sunt intr-o oarecare captivitate, dar viata lor e total diferita.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Silviu are dreptate,dar la noi apa e oricum dura, dar cum am zis, si eu sunt din Tg Mures, lasa-mi pe privat un nr de tel, si maine dupa masa sau marti te sun sa i-ti dau ce plante vrei din ce am zis, si data viitoare cand tund primesti suficiente pt volumul acvariului tau. Acum cum am zis, tinand cont ca ai zis ca financiar nu poti baga prea mult momentan, eu maine am drum oricum la Auchan sud si ma uit pe la Dedeman si Praktiker si i-ti zic de unde poti lua momentan Quartz la pret mai ok. O linie mai ieftina si buna este EasyLyfe de fetilizare pt plante.
Pietre sunt la Acvaristica Zooli"s Ark, de exemplu mai deosebite,(in plus omul se pricepe si sigur nu i-ti da sfaturi proaste), dar poti pune si roci normale. Crengi sau radacini daca nu i-ti permiti momentan mopani sau spider wood, se gasesc doar.
Sa nu uit, apa la noi are momentan concentratia de clor cam la maxim, asa ca pune solutia pt declorinat inainte sa o bagi in acvariu.Eu personal o las 24 de ore si apoi o folosesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 21:55:02

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca nu gresesc, acvariul este un Diversa 60. Asadar, trebuie sa schimbe cam 12 litri de apa pe saptamina. Asta inseamna doua bidoane de apa plata ?! Nici nu merita efortul sa
aduni apa, sa o tii la declorinat ... ca sa nu mai vorbim de Biotopol sau altele de acest fel.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca nu gresesc, acvariul este un Diversa 60. Asadar, trebuie sa schimbe cam 12 litri de apa pe saptamina. Asta inseamna doua bidoane de apa plata ?! Nici nu merita efortul sa
aduni apa, sa o tii la declorinat ... ca sa nu mai vorbim de Biotopol sau altele de acest fel.

Asa am zis si eu , pana am testat apa plata de la un supermarket si am injurat cand am vazut nitritii! Bine ca nu era direct amoniacul prea mare, ca ce altceva mai poti zice.
La mine, noroc ca am balcon mare si am unde sa pun
Vezi ca ce a zis Silviu cu apa schimbata pe saptamana va fi dupa ciclare, acum schimba la 2 zile!!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 22:08:14

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

O sa fie prea multi pesti. Dupa ce ai mai comandat 5 guramii pitici ? Ca deja erau destui cei pe care ii aveai. La cati pesti o sa ai si plante 0 o sa iti creasca NO3 intr-un ritm alarmant.
ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

voi ce acvariu mi-ai propune daca ar fi sa il dau inapoi si la ce pret?

edit: am scos planta de plastic, si ma gandesc sa imi iau un filtru extern cam pe data de 4 oct.

This message was edited 3 times. Last update was at 25/09/2017 13:02:25

ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

apropo lemnul trebuie fiert sau ceva de genul? pentru ca am vazut ca multi il fierb sa nu putrezeasca cred
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Hai sa lamurim problema schimbului de apa. In perioada cuclarii se schimba cit mai putina apa si cit mai rar, cu exceptia situatiilor in care apar probleme (alge, chiar si boom bacterian sau noxe din apa de schimb, ... in fine, orice poate afecta plantele sau bacteriile in dezvoltare). Motivul este simplu de explicat: in perioada ciclarii se produce si se intretine ciclul azotului in care se genereaza exact "hrana" necesara bacteriilor benefice din filtru si substrat (adica amoniac si respectiv nitriti) bacterii care, ulterior, se constituie intr-un consortiu microbiologic care asigura continuitatea filtrarii biologice, dupa popularea acvariului, cind nivelul de materie organica descompusa in apa creste aproape exponential. De aceea trebuie sa tinem cont de numarul dar mai ales masa pestilor din acvariu si volumul de hrana administrat, raportat la capacitatea de filtrare biologica a filtrului, cum bine au subliniat colegii mai sus, respecyiv pentru a nu depasi capacitatea de prelucrare a produsilor de descompunere de catre populatia bacteriana. De asemenea, din acelasi motiv este de dorit sa avem o suprafata de filtrare, respectiv de populare cu bacterii, cit mai mare. Orice schimb nejustificat de apa, in perioada ciclarii, "taie" din ratia de "hrana" a bacteriilor si le limiteaza dezvoltarea, mai ales ca aceste bacterii sunt bacterii autotrofe, strict dependente de azotul din mediul in care traiesc si care au un ritm de multiplicare destul de redus fata de cele heterotrofe.

Legat de radacina, fierberea ei este o metoda de sterilizare, de scoatere a pigmentilor din rizoderma si, eventual, detensionarea fibrelor lemnoase. Exista si credinta ca, adaugarea de minerale in apa de fierbere ar face radacina mai grea si nu va mai pluti. Probabil este adevarat, radacina fiind un organ absorbativ al plantei. Eu tratez radacinile asa : le spal bine, le tin in apa cam doua saptamini, le curat bine apoi le pun in apa si le usuc de citeva ori pina toata rizoderma se curata. Apoi le oparesc bine (doar pentru decontaminare) si in final le tin 24 de ore in solutie de apa oxigenta (tot pentru a le decontamina bine). Le pun in acvariu fara sa le mai usuc inainte.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/09/2017 15:23:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Problema la coleg este ca are pestii in acvariu deja Silviu. Sunt de acord ca e mai sanatos sa faci ciclarea clasic, fara pesti, dar acum asta e situatia la el. Fara sa faca teste, parerea mea ca deja cam are nivelul la amoniac si/sau nitriti mai ridicat. De asta l-am sfatuit sa schimbe apa si sa spuna daca vrea niste plante de la mine.
Eric, plantele ajuta la un acvariu, si chiar daca nu sunt cele pe care ai vrea sa le ai, le poti dona mai departe si tu cand faci rost din cele care vrei. Eu stau vis-a-vi de Poli II, cum am zis lasa un nr daca le vrei, nu cred sa nu ai drum prin centrul orasului zilele astea ca sa le iei.
Acum am vazut mesajul tau, bine ca te-ai hotarat sa iei filtru extern, te-ai hotarat si de care?

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 16:11:41

ericuta45
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2017 17:44:30
Messages: 20
IP:
Offline

Da cred ca de pe Nevertebrate.ro cel cu 70 dau ceva de genu ,ma gândesc sa pun niste bete sa fac un pod sau ceva din radacina sau bete nu stiu inca, nu cred ca pot sa iau plantele pentru ca nu am in ce sa le pun ?i inca nu am substratul din pacate dar cred ca am sa iau quart

This message was edited 3 times. Last update was at 25/09/2017 16:17:55

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da Sclau, stiu ca are pesti. Ideea este ca nu trebuie nici sa exgereze cu schimburile de apa pentru ca va prelungi inutil procesul. Acum schimba si filtrul ... e foarte complicat!
Ericuta, nu ai cum sa dai in "chirie" pestii pentru citeva saptamini? ... sa faci ciclarea ca la carte si apoi sa-ti aduci "chiriasii" inapoi? Asta ar fi cea mai buna solutie.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 16:18:01


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Da Sclau, stiu ca are pesti. Ideea este ca nu trebuie nici sa exgereze cu schimburile de apa pentru ca va prelungi inutil procesul. Acum schimba si filtrul ... e foarte complicat!

Fara teste cam mergem pe ghicite,recunosc, dar putem banui totusi, sa ii zicem educated guest, ca americanii.
Eric la 70 banuiesc ca te referi la un HOB?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu nu mai inteleg nimic. Aici scrie ca acvariul e ciclat iar mai incolo apar problemele specifice ciclarii. Hai sa ne hotarim cum stam ca sa stim despre ce discutam.

ericuta45 wrote:ai putea sa imi spui cam cand sau peste cat timp pentru ca e acvariu de 54 l si am si 2 zebre 3 neoni 2 guppy si 5 colisa si faza e ca nu stiu cand sa il mut si da este ciclat si apropo de unde esti din tg mures ca sunt si eu si poate stam la cativa m km si trec pe la tn sau na



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Adica ...

ericuta45 wrote:si cam cat dureaza pana se cicleaza? dupa cum tiam spus sunt incepator si prima oara am vrut sa imi iau un betta in bol si am ajuns la aceva

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Asadar, ca sa nu scotocim prin posturi : cind ai pus apa in acvariu si cind ai adaugat pestii?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Am luat eu postul cap-coada Silviu pt ca nu recunosteam unul din citate.
Eric, cand raspunde cineva la ce ai scris, mai bine dai un raspuns nou, nu editezi si raspunzi in postarea precedenta ca ne pierzi pe drum, eu mult mai tarziu m-am prins ca esti din Tg Mures, ca nu am citit din nou topicul pana acum, doar raspunsurile noi.I-ti scriu nr de tel in privat, cum am zis, stau vis-a-vi de Poli II, linistit poti veni, suni cand ajungi in statie si vin sa te iau in 3 minute, ca altfel nu nimeresti.
Am uitat ce era mai important, Silviu daca am inteles corect, acum 2 saptamani si acvariu si pesti, tot odata, si doar un filtru intern.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 16:45:59

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poc! Atunci e cum spui tu, e prins la mijloc. Hai ca iti dau un PM.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

exact situatia care am avuto eu la inceput...asa cum au spus colegii.. doar prin schimburi de apa mai dese poti sa ti in frau amoniacul si nitritii...sate gindesti ca PRINCIPAL ESTE FILTRUL

#sclau,eu zic sa nu te grebesti sa ai dai plantele pana nu are substratul.. inert sau fertil.. de care poate sa ia..
Are nevoie de plante. cu sigutanta...il ajuta la stabilitate dar cu substratul pe care il are ..habar nu am daca rezista vreo planta

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com