[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor alegere acvariu marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:ATO + ventilatoare e fezabil.
Sau dau gauri in perete si scot chiller-ul afara, ca vorba aia, cand te prinde microbul marinelor... :-))

Ventilatoarele de calitate sunt scumpe, cele ieftine dupa cateva zile de functionare fac zgomot mai deranjant decat al unui chiller de calitate. In plus mirosul specific apei sarate va fi mult mai prezent cu ventilatoare si daca mai pui si niste NOPOX in apa va mirosi si acela in camera.
Chiller-ul de acvariu este un echipament indoor, n-am vazut chillere care sa poate fi instalate afara. Ideal este sa poti instala chillerul intr-o camera unde nu se locuieste si unde sa ai ventilatie - de eu am doua, unul care raceste plantatul din living si este instalat in bucatarie si unul care raceste marinul, instalat in baia de serviciu. In ambele am ventilatie controlata cu termostat.
Nici un marin nu poate fi la fel de silent ca un plantat din cauza celor N pompe - valuri, recirculare, reactoare, skimmere, etc plus faptul ca recircularea prin overflow nu e presurizata sa nu existe aer. Eu am marinul instalat intr-o camera unde se doarme ocazional si atunci opresc noaptea sump-ul si merg doar cu pompele de recirculare si un filtru intern Juwel bioflow. Varianta cu aer conditionat in camera nu prea merge pentru ca in camera trebuie sa ai temperatura mai joasa cu cateva grade decat cea din acvariu deci s-ar putea sa fie prea rece , in plus e o risipa prea mare de energie.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dupa 3 luni fara carbune activ in sump, incepuse sa puta acvariul, la modul cel mai deranjant. Sambata mi-a ajuns carbunele, am luat cel mai ieftin si mai penal carbune pentru marine, l-am pus in sump si gata, s-a dus mirosul.
Exista si ventilatoare silentioase (eu am Noctua). Ziua nu le aud, seara cand e mai liniste se aud, dar foarte slab, imi dau seama ca ceva se intampla doar cand se opresc la ora 22 - in sensul ca e mai liniste un pic.
Pompa de recirculare face un pic de zgomot, un brum permanent, si un pic skimmerul. Dar se aud doar daca tin usa de la stand deschisa.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din experienta cu plantatul nici n-am vrut sa incerc corali fara o temperatura adecvata si mai ales cat mai constanta. Pana nu am pus chiller la plantat nu am putut avea un acvariu decent pe timpul verii. E de asemenea adevarat ca nu se poate trai cu chillerul in camera. Din experienta racirii cu ventilatoare - temperatura ramane aprox constanta daca tii ventilatorul ON permanent. Altfel acvariul se incalzeste mult mai repede decat se raceste la loc. Daca exista optiune pentru chiller (buget plus instalare corespunzatoare) eu as alege chillerul fara discutie.
h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut! Din experienta mea cu un Sera 130 (care este mai mult un cub aproximativ 50x50x50). Consider ca este o alegere excelenta pentru cineva cu un buget limitat, pentru cineva care nu dispune de mult spatiu si mai ales pentru un incepator. Este un acvariu foarte practic, de buna calitate si foarte frumos in opinia mea (sticla curbata + capacul ofera un aspect foarte elegant incaperii).
Pentru pretentiile si dorintele tale (2 clovni, crevere si corali moi) este un acvariu ideal asa cum este fara sa trebuiasca sa bagi alti bani in plus, deci nu trebuie sa iti faci nici o probleme. Desigur, acvaristica marina este un fel de virus care ne acapareaza, ne face sa ne dorim mai mult si mai mult si sa nu ne oprim (cel putin pe mine!!). In cazul in care ai vrea ceva mai mult decat ce ai scris tu. Upgrade-urile posibile si existente ar fi urmatoarele in opinia mea: pentru mai multi corali si mai multi pesti...un skimmer Tunze 9004...pentru o iluminare mai eficienta care sa deserveasca corali mai pretentiosi : iti poti pune 3-4 tuburi T5 44cm cu balast...sunt persoane care te pot ajuta pe acest forum/ AI Prime LED (HD)...este suficient, fiind proiectat sa acopere suprafete de pana la 60x60x60cm. Un reactor H2O cu attach pentru bio-peleti/antiphos/etc. Si ceva matrix, care nu este inclus.

Legat de temperatura...vara aceasta am avut 30C in camera, apa din acvariu a avut cel mult 27C. Asa ca la 2-3 zile mai puneam pana intr-un 1l de apa de osmoza.

Desigur un acvariu cu sump separat, are mai multe avantaje in experienta marina...dar daca vrei un SERA 130 este varianta ideala pentru nevoile tale.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 16:00:04

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

merci h3cTor, chiar asteptam pe cineva care are acvariul

am cateva intrebari:
- cat de zgomotos este? adica sa zicem, daca stai la 3 metri de el, e deranjant?
- deci inteleg ca incape skimmer-ul ala de la Tunze in el?
- este loc sub capac pentru un upgrade de lumina?

This message was edited 2 times. Last update was at 25/09/2017 15:50:45




h3cTor
Junior member

Joined: 10/02/2016 17:54:09
Messages: 56
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:merci h3cTor, chiar asteptam pe cineva care are acvariul

am cateva intrebari:
- cat de zgomotos este? adica sa zicem, daca stai la 3 metri de el, e deranjant?
- deci inteleg ca incape skimmer-ul ala de la Tunze in el?
- este loc sub capac pentru un upgrade de lumina?


Iti raspund punctual

- Este super silence, adica nu se aude absolut nimic, la acvariile cu sump daca nu sunt reglate bine, se mai aude ba apa cum curge prin tevi, ba skimmer-ul. Sera 130 este o piesa de mobila tacuta in orice camera.
- Iti incape, clar este mult mai bun decat skimmer-ul PS130 si decat PS200. Dar si acelea pot fi folosite fara probleme pentru 2 pesti si cativa corali moi.
- Desigur, in cazul in care vrei tuburi T5 (varianta ieftina). Daca vrei LED (varianta scumpa), trebuie sa indepartezi capacul obligatoriu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am avut un Sera Biotop Cube 60 (parca asa se numea). Confirm ca e o bijuterie de bazin. Tin minte ca i-am modificat capacul si sistemul de iluminare si am adaugat fara probleme un bec PL Dennerle.
Pentru led-uri DIY, poti vorbi pe Facebook cu Dan Barabas, lucreaza excelent - desi nu stiu daca se baga la lumini murate.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca n-ai ce face, vino intr-o dupa-amiaza pe la mine sa-ti arat una alta pe la acvariu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

multumesc de oferta

trebuie sa ma gandesc si sa ma hotarasc intai ce vreau, ca am trecut de ieri prin toate etapele: de la sera la open top diy )



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu iti promit ca poti avea un acvariu cu overflow si sump silentios.
Nu abandona ideea.

Eu as face un cub 60x60x60cm cu sticla ultraclear de 10mm pe fata si laterale, fund dublu, overflow intern in sistem Bean Animal.
Standul cu profil de aluminiu (vezi sistemul lui Kirucd pentru acvariile de fragi) si panouri dupa pofta inimii.

La racire, doua ventilatoare care sa sufle in sump, cu evacuare prin spate.

Pompa de recirculare o pui supradimensionata (iei o Vectra care e electronica si supersilentioasa sau un Tunze/Sicce electronic) si nu mai pui nicio alta pompa de valuri in sistem.

Vorbesc din experienta, am cinci acvarii fara sump, doua AIO si trei cu filtre hang-on si skimmer in display sau fara. Nu mai fac acvarii fara overflow, sunt prea limitat de timp si ce sunt dispus sa fac pentru acvariu.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

inca nu sunt pregatit psihic pentru sump, dar cine stie

la ce m-am gandit ieri a fost sa-mi fac un acvariu si sa fac eu un sump intern din acrilic (plexiglas)

si ii fac un stand din pal dublat - oare stie cineva daca un stand din pal dublat cu amprenta in jur de 60X60 tine vreo 250 de kile?

profile de aluminiu nu stiu daca gasesc si oricum, sunt scumpe

asta pentru inceput; dupa aia, daca treaba merge si ma va chinui talentul, pot oricand sa gauresc acvariul si sa pun un bean animal cu caseta interna

m-am gandit asa pentru ca mi-am dat seama ca decat sa bag bani intr-un acvariu de firma la care probabil o sa vreau cel putin alt skimmer si alta lumina mai bine bag bani intr-o lumina smechera si fac acvariul diy

ce ziceti, e fezabil?

are cineva idee cu ce se lipeste plexiglasul de sticla? ca unii zic ca merge cu silicon, altii nu.


si mai am o intrebare: ce inaltime e bine sa aiba un acvariu marin din asta nano? ma gandeam la un 55 cm, in ideea ca vreo 5 cm in partea de sus o sa stea liber (pt ca o sa fie valuri etc), vreo max 5 o sa fie nisip, deci utili raman 45-48



This message was edited 5 times. Last update was at 26/09/2017 09:32:44




dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La comoda se pune de obicei cadru din teava rectangulara sudata. Eu asa am facut. Iti tine comoda si din PAL, dar cu intaritura H pe mijloc, gen comodele Juwel.
Mie intotdeauna mi se pare mai ok sa iti faci pe bucati ca sa nu dai banii pe echipamente pe care ulterior o sa le schimbi. Mi se pare o idee buna cea cu acvariul diy.
Pieptanul din plexi l-am lipit de sticla cu silicon de acvarii si e ok.
55 cm inaltime mi se pare mult, dar aici poate te sfatuieste cineva care are acvariul mai inalt. Eu l-am facut de 43 cm inaltime si sa am pe la 40 coloana de apa.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai cu stand metalic ar fi cel mai simplu, doar ca nu stiu cine poate sa-l faca.

colegul care mi l-a facut pe cel de la acvariul de apa dulce acum 5 ani nu mai e pe forum.

daca aveti un contact de la cineva care sudeaza, apreciez.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2017 09:59:11




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
are cineva idee cu ce se lipeste plexiglasul de sticla? ca unii zic ca merge cu silicon, altii nu.



nu e lipitura ideala plexiglas pe sticla, dar daca neaparat vrei, da cu un pic de smirghel pe plexiglass si pune silicon in cantitate generoasa (acolo unde nu se vede )
dar la fel poti face un drum la geamgiu si iti taie din sticla ce vrei si cum vrei....si nu mai ai griji.

LE: din cate am mai intrebat pe firmele care construiesc acvarii marine, lasa cam 3cm de la nivelul apei...depinde de marimea acvariului. eu la 145cm lungime nu-s confortabil cu 3cm, dar la altul de 98cm maxim 3cm am lasat.

This message was edited 2 times. Last update was at 26/09/2017 10:21:24

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ok, pot sa inteleg blocajul cu sumpul.
Fa totusi caseta de beananimal si tine-o inchisa pana o sa-ti dai seama ca vrei sump (max trei luni).
Apa nu va face valuri chiar atat de mari pe cat te astepti. poti lasa linistit doar un cm de apa pana in buza, fara sa ai probleme.
Eu am tinut in cubul de 40 cm apa la jumatate de cm si incepusem sa am fenomene de capilaritate. Le-am rezolvat aplicand niste crema pe baza de petrol - Vaseline pe buza acvariului.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea:

- acvariu DIY, fara indoiala... ti-l faci cum vrei, la ce cote vrei... poti sa ocupi "la maxim" tot spatiul disponibil.
- sumpul e "musai-musai"... iti mareste volumul de apa din sistem si-ti "ascunde" acareturile.
- sistem BeanAnimal... este dead-silent si extrem de sigur.
- lumini custom, pe leduri... sunt multe proiecte pe forum, ai de un' sa alegi.
- standul pentru un bazin cu amprenta 60x60 cm poate fi facut din PAL... evident, cu pereti dubli si "spate" tot din PAL.
- as face standul mai mare, gen 80x80... o sa vezi cat loc iti ocupa tevile, prizele, transformatoarele, plm.
- NU as face nimic din plexi (exceptie facand pieptanul) si nu m-as baza pe o lipitura facuta intre sticla-plexi... sub nici o forma!
- pentru inaltimea aia (50-55 cm) eu as merge pe geam de 10mm... ultraclar, ca sa fiu jmeker.
- daca faci standul asa cum ti-am sugerat, adica 80x80 (fata de bazinul 60x60), atunci o sa ai loc sa tragi tevile si overflowul prin spate... elegant si "invizibil".
- as face overflow coast-to-coast (cauta pe google, ca o sa vezi despre ce vorbesc)... pe toata latimea spatelui. O sa te ajute la skimmarea de suprafata.

Evident, as folosi silicon negru la lipituri si as "vopsi" cu Sikaflex (pe dinafara) tot geamul din spate... ca sa nu se vada caseta si nici tevile!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

de ce nu ai face nimic din plexiglas?

(nu am spatiu mai mare de 60x60)



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se zgarie, e scump, trebuie lipitura "profi", se deformeaza de la caldura, se ingalbeneste in timp... plm, sticla e sfanta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am inteles

stie cineva cu ce vopsesc sticla ca sa fie neagra? siliconul e singura solutie? nu exista pe la noi vreo vopsea reef safe?



koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sikaflex (sau silicon negru)... pe "dinafara". Se intinde cu un card si iese perfect.

https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-sigilant-sikaflex-11-fc-negru-300-ml/p/5006390

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com