[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ph, alcalinitate, aciditate, duritate  XML
Forum Index » Apa
Author Message
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pai nu este nici o diferenta deoarece eu am scris doar pesti. Stai linistit, carasul meu si cory sunt de la ciclare si sunt bine, deci poti incerca! Chiar sunt si eu curios cum iti va merge

This message was edited 2 times. Last update was at 13/10/2017 22:02:15

payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
payti wrote:Ce diferenta este intre adaugarea de sifon si Easy carbo? Easy carbo il adaugati toata doza o data. Eliberarea Codoiului cred ca este destul de rapida, deci cam tot aia este ...


Iar nu ai studiat cum trebuie problema : Easy Carbo contine carbon in forma organica, glutaraldehida. De aici discutia este foarte complicata.

Am tot cautat dar nu am gasit ceva foarte exact despre reactiile aldehidei glutarice in apa, cu eliberare de carbon. Stie cineva????
Legat de carbonul lichid, uite ce scriu cei de la Masterline: "Fertilizantul EVO Acvaristic MasterLine Carbo contine carbon lichid care, datorita formei sale, este sintetizat de plante mai usor si mai rapid decat carbonul oferit prin aditie de CO2."
Deci si "carbonul lichid" se absoarbe repede! De altfel, e si normal ca un volum asa mic de substanta (1 ml. dizolvat in 30 l.) sa reactioneze foarte repede. Deci clar ca si la carbonul lichid sunt "socuri".
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com