[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul proiect - 28L  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Buretii sunt in spatele fantelor, constructia filtrului este fix ca in poza asta:
[Thumb - maxresdefault[1].jpg]


Never underestimate the power of stupid people in large groups.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

arata bine bazinul..dar din ca am vazut filtrul tau iti asigura doar filtrarea mecanica,ti-ar trebui un filtru care sa iti faca si filtrarea biologica...dar tinand cont ca e un bazin mic... e imposibil sa gasesti un filtru intern care sa contina si medii bio si sa nu ocupe mult sapatiu....daca mai dispui de cativa banuti poti cumpara un filtru hang on...ceva de genul asta... acesta fiind la un pret decent... sunt si de la tretra sau GBL....FILTRU EXTERN KASKADA 300.. este un filtru care se monteaza in afara bazinului


DAR NU CUMPARA NIMIC FARA SA CERI PAREREA ..AICI... COLEGII POT SA ITI SPUNA MAI MULTE DESPRE PRODUSUL PE CARE VREI SA IL CUMPERI

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2017 13:56:33


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In dreptul fantelor poti pune cite un strat subtire de burete sau perlon iar spatiul eliberat astfel sa-l umpli cu mediu pentru filtrare biologica. Deasupra poti pune un "capac" tot din burete care sa protejeze pompa. Ar mai fi si varianta in care sa pui buretii la exterior, in dreptul fantelor pentru admisie, numai ca ar fi inestetic.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Scuze, nu am inteles. Cum adica in dreptul fantelor, adica pe exteriorul filtrului? Clar ma simt super incepator acum ))

Filtru hang-on nu e o solutie, daca sta fara capac pus pestii primesc mancare in continuu de la piticii mei.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2017 17:11:01


Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, acoperi fantele cu un burete subtire, ca un manson sau ca o placa. Astfel vei avea o prefiltrare, iar in locul buretilor poti pune medii pentru filtrare.
Ce dimensiune au buretii?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Hai ca am cautat si am gasit schema filtrului. Apa intra prin fantele de sub caseta cu bureti, trece prin bureti si intra in pompa printr-o fanta superioara.
Asadar, eu as lasa, cum am spus, doua bucati de burete in fiecare compartiment, pe fund, si restul as umple cu mediu pentru filtrare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Hai ca azi cu mintea mai odihnita am priceput intr-un final. Cred... Tai buretii si las putin burete jos, eventual putin burete sus si o fasie f. subtire in dreptul fantelor laterale. Materialul filtrant cu care completez ce ar trebui sa fie? Ideal si simplu pt mine ar fi sa il gasesc la Hornbach
Multumesc Silviu! A cata oara?!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Avind un spatiu destul de limitat, cel mai bun ar fi un mediu cu granulatie mica, cum este de ex. cel de la Dennerle (Nano Bio Filter).
Eu folosesc acest mediu intr-un Aquael modificat cam in aceeasi maniera si merge bine. Avind granulatia mica, umple bine spatiul alocat si poate fi usor scos,
spalat si pus la loc. Varianta urmatoare ar fi mini Siporax.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2017 14:35:07


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Am facut curatenie prin plante, am taiat Cabomba, replantand varfurile.
Cum fac sa plantez cu penseta domnilor? Cand apas prea tare se rupe planta, daca nu apas iese din pietris. Si din pacate din joaca asta am cam infundat pietrisul alb in substratul de Manado asa ca nu mai arata chiar asa estetic pe lateral si in coltul din dreapta fata.
[Thumb - IMG_0466 - Copy.JPG]

[Thumb - IMG_0465 - Copy.JPG]


Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Prinzi planta in pensa, o infingi in substrat apoi deplasezi pensa orizontal in timp ca o deschizi usor. Scopul e sa lasi in urma o brazda care se inchide peste partea din planta care trebuie sa ramina in substrat. Trebuie sa fii atent la succesiunea plantelor, incepi de la o extrema la alta, ca sa nu scoti plantele deja fixate.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/10/2017 18:22:37


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Din pacate azi am prima problema serioasa din proiect. Unul din cei 7 neoni a murit, mi se parea de ieri seara ca sta cam mult pe fund.

Nu imi dau seama de ce. Ieri mi s-a parut ca unul s-a prins intre filtru si peretele acvariului si am mutat filtru. Imi mai reprosez si ca nu i-am scos din acvariu cand am tuns plantele zilele trecute, in rest nu imi explic de ce. Restul par ok, activi si vioi.

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Unii pesti vin cu probleme de cand ii cumperi. Nu are treaba cu tunsul plantelor. Pestii nu trebuie scosi din acvariu cand tunzi plantele. Ca sfat incearca sa nu-i stresezi prea des cu prinsul pt ca devin speriosi si stau retrasi. Hraneste-i cu grija cat sa nu cada mancare pe substrat si sa ramana acolo. Ideal ar fi sa ai niste melci care sa consume ce ramane de la pesti. Poti incerca cu melci de substrat sau chiar melci comunitari. Si nu exagera cu aspiratul substratului pentru ca deranjezi bacteriile. Daca hranesti pestii cu grija normal ar fi sa nici nu aspiri substratul.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cormoranul wrote:Unii pesti vin cu probleme de cand ii cumperi. Nu are treaba cu tunsul plantelor. Pestii nu trebuie scosi din acvariu cand tunzi plantele. Ca sfat incearca sa nu-i stresezi prea des cu prinsul pt ca devin speriosi si stau retrasi. Hraneste-i cu grija cat sa nu cada mancare pe substrat si sa ramana acolo. Ideal ar fi sa ai niste melci care sa consume ce ramane de la pesti. Poti incerca cu melci de substrat sau chiar melci comunitari. Si nu exagera cu aspiratul substratului pentru ca deranjezi bacteriile. Daca hranesti pestii cu grija normal ar fi sa nici nu aspiri substratul.


+1

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
boxerdog
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/08/2017 10:20:11
Messages: 19
IP:
Offline

Am mai comis-o cu ceva, la un schimb de apa am turnat apa noua aparent prea tare sau prea grabit. Am zapacit toate cele prin acvariu si mi-a iesit Manado peste pietrisul alb in multe locuri... singura solutie probabil inca extra strat mic de pietris alb si mai atent pe viitor.

Inca in proiect sa modific filtrul si sa iau 2-3 creveti. Plus un neon ca sa fie iar 7.

Never underestimate the power of stupid people in large groups.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com