[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect Dennerle Marinus 60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Foloseste nisip normal, ca n-are nimic...


Multumesc !

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,
intre timp am mai adaugat un filtru Dennerle Scapers Flow pe care l-am umplut cu Seachem Matrix si o pompa de valuri Jeabo SW-4.

Am lipit hardscape-ul si am adaugat nisipul:

image

Perioada asta am adaugat Seachem Stability si nu am aprins lumina deloc.

Am achizitionat un Red Sea Reef Mature Starter Kit si timp de 21 de zile o sa-l aplic urmand instructiunile lor , incepand de marti.
Ei spun printre altele ca trebuie setata lumina 10 ore/zi , eu cred ca totusi e prea mult mai ales ca eu nu o pot dima si o sa setez o perioada 6 ore urmand sa o cresc treptat dupa terminarea "tratamentului" , vreau sa ajung la 8 ore.
Wish me luck !

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2017 20:35:20


Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am inceput timid sa adaug si niste corali , am si ceva alge verzi ici colo dar in principiu zic eu ca merge bine.
Sper sa pot sa-l tin cat de cat sub control.

image

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

smilie
Foarte frumos ! Aranjament , forme , culoare lumina , mie imi place tot . O sa-ti urmaresc jurnalul cu placere.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Frumoase culori !
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumusel, curatel, colorat fain! Bazinul asta promite!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ma bucur ca va place si voua !
Sper sa reusesc sa-l fac tot mai atractiv, numai sa am rabdare.

Utopia Reef 400
My Aquariums
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

arata excelent ! continua si vei avea rezultate super. cand te ai gandit sa bagi urmatorii corali ?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2017 19:30:45


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bazinul ca bazinul, dar faci niste poze nene.. smilie Ai renuntat la Sony in favoarea lui S7?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

elven wrote:arata excelent ! continua si vei avea rezultate super. cand te ai gandit sa bagi urmatorii corali ?


Multumesc !
Cand se mai indura careva sa-mi dea , deocamdata am ramas fara buget , asa ca probabil o sa mai dureze ceva timp. Oricum din ce am inteles eu pana acum din acvaristica marina , e ca nu trebuie sa ma grabesc.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Bazinul ca bazinul, dar faci niste poze nene.. smilie Ai renuntat la Sony in favoarea lui S7?


Il mai am si pe Sony , dar intre timp am primit un S7 ca telefon de serviciu si parca mai mult imi place cum face asta poze.

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am profitat ca a fost un prieten pe la mine si l-am rugat sa-mi faca cateva poze mai profi si la saratel.
Sper sa va placa.

image image

image image

image image


Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Super fain . M-am abonat la jurnalul asta.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Gabi !

Utopia Reef 400
My Aquariums
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Frumoare si curat. Iti urmaresc si eu cu interes topicul. Parca ma prinde si pe mine acvarististica marina. Deocamdata sant la apa dulce.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Florin82 wrote:Frumoare si curat. Iti urmaresc si eu cu interes topicul. Parca ma prinde si pe mine acvarististica marina. Deocamdata sant la apa dulce.


Multumesc !

Mai sa stii ca e foarte interesanta acvaristica marina, parca putin mai captivanta decat cea de apa dulce.Iar la nivelul de incepator la care o practic eu momentan nu mi se pare atat de grea fata de ce eram obisnuit la acvaristica plantata, ba chiar mai simplista in anumite faze.
Sigura diferenta cu adevarat sesizabila este pretul mai ridicat....a si ca trebuie sa faci apa sarata

P.S. cand am inceput sa cochetez cu ideea, sa ma informez si eu aveam asa o strangere de inimia, dar crede-ma nu e atat de complicat pre cum pare din teorie , bine doar daca nu cumva tie iti place sa te/le complici cu tot felul de nebunii... eu mereu am incercat sa respect deviza "keep it simple" , iar daca nu se poate inseamna ca nu e pentru mine.Pana acum cel putin am reusit sa fac asta in acvaristica plantata si sunt convins ca o sa reusesc si cu acvaristica sarata.

Utopia Reef 400
My Aquariums
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Foarte faine pozele. Nush de unde sunt culorile alea. parca nici in realitate nu arata asa frumos
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

melcu wrote:Foarte faine pozele. Nush de unde sunt culorile alea. parca nici in realitate nu arata asa frumos


Multumesc , le-a facut un amic cu un aparat profesional ( eu nu ma pricep, doar cu telu pus pe auto si cam atat ) .
Culorile sunt chiar mai faine in realitate , imi place spectrul pe care il are lampa de la Dennerle cu care vine cubul. Nu are atat de mult albastru sau cum am vazut in o grama de poze si clipuri pe net cu acea lumina violet/mov, care presonal imi displace ( nu inteleg de ce lumea foloseste atat de mult violet/mov?!, banuiesc ca le place coralilor dar pentru ochiul uman mi se pare deranjant si culorile sunt muuuult departe de natural) .

This message was edited 3 times. Last update was at 23/11/2017 20:25:08


Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Coralii au nevoie de albastru si un pic de rosu.
Actinicul ii face sa arate bine, gen cum erau luminile "negre" in discotecile din '80
Mai nou, sunt voci care sustin ca zooxanthellaes sug mai bine lumina daca sunt excitate cu ceva actinic. In decembrie o sa suplimentez ledurile cu un tub actinic si aflam daca se intampla ceva or ba.
Daca le dai la corali doar lumina alba, vor prospera algele. Daca le dai doar albastru, te vor durea ochii. Doar actinic - moartea coralilor in cateva luni. Asadar, combinatia ideala ar fi alb+blue+purple+actinic.
Daca ai neoane, trebuie sa le alegi cu grija. Daca ai leduri + controller, e mai usor sa ajungi la un consens intre necesitatile coralilor si placerea ochiului

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc Dan pentru lamurire!
Doamne bune-s forumurile in care inca ma sunt oameni care pot raspunde competent si pe intelesul "prostului" .

Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com