[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico reef 10 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multzam fain...promit sa revin cu poze mai de Doamne ajuta

Legat de filtrare, am vrut sa fie supradimensionata..desi daca era macar un peste deja nu mai parea asa. Practic intreg acvariul e un filtru/refugiu. Siporax, pt ca nu am avut suficient matrix, si vroiam sa fie cat de cat un flow pe acolo. Posibil sa pun matrix pe viitor. Piatra aia nu prea e ce trebuie, adica nu e poroasa, dar o aveam deja un sump-ul celuilalt acvariu, gata construita. Nu e direct de provenienta marina, mai degraba marco reef /key largo rock extrase din cariere de suprafata.
Iar chaeto...aici stiu ca parerile sunt impartite, dar eu consider ca un refugiu cat de mic aduce beneficii pe care nici nu le banuim....ganganii, hrana pt corali, etc. La urmatorul posibil pico/nano, maresc un pic refugiul si acesta va fi pozitionat in compartimentul din mijloc, pentru a incapea acolo tot miracle mud-ul, iar in display sa fie doar nisip alb.
Acest pico va ramane asa, pt ca nu am unde sa inghesui 1kg de MM in filtru.
Cam asta e calea mea... ...easy reefing.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

...in continuare la provocarea/gura lui Pavelescu, incerc sa fac update si aici. Acvariul il folosesc mai mult ca si un fel de carantina pt pestii categoria extrasmall, pana se obisnuiesc cu figura mea si vad ce mancare prefera.
Am facut niste poze cu acvariul, primele 2 cu setari manuale si whitebalance -2, urmatoarea cu Macro (la sfatul mai marelui sef liliac ), iar urmatoarele 2 cu filtre gel a la Batman. Criticile sunt binevenite, pana ma invat si eu cum e cu aparatele astea
PS: acvariul dupa cum se vede nu a fost fardat/coafat pt sedinta foto..e in starea lui de zi cu zi

image

image

image

image

image

si la asta nu mai stiu ce setari am folosit
image

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2017 19:52:48

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte frumusel piticul !

Utopia Reef 400
My Aquariums
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Fiind un pasionat de nano-acvarii, felicitari, arata foarte bine . Succes !
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Trebuia sa denumesti jurnalul asta "lampa de veghe"

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Trebuia sa denumesti jurnalul asta "lampa de veghe"


acu fara gluma...acvariul asta e pe post de veioza in camera respectiva
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pt ca e frumos sa mai faci cate un update din cand in cand: peste o luna si ceva acvariul face 1 an. Ma pregatesc de primele teste din viata lui. Chiar sunt curios ce valori o sa fie.
Pot zice in continuare ca este acvariul preferat...pt ca nu trebuie sa fac aproape nimic la el. Schimb 5-6 litri odata pe luna din total vreo 8 cati mai sunt. Hranire pesti odata pe zi granule NLS small fish. Astept sa mai creasca nitel pestii, pt ca in celalalt acvariu am un bird wrasse care s-ar putea sa-i confunde cu niste shrimpi deliciosi . (LE: Yep... nu mai am shrimpi in display, doar in sump)

Atasez si o poza din Ianuarie de la ADC. Intre timp a mai primit si o lampa doar cu un singur bulb actinic si se pare ca le place coralilor, mai ales gorgonialului care a inceput sa se ramifice. Euphyllia a mai facut un cap. Sper sa-mi fac timp pt o sedinta foto cu cele 2 lampi unde se poate vedea diferenta

image

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2018 16:35:37

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Foarte frumos micutul !

Utopia Reef 400
My Aquariums
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zilele astea Pico implineste 1 an. Cu aceasta ocazie m-am hotarat sa fac si eu niste teste...primele din viata lui.

De mentionat ca acest acvariu e supus unor conditii mai dure, pt un marin...adica: este asezat la 1 metru de o fereastra pozitionata N-V, vara sufera de caldura excesiva, schimb de apa 80-90% odata pe luna, in ultimele 2 luni nu a beneficiat de asa ceva , aditii 0, doar ce primeste prin schimbul de apa si ce mai elibereaza miracle mud.

Teste:
Ca 340
Kh 6,4
Mg 1110 (test expirat in Dec 2017)
PO4 0,25-0,5 (aici agerimea ochiului lasa de dorit)

Cu toate aceste valori scazute dupa anumite standarde, este un acvariu stabil. Pt ca in celalalt am facut niste prostii care nu sunt de spus pe forum si au inceput coralii sa o ia la vale, am transferat in pico, cam tot ce am vazut ca nu le prieste acolo. Aici, le merge bine, zic eu...ba chiar i-am salvat.
Pun si o poza pe fuga cu telefonul, acvariul nefiind pregatit pt sedinta foto.... algele de pe sticla le-am curatat acum 8-10 zile:

image

Concluzia mea: se poate avea un marin "low budget", cu mentenanta aproape 0, doar corali soft/lps si hrana pt vietuitoate doar granule (NLS small fish formula)

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2018 20:18:50

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bravo dinozaure, acum esti nebun cu acte in regula
Si-a revenit bini di tat euphyllia

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2018 21:35:33


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nebunie.. Paranoia.. Stiu. Da-i fain

Pai euphyllia doar aici mai am, ca dincolo am reusit sa o sinucid. Pico asta e fel de "banca de seminte"
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adivb wrote:Pico asta e fel de "banca de seminte"


Parca te si vad maine-poimaine in fata scolii: "hai baeti, de floare si bostan baeti, cu surprize baeti"
Ca tot ai fost azi in Ferentexas

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com