[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly negru columnaris  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles... . Dar dilema mea este daca chiar are columnaris, ca din descrierile de pe net nu prea se pupa toate simptomele.

Descriere acvariu aici
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate vad ca incet incet se apropie cu ce era in filmuletu ala. Cealalta parte a cozii e si mai afectata pe laterala

http://imgur.com/a/EfY17

Descriere acvariu aici
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Columnaris este provocata de o bacterie gram negativa, care se poate trata foarte usor cu antibiotic. Varol, cred ca ai confundat boala. Boli de genul Sida, transmisibile la urmasi sunt provocate de virusi. Nu e cazul la columnaris.
Mihai, daca pestele nu s-a facut bine dupa antibiotic, sufera de altceva. Oricum simptomele nu prea sunt de columnaris.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da..am plecat de la columnaris ca asa mia zis la petshop si mi-a dat antibiotice. Din pacate nu prea seamana deloc simptomele, cum ai zis si tu. Acum pur si simplu ii este mancata pielea, se desprind fasii din carne si le vezi cum plutesc in acvariu.

Descriere acvariu aici
mihai.scarlat
Junior member

Joined: 17/10/2016 22:37:50
Messages: 37
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate pestele a murit. Aveam coada aproximativ jumate mancata, asemanator ca in filmulet.jv

Descriere acvariu aici
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com