[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul meu.Evolutie  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Daca sticla nu a facut presiune, atunci ai gresit undeva la reteta bombei.
Daca a facut presiune dar nu ieseau bule, atunci scapa pe la lipitura cu silicon de la capacul sticlei.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Nu a facut presiune...Dar sincer sa fiu nici lipiturile nu prea au fost ok..Le-am facut dimineata si le-am lasat cateva ore la uscat

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2017 19:15:57


Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu folosesc reteta asta: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3739/reteta-bomba-co2/
N-am avut probleme niciodata.
Iar ca sistem am: o sticla de 2.5L de apa minerala dupa care valva antiretur si apoi un reactor JBL taifun.
Numarator separat nu-mi trebuie ca numar bulele dupa cum ies in reactor.
Trebuie avut grija la lipitura cu silicon de la dopul sticlei. Daca nu e lipit bine scapa CO2 pe acolo si nu mai merge sistemul.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

E ok daca fac reteta aia intr-o stricla de 2.75?Eu banuiesc ca o sa folosesc 2 sticle daca nu am valva antiretur

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Da, e ok si de 2,75.
Ce vrei sa folosesti pentru dizolvare CO2 in acvariu: reactor sau difuzor?
Fara valva reactorul nu merge prea bine (ies odata 3-4 bule, dupa aia pauza, iar 3-4 bule).
Difuzorul merge si fara valva, dar in cazul asta trebuie sa pui o a doua sticla (sa numeri bulele).
Cand faci lipiturile trebuie sa tii cont de urmatoarele:
- stergi dopul cu spirt, ca sa-l degresezi;
- pentru gaurit dopul sa folosesti un burghiu de 5 mm diametru; eu am folosit o surubelnita pe care am incalzit-o la foc; este important de fie de 5 mm orice folosesti la gaurit;
- tai furtunul in diagonala (sa aibe un varf pe care-l bagi prin gaura si tragi de pe partea cealalta cu un patent);
- lasa 24 h siliconul sa se usuce bine;
Se poate cumpara si asa ceva: https://www.aliexpress.com/item/1Pcs-D301-DIY-CO2-Generator-System-For-Planted-Co2-Aquarium-With-Pressure-Guage-Check-Valve-Kit/32592326361.html dar nu am gasit pe la noi.
Cand faci retete nu pastra drojdia de la o incarcare la alta, foloseste intotdeauna drojdie proaspata.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Am gasit dopuri pentru sticle de vanzare la noi: https://www.olx.ro/oferta/dopuri-capace-co2-acvariu-2-buc-ID8ugnX.html

LE: de fapt nu-s bune. Pentru prima sticla iti trebuie cu o singura gaura, nu doua.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2017 08:00:45


[Nano cu albinute] [Old tree]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pt. aia cu drojdie (prima cu gelatina nu a vrut sa functioneze si am renuntat la ea):

1 bucata de PET de 2,5 litri. 1 cana (cca. 300ml) de zahar si 3 de apa. O juma de lingurita de drojdie (am folosit doar Dr. Oetker). Completezi cu apa la juma de PET. Pui capacul si amesteci totul bine pina se dizolva zaharul (cam 5-15 minute). Desfaci putin capacul pina poate sa iasa aerul din ea (apesi usor pe sticla si vezi ca rasufla, daca nu rasufla mai scoti putin capacul - pina rasufla). Dupa 1-4 ore incepe sa genereze CO2 - capacul trebuie sa ramina putin desfacut (sa rasufle) obligatoriu - altfel te apuci de zugravit in camera aia). Dupa 12-15 ore e plina cu CO2 (CO2 e mai greu decit aerul si va ramine mai jos). Intre timp pregatesti capacul gaurit cu furtun de CO2 si reactorul sau difuzorul (conteaza mult si el). Tine cam 10-14zile si e preferabil ca dupa 7 zile sa faci alta si sa o legi in paralel cu prima cu un T de sticla/plastic. Dupa inca 7 zile o arunci pe prima si faci alta. Iarna merge mai incet. Aerul care mai ramine se dizolva mult mai greu decit CO2. Am renuntat la bicarbonat si nu face spuma.

Cind animalele dau semne de lipsa aer scoti difuzorul si dai imediat drumul la pompa de aer. Cred ca se obisnuiesc cu mai mult CO2.

LE: nu am valva antiretur, iar numaratorul de bule e format in reactor.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/07/2017 20:25:37


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Jimmi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/08/2016 22:00:12
Messages: 373
Location: Resita
IP:
Offline

Oh, a trecut enorm de mult de cand am postat acest topic.Intre timp multe lucruri nu sunt la fel.Imi poate spune cineva de ce nu merge sa editez topicul?

Acvariul meu dupa aproape 1 an
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40263.page#p368472
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Jimmi wrote:Oh, a trecut enorm de mult de cand am postat acest topic.Intre timp multe lucruri nu sunt la fel.Imi poate spune cineva de ce nu merge sa editez topicul?


Nu poti. Trebuie sa te adresezi unui admin.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Jimmi wrote:Oh, a trecut enorm de mult de cand am postat acest topic.Intre timp multe lucruri nu sunt la fel.Imi poate spune cineva de ce nu merge sa editez topicul?

Salutare,

Postarile proprii pot fi editate doar scurt timp dupa ce au fost scrise... in ideea ca vrei sa adaugi ceva / ai tastat ceva gresit / vrei sa completezi.
Daca vrei sa modifici ceva anume, ACUM, spune-mi si se rezolva.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com