[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shadows - The Mammoth  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Inca un topic de urmarit! Regret, asa cum am scris si pe feizbuc, ca nu am fost mai aproape cand ai dat grupurile de pitice

Mama prostilor e mereu gravida!
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Cum sa dispara interesul pentru ciclidele africane ???
Nu dispare niciodata. Problema acvariului tau este ca e PREA MARE pentru majoritatea caselor in care locuim. Nu stii cat am dat cu ruleta prin casa ... sa vad unde pot introduce un acvariu ca al tau ... NU INCAPE PE NICI UN PERETE decat daca renunt la birou

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

adiradu wrote:@melcu:
Ca o paranteza, cu amaraciune spun ca fata de acum 4-5 ani, interesul pentru acvaristica in general si ciclide in special este mult scazut. [/b]

Total de acord...daca ne uitam pe forum-uri acu vreo 4 ani adricanii erau in mare voga. Amintesc niste nume:glasforex, Pomy, bobkesu, marele african by koala si altele
Vad un oaresce ascendent la tropheusi si ocelatusi
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@Bogdan_g, aproape toti cei mentionati de tine au cam renuntat la forumistica, nu la acvaristica

Mama prostilor e mereu gravida!
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

"interesul pentru acvaristica in general si ciclide in special este mult scazut"
Legat de postul de mai sus vad o tendinta de a generaliza termenul de cichlide pentru cele africane din Marele Rift, eu fiind pasionat mai putin de cele din Marile Lacuri ma simt obligat sa fac observatia(pentru cei ce par sa nu stie) ca cichilidele traiesc si in alte parti cum ar fi America de Nord, Centrala si de Sud, Africa de Vest(rauri), Madagascar, Israel, Libia, Siria, Iran, India, Sri Lanka, Trinidad Tobago, Antile, Cuba, Hispaniola, Europa, Australia, Antarctica chiar si e deranjant/nedrept sa generalizam termenul pentru cele din Victoria, Malawi si Tanganyka

This message was edited 1 time. Last update was at 28/07/2017 16:51:01

[Email]
marcusyon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2012 18:16:09
Messages: 648
Location: Bucuresti, Lujerului
IP:
Offline

Pai si cate "americane" vezi in comparatie cu "africane" ?

American Cichlids V.720 http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/32557.page

American Cichlids V.1200
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/45405.page
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Adica ? Te referi la bazine ? Daca da ce are una cu alta(adica cu ce am mentionat eu mai sus si anume ca e generalizata o confuzie/ o lene a mintii), nu inseamna ca daca pe moment nu isi face nimeni nu sunt destule pe forum(chiar daca de-a lungul anilor s-a mai renuntat la ele). Toate bazinele cu scalari , oscari(astronotusi), geophagusi, severum, apistograme, ramirezii, jaguari, discusi, eliotti, cichlasome, texas, red terror, citrinellum etc. sunt cu cichlide americane
[Email]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Inteleg ce zici cu spatiul de manevra stanga dreapta. Nush insa daca este necesar sau nu fiecare are viziunea lui la ceea ce vrea si cum vrea.
Din pacate in RO lenea este mare. Nu am vazut anuntul despre vechiul acvariu. Pacat ca o sa fie facut bucati.

Mi-as dori sa reusesc sa imi fac un bazin de 3 M lungime ! Mai greu insa intr-un apartament cu 2 camere.


Bafta cu al tau !
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

succes adi cu noul proiect, sunt atent cum or sa evolueze lucrurile, oricum asa cum ne-ai obi?nuit o sa fie ceva spectaculos ?i de mare clasa, înc? o data succes

dj.mitu 0722591999
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bun, am terminat concediul si-am luat forumul la "puricat".
Acest topic imi da fiori!

- as merge pe inaltime de 60-65 cm cu geam de 12mm grosime... lungime intreaga de foaie, nu mai stiu cat 'reaku e maximul de fabrica (320 sau 350 cm).
- latimea de 80 cm e foarte generoasa, sunt multumit ... evident ca tiganul din mine ar zice sa te duci pana la o latime de 100 cm, daca-ti permite configuratia spatiului.
- ai zis ca nu vrei sa "imbraci" peretii, ceea ce inseamna ca ai de construit un bazin complet. Eu as fi optat pentru o solutie gen "acvariu public": pereti de beton + fata de sticla.
- as fi facut o constructie de boltari, care sa fie si "suport" si "fund de acvariu" si "spate" si "pereti laterali". Cu ciment sclivisit si membrana si tot restu' de acareturi necesare.

N-ai zis nimic de pesti (sau n-am retinut eu)... ramai pe "africani" sau te gandesti la ceva "americani" mari?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:
N-ai zis nimic de pesti (sau n-am retinut eu)... ramai pe "africani" sau te gandesti la ceva "americani" mari?


Sau poate niste flavescens, hepatus, vulpinus, etc? Poate se insipira si altii, nu dau nume ca se supara Koala

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine faci ca nu dai nume! ... stii cat mi-a luat aseara ca sa schimb TOATA apa din acvariu? 2 ore, cu tot cu "facut colac din furtun si ascuns in camara".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Maestre ai imbatranit fix in primul post de pe prima pagina a zis ca va fi tot cu africani
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eh.., speram si noi sa vedem un pachiderm populat cu monstruleti americani
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nici ideea mea cu pesti-muratura nu e de lepadat, n-ar da bine acolo un lionfish cat o minge de fotbal, sau un hepatus cat capacul de la wc?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

In acvariul ala eu as baga un aligator gar ceva, daca tot e sa aibe ceva dihanie mare ) dar sunt sigur ca vom vedea ceva natie de africani )
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

La un moment-dat luam sticla, cantuita integral de la unii care montau sere, la preturi de toata jena. Din pacate nu mai dau de baietii aia, dar incearca sa te interesezi daca se ocupa cineva cu asa ceva in zona ta. Acrilul are preturi foarte mari inca si trebuie facuta mentenanta de polisat, de cineva care se pricepe.
Spor
adiradu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 31/05/2011 21:00:58
Messages: 379
Location: Dumbravita, Timis
IP:
Offline

Gata cu perioada concediilor, inapoi la treaba...

Am cautat in ultimele saptamani oferte de sticla si am contactat mai multi furnizori. Dimensiunea mare a bazinului pe care vreau sa-l fac, peste lungimea unei foi de sticla normala, a redus mult optiunile pe care le aveam. Am cochetat in paralel si cu varianta construirii unui bazin de sticla acrilica pe dimensiunile dorite dar am renuntat rapid din cauza preturilor extrem de mari de pe piata romaneasca. Am incercat sa iau in calcul si varianta DIY din acril dar si varianta unui bazin gata facut de o firma. Oricum as fi dat-o, costul era de pana la 7-8 ori mai mare decat a a unui bazin de aceleasi dimensiuni, de sticla...

Deci: a castigat varianta "economica", in detrimentul avantajelor oferite de sticla acrilica. Cu parere de rau dar asta e...

Dimensiunea finala a bazinului va fi: 3500 (L) x 800 (l) x 650 (h), dimensiuni in [mm].
Volumul brut va fi 1820 litri.

Imagine de ansamblu a bazinului:
image

Constructia va fi din sticla de 12 mm lateralele si 2x10 mm pentru fund. In partea dreapta-lateral voi face un compartiment interior pentru overflow de dimensiuni 500 x 200 [mm], pe toata inaltimea acvariului. In partea superioara voi lipi 2 ranforsari longitudinale din sticla de 10 mm, latime 120 mm. Acestea vor fi "unite" transversal de 5 fasii de sticla de 10 mm, latime 120 mm.

Detaliu partea din dreapta, zona "overflow":
image

Planurile sunt facute, urmeaza sa dau comanda la materiale si sa ma apuc de lucru efectiv.


Malawi - "The land of make-believe" (2013)
Tanganyika - "The Sound Of Silence" (2016)
Tanganyika - "The Insider" (2016)
Shadows - The Mammoth (2017)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am incercat sa-mi inchipui cum ar arata un bazin de 3,5m la mine in sufragerie si m-a luat ameteala

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sump-ul cat de mare va fi? Folosesti vechiul bazin?
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com