[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect megalomanic  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

lukitza wrote:Iarna ca iarna da ce faci vara la 35 de grade cand soarele bate direct pe acvariu?

Asta se rezolva cu vegetatie pentru umbrire si la nevoie o copertina.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nici nu se pune problema de bataie a razelor solare direct pe peretele acvariului. Aici discutam de temperatura la umbra, care poate ajunge si la 40 de grade.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Depinde ?i cum e orientat acvariul. . Daca geamul e in nord, atunci nu o sa fie probleme cu caldura.
Daca e spre sud,atunci un geam termopan triplex, F+L+Ar+F, din sticla de 6 sau 8 mm, rezolva problema c?ldurii vara.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Va multumesc tuturor pentru interventii. Mi-au fost de ajutor, am discutat si cu arhitectul... N-am renuntat la acvariu, dar am ajuns la concluzia ca il voi baga cu totul in interior, asa il voi putea incalzi cum trebuie iarna si il pot mentine la o temperatura decenta vara. Probabil voi merge pe sistemul clasic-traditional acvariu cu 4 pereti din sticla, stand, sump etc. dar mai e pana acolo... abia se termina de desenat proiectul casei si incepe balamucul ”prietenii stiu de ce”.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai mai putea face o constructie usoara gen "conservatory" lipita de casa. Asta ti-ar oferi zona tampon.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com