[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect acvaristic afara  XML
Forum Index » General info
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mult succes ! Chiar ?i amenajarea unor astfel de "g?le?i" necesit? atentie,minutiozitate si mai ales aprobare ) nu recomand pe bloc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

sclau89 wrote:Imediat ce "termin"cu bacul, si vad copilul cu diploma aia, i-mi pun si eu 2 lazi pe bloc! Am vazut topicul anul trecut, da a zis sotia ca balconul e numai pt florile ei,si nu m-am gandit sa incerc pe bloc ! Blocul are pe 2 tronsoane cu un etaj mai mult, asa ca deasupra mea este zid in forma de L , suficienta umbra dar si lumina,SPER.Vedem noi ce iese, si daca o sa mi se ceara sa dorm pe pres, stiu pe cine sa dau vina macar!

Eu daca nu as avea de ales, le pun si pe bloc cum e optiunea ta

Bazinele care le-am avut in Bucuresti, in catrieru 23 August, acolo curtile sunt vestite pentru betonul pe care il detin fara pic de iarba, vara cand se incinge stim cu totii cat de cald e, le-am pozitionat la umbra pentru ca imi era frica sa nu ajunga la temperaturi aproape de fierbere, ca si lumina directa aveau pana in ora 12 cand ajungeau la umbra, era deajuns ca in combinatia plante plutittoare + plante cu cresterea rapida si nu faca alge de nici un fel, acum ce nu am mai zis a fost ca eu imparteam curtea cu un vecin care nu avea pasiunea acvaristicii si nu foarte destept ca sa inteleaga sau sa poarte o conversatie normala, asa ca in bazine am gasit bucati de hartie, mucuri de tigara si chiar jumatate de carnat afumat, rodeau melcii pomacea din el, am stat si m-am intrebat de cat timp e acolo????? in timp ce am schimbat apa 90% doar sa fiu sigur.
Acum ca sa fac paralela la ce conditii am aici trebuie sa schimb strategia, la temperatura va fi altfel, ieri cand am plecat la munca la ora 10 termometru din bordu masini arata 22 grade am ajuns pe DN1 sa facut 24grade cand am ajuns la Arcu de Triunf era 27 grade, deci va fi mai putina caldura si trebuie sal pun mai la soare mai ales ca locul care l-am ales am crezut ca va fi ideal, dar s-a dovedit invers si am scos bazinele mic de 5 litri puse pentru ca eu le-am pus la ubra unui copac dar ce am vazut e umbra e tot timpul si asta nu e prea bine, o parte din plante nu s-au dezvoltat cum ma asteptam, plus ca pesti de cand vor sta afara orice musculite si larve de tantari ajung in apa vor fi imediat mancate , singurlul lucru de care mie frica e ca sa nu ajunga vreo libelula sa isi puna ouale prin bazine ca larvele lor mananca pesti, lacul din peris e la aproximativ 900 de metri.

Sper ca in weekend dupa ce termin de tuns toata iarba din curte ma apuc de treaba, o parte din bazinele din camera la scot afara si urmeaza sa mai vina pesti.

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 27/04/2018 14:16:40


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt a vedea cum evolueaza treaba cu larvele de libelula ,da.ti comanda de un neon de ?la submers cu 25/30 lei,g?se?ti pe aquariumprest.ro toate culorile ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,
am revenit cu un update cam tarziu, din pacate fara poze ca sunt la munca si mi-au taiat acesul la poze/filme/mail , le voi posta ulterior.
Ca sa va fac o imagine am asezat 6 bazine, 3 de 45l, 1 de 60l si 2 de 130l, toate plantate cu vallisneria americana si elodeea, au stat initial umplute cu apa 20% acum am urcat cu ele pana la 50% mai putin cele de 130l, s-a inverzit apa cu toti stim cum e ))), mai am o galeata de 30l cu apa de la schimb de apa din acavarii care sa inverzit si am pus acu 3 saptamani niste purici de balta sa vad ce fac, stiind ca maninca algele din apa verde, acu in weekend cand m-am uitat si vad fundul galeti apa clara si estimez cred cam o mie de purici de balta , am luat repede ciorpacu am mutat in celelate bazine, pesti se vor lafai cand ii voi aduga in bazine .

Concluzii trase pana acum:
- lumina e prea puternica cu 4 ore de soare direct
- tranzitia plantelor de la lumina artificiala la cea naturala omoara elodea planta mama si muguri care ies se adapteaza, la vallisneria se albeste si apoi treptat se inverzeste inchis, java moss a ars cu totul

Ape limpezi, revin cu poze maine sau poimaine.

PS: Multumesc lui Pandy pentru donatia de plante Elodeea

This message was edited 2 times. Last update was at 04/06/2018 13:20:19


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu cateva poze
image

image
poza e facuta duminica 3 iunie vedeti ce vede e apa, azi am ramas socat cat de clara e dupa ce am adugat purici de balta la 2 zile diferenta mai ales bazinul din mijloc
image
am incercat sa prin purici in fotografie dar sunt prea mici si nu se vad
image

am si o planta noua pentru iaz luata din Hornbach - Hippuris vulgaris e planta de apa rece si alcalina, creste frumos in bazine, colegi de pe forumurile straine zic ca nu se poate adapta pentru acavarii deoarece cu cat creste temperatura planta nu poate sa asimileze CO2 si se topeste
image

Ape Limpezi

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am gasit cum sa va arat si purici de balta, am pus link ca m-am lasat batut dupa ce am incercat tot ce am stiut sa pun pe pagina filmuletul


Nu va uitati la data de pe filmulet e setata gresit camera.

Pana la urmatoru update Ape limpezi


by koala: Am reparat eu linku' ala.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/06/2018 10:01:42


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut, revin cu update, din pacate singurul mod in care pot sa scriu pe forum e cand sunt la munca si pot posta fara poze/filme.

Din motive patite cu bolile pestilor pe care le pute-ti afla aici http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44394.page#p395300 daca nu le stiti deja, proiectul 2018 va gazdui pesti adusi din acvariile aflate in casa pana reorganizez si sterilizez totul, deoarece aceste bazine sunt noi si nu au urma de peste in ele, nu mai aduc pesti din exterior pana nu imi pun la punct si carantina care va fi un pic mai aspra ca pana acum, planuiam sa aduc pesti care pot rezista chiar pana la temperaturi de 1-12 grade sa vedem ce fac cum o duc experimente frumoase dar sau dat peste cap si vom revizui pentru 2019.

Zilele trecute mai bine zis miercuri inainte de a pleca la munca am turnat in bazinu de 60 litri toti creveti(rcs si amano) si melci(de substrat, comunitari si pomacea) adunati din toate acvariile pe care le-am tratat, ii folosesc ca echpa de curatare, din cateva vad se distreaza prin apa alaturi de purici de balta, azi am facut si un schimb de apa cam 30% nu cred ca era necesar dint punct de vedere logic, teste mie lene sa fac dar m-am uitat la apa si instinctul mia zis ca un 30% schimb de apa tot trebuie facut oricum a durat mai putin decat aflatul rezultatul la testele de apa daca le facem.
Sper sa revin cu poze/filme cat de repede pot.

Ca si observatii de cand am populat bazinele cu purici de balta nu mai vad larve de tantari in apa si dupa o documentare pe net am vazut ca sunt in concurenta pentru hrana si cum purici de balta se inmultesc mai repede, larvele de tantar nu mai au hrana si mor
Voi fi plecat vreo 4 zile la munte, voi proceda cum porcedez tot timpul si nu mi-a dat gres pana acum, dau mancare normal la pesti inclusiv in ziua plecare, 4-5 zile nu mananca nimic si cand vin la fel dau mancare normal, am mortalitate 0 si totul e ok.

Ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 22/06/2018 20:14:44


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Revin cu poze, facute saptamana trecuta pe 15 iulie

image

image

image

image

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2018 13:28:33


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

revin cu un update adaug si 2 filmulete se vede o diferenta clara intre cum cresc plantele cand exista azot in sistem, in filmulete se vede data gresita ca nu ma pricep sa o schimb dar se poate ca in 20 zile au crescut ca in jungla cu creveti si cat poti prinde cu 2 degete de mancare de peste in fiecare seara.

https://youtu.be/DOVr5ShtWg8

https://youtu.be/Rdr2WhIB85c

Pe 17 iule saptamana trecuta a trezesc cu doi baieti in curte umblau la conexiunile de apa, concluzia e ca dupa detalii pe care nu are sens sa la dau sunt conectat la put si nu mai sunt la reteau de apa, la inceput m-am alarmat ca nu am duritate destula pentru niste melci care cer mai mult de la apa, asa ca am luat teste si de gh/kh si am aflat ca diferenta era prea putin semnificativa, m-am linistit si am zis sa vad ce valori sunt la celelalte NH3/NH4, NO2, NO3 eu pana acum nu am avut probleme cu apa de la sursa pentru acvariii pe unde am stat si surpriza NH3/NH4 = 0.10mg/l mai ales ca am schimbat la doua bazine mari cate 60l fiecare cu apa asta, duminica seara la ora 21 cand faceam testele nu prea aveam ce sa fac alta apa daca schimbam era si mai rau, singura solutie pe care am vazut-o era Toxivec de la Sera sau Prime de la Seachem si ca filtrele is fac treaba foarte bine.
Produsele Sera se gasesc in orice petshop cele de la Seachem mai greu, am luat 50ml Toxivec echivalent pentru 200l de apa am impartit in jumate si am trunat in ambele bazine, aici recunosc ca am gresit sa bag solutia in bazine fara sa fac teste dar era luni la 12 noaptea abia ajunsesem de la munca somn oboseala adunate numai teste iti vine sa faci , azi dimineata am facut teste la cele doua bazine de 3 ori si NH3/NH4 = 0 si NO2= 0 nu mai spun ca la toate acvariile si bazinele din interior si afara am facut teste de cel putin 3 ori in fiecare zi doar ca sa ma linistesc (sunt parametri) dar apa care vine pe teava e toxica si trebuie sa folosesc Toxivec (l-am si testat separat sa ma conving si sa fiu sigur ca nu e apa de ploaie cu reclama) pana solutionez treaba cu apa, mai mentionez ca am si filtru in 3 stadii recomandat de Koala cu care filtrez toata apa care o pun in acvarii/bazine, m-am documentat mai exeact ce fac filtrele si te scapa de toate porcariiile din apa inclusiv pesticide dar amoniacu trece .
Mortalitati nu am avut dar numai ca stii ce se afla in apa gandu te duce acolo.

Ape limpezi

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2018 15:04:26


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Revin cu update,

Bazinulde 60 litri din ultimile filmulete a fost desfintat deoarece se producea amoniac in apa si crevetii au devenit stresati posibil decese dar nu se pot vedea creveti morti pentru ca fiind detrivore maninca tot ce se descompune, dafnia a murit (greseala mea e ca trebuia sa sesizez asta mai devreme si sa iau masuri mai devreme), toate plantele au fost scoase afara si toti creveti pe care i-am putut prinde in apa tulbure cei care au mai ramas in apa au murit peste noapte .
Motivul pentru care aparea amoniac in apa nu era de la mancare ci de la lipsa CO2 in apa (am concluzionat dupa lungi discutii in afara forumului) datorita pompei de aer care recircula apa prin burete pentru filtrare.
Mai pe scurt o lectie de biologie pentru ce care nu stiu, plantele in desfac CO2 in carbon si oxigen o parte este diuzat in masa apei si o parte este transportat catre radacini unde fac substratul aerob unde impreuna cu ajutorul bacteriilor si micorganismelor extrag ce au nevoie pentru a creste, daca substratul ramane anaerob radacinile putrezesc se porduce NH3/NH4 si de aici ajunge in coloana apei, si cum era o jungla de plante am ajuns sa citesc pe testul NH3/NH4= 1mg/l.

O surpriza e ca sunt creveti care au populat si celelalte bazine, inteleg cele de langa e usor de ajuns mai ales ca se varsa apa in cel de 40 litri de linga cand a plouat zile la rand dar sunt creveti si in bazinele de 130 litri, au mers jumatate de metru prin iarba si au urcat inca jumatate in sus ca sa ajunga in bazine, creierul meu nu poate procesa astfel de informatii, tot stau si ma gandesc cat e de posibil si totusi nu imi vine sa cred, i-am observat din greseala deoarece intr-un bazin de 130 litri am plantat niste Eleocharis Parvula (Dwarf Hairgrass) sa vad cum creste si cum are obicei sa mai creasca niste alge in jur vin crevetii acolo sa manince si apoi m-am uitat atent si in celelalte bazine, sunt cam 5-6 creveti in fiecare bazin.

Testul de NH3/NH4 era defect indica culorile eronat mai spre verde, dupa ce am cumparat pe cel nou ieri, am verificat si s-a confirmat banuiala, am verificat si apa care vine de la put si NH3/NH4 e 0 pot sa schimb apa in voie, mai ales ca acvariile din casa nu au avut apa schimbata de 2 saptamani, am verificat NO3 si era in jur de 25mg/l nimic alarmant, vietatile sunt foarte ok

Seara placuta

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut revin cu continuarea pentru 2019

Punctez niste lucruri care nu ma asteptam sa se intample din toama-iarna-primavara:

- 3 bazine le-am lasat afara, au inghetat bocna cu apa in mijloc intelegeti ideea, radacina plantelor a inghetat si a cauzat moartea plantelor sau cel putin asta stim cu toti teoretic, deci vallisneria e moarta toata, planta de iaz luata din Hornbach - Hippuris vulgaris e in plina crestere, iarna si inghetul e fleac pt ea doar e nativa din Groenlanda, un bazin l-a preluat in totalitate celalalt pe jumate nu mai zic ca submers creste diferit mult mai frumos parerea mea zici ca sunt specii total diferite, elodea surprinzator era verde in gheata cel putin cea care plutea, in bazinu de 120 de litri intr-un colt dwarf hairgrass - Eleocharis parvula anu trecut toata vara abia a crescut si s-a raspandit putin s-au pus si algele pe ea, acu in primavara s-a raspandit ca o bruiana mai ales ca a murit concurenta (vallisneria) creste mai rar ca sa acopere terenu rapid si e foarte inchisa la culoare, e prima planata care am pus-o pe lista mortilor in toamna uite asa iti da natura cu sut in gura sa te trezesti din fantezia teoriei .

- purici de balta/daphnia au aparut si ei, am crezut ca i-am pierdut

- anu trecut au fost 2 bazine care au avut filtru si acele bazine au avut NH3/NH4 pana in cer, celelalte bazine au fost foarte ok ca si parametri, asa am pierdut o colonie de rcs cateva sute si vreo 30 de pui de guppy, doar ca 2 pui nu stiu cum s-au nimerit sa fie mascul si femela, au sarit in bazinul de langa unde au crescut si sau impuiat abia la sfarsitul verii i-am observat ca sa le dau de mancare, pana atunci cred ca au mancat tantari, larve si daphnia, in toamna i-am scos inainte ca temperatura noaptea sa scada sub 10 grade.
-anu asta nu bag filtre in bazine

-anu asta raman in 3 bazine pt urmeaza sa ma mut, bag pesti zebre si white clowds - Tanichthys albonubes i-am comandat de la nevertebrate ma ajuta ca ii tin mai putin timp in carantina de obicei vin "curati"

revin cu poze sper eu cronologic

Spor

PS: am cam scris in graba sunt la munca si e posibil cu greseli

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Super, mai pune niste poze.
N-ai prins nicio pisica care sa-si bage botul in acvarii?

[Nano cu albinute] [Old tree]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Deci ce citesc imi place de mor. Tine.ne la curent

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Am revenit cu poze
De cand au inghetat, au inceput pisicile si cateii sa joace pe ele

Antecume wrote:N-ai prins nicio pisica care sa-si bage botul in acvarii?

Era jungla acolo eu abia observam pesti, ce sa zic de pisici nici nu dadeau importanta, orice miscare in jurul bazinelor pesti erau sub plante.

Prima data cand au inghetat, prima zapada si prima sub zapada
image
image
image
image
image

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Scuze,dar ce spuneai ca a supravietuit acolo in afara de plante ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

paradoxx wrote:Scuze,dar ce spuneai ca a supravietuit acolo in afara de plante ?


Daphnia e singura vetuitoare care a trecut iarna, nu ma asteptam, am avut un bazin cu cultura bagat in casa, dar pe la mijlocu lui februarie au murit subit toti purici, credeam ca i-am pierdut, ei se inmultesc vivipar la temperaturi 13-27 grade si cand trec de extreme fac oua care stau si asteapta conditii bune, nu stiam ca rezista la inghet

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Mai adaug inca cateva poze de anu trecut cu un bazin, doua care erau pe langa si nu le-am adus in discutie cu plante de iaz nufar pitic, papura pitica si inco planta care nu mai stiu ce nume are face flori albe, nufaru anu asta l-am divizat in 3 si replantat doar ca o pisica nu stiu ce are cu ghivecele din bazin anu asta ca a distrus pe cel cu papura pitica si dezgropat nuferi , trebuie s ii replantez.

image
image
image
image
image
image

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Sorin Voicu
Junior member

Joined: 05/01/2019 14:19:43
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos descris!
Jos palaria!
Sper ca mai urmeaza.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Vrea sa spuna ca vrem sa vedem si continuarea de anul asta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Revin cu update, am mintit mai am un bazin a fost ascuns in casa din februarie crescut la bec led de 11W cumparat din Dedeman, cu diferite plante Sagittaria Subulata, Ceratopteris Thalictroides, Ludwigia Repens Rubin, Hygrophila.
Pesti sunt veniti de o saptamana pusi la ingrasat in carantina, adaugat si Fistamin(vitamine) in apa ca intaritor, urmatoarele 6 saptamani for fi tratati cu levamisol si apoi pe 7 iuile teoretic trebuie sa fie in bazinele de afara, cam tarziu dar e mai bine pentru pesti si pana atunci mai apuca sa creasca plantele, am asa 10 zebre, 10 white clouds(Tanichthys micagemmae) si 8 Sparkling Gourami (Trichopsis pumila) daca tot eram in febra cumparaturilor e un peste pentru nano acvarii sau super nano pentru cei care cauta variante.

Poze:
Bazinul era inca in casa apa era cam 10cm de la substrat - bazinul e plasat la noua locatie e mai viu plus ca planta rosie sa inrosit puternic, sta cam mult la soare pana vine umbra comparativ cu celelalte
image
image
image

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com