[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BBA\  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Orice planta se va bucura de fertilizarea completa (micro+macro+adaos carbon+CO2)- inclusiv Anubias.

Ce ai tu acolo nu e BBA - am eu si m-am saturat sa lupt impotriva ei fara succes si am trecut la crescut plantele.

Si mie mi se pare ca arata a GSA. BBA arata altfel.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la astia la pet de unde mai cumpar produse nu am gasit melci... totusi am sa astept pana imi vin testele sa vad cum stau cu apa nu vreau sa iau melci ca sa calc pe ei sau sa gasesc doar cochilia...
si totusi..pot sa fac ceva intr-un nano sa pun cateva plante ,sa le fertilizez micro,macro si adaos carbon... fara aditie CO2.. ma intereseaza plante easi...
daca fac ferilizare micro,macro si carbon,la plante easi ,e problema daca ai doar substrat inert asta fiind nisip 1-2 mm?

Liv.. uite cum zice Coala parca si mai e cineva care a confirmat solutia cu bba.. sa scufunzi planta in spirt medicinal,2-3 sec,o clatesti bine in apa de la robinet,poti sa o lasi intr-un bol cu apa curata vreo ora si apoi zice ca se inroseste alaga si dispare .. nu mai stiu in cat timp
cred ca asta ar trebui sa faci cu toate... si cu radacinile si ornamentele...asta daca nu e o prostie ce spun.. cred ca alga se depune cam pe toate suprafetele....si pe radacini si pietrele de ornament.. cred
daca e o prostie asta e. daca nu spun raman cu prostia.. daca spun ,cineva o sa imi dea un par si asa se schimba ideea...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Indiferent de plante, o minima fertilizare iti trebuie chiar si numai pentru a le vedea frumoase si bine pigmentate.
La fel pentru CO2, o minima aditie iti trebuie pentru plante si echilibrul apei. Daca nu vrei sa cheltuiesti prea mult
poti lua un sistem simplu de tip clopot, tot e mai bun decit nimic (mai ales intr-un nano). Daca nu ai substrat fertil
poti folosi capsule nutritive (sunt mai multe variante) pe care le infingi in substrat, la citiva cm de planta sau grupul
de plante unde doresti sa faci fertilizarea. Cele mai multe sunt de tip retard, cu eliberare treptata si te tin ceva timp.

Cit despre melci ... pai nu ai in toata Francia un serviciu de comenzi on-line?! Poate metoda cu spirt este in regula
dar nu inteleg de ce trebuie sa te muncesti atit cind o "trupa" de Spiral Horn te scapa de GSA in citeva zile!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 12:41:55


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu mai fac nimic doar ca astept sa imi vina testele... sa vad cum stau cu chimia... ca ,poate draq,la apa asta de aici ,mor melcii.. ..cu testele care le am nu e nimic concret...le folosesc sa vad doar daca aapar schimbari... deocamdata am teste de la gbl 6in 1 .. cred ca nu e o problema daca mai astept citeva saptamani sa vad clar cum stau cu apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

adrian09 wrote:la astia la pet de unde mai cumpar produse nu am gasit melci... totusi am sa astept pana imi vin testele sa vad cum stau cu apa nu vreau sa iau melci ca sa calc pe ei sau sa gasesc doar cochilia...
si totusi..pot sa fac ceva intr-un nano sa pun cateva plante ,sa le fertilizez micro,macro si adaos carbon... fara aditie CO2.. ma intereseaza plante easi...
daca fac ferilizare micro,macro si carbon,la plante easi ,e problema daca ai doar substrat inert asta fiind nisip 1-2 mm?

Liv.. uite cum zice Coala parca si mai e cineva care a confirmat solutia cu bba.. sa scufunzi planta in spirt medicinal,2-3 sec,o clatesti bine in apa de la robinet,poti sa o lasi intr-un bol cu apa curata vreo ora si apoi zice ca se inroseste alaga si dispare .. nu mai stiu in cat timp
cred ca asta ar trebui sa faci cu toate... si cu radacinile si ornamentele...asta daca nu e o prostie ce spun.. cred ca alga se depune cam pe toate suprafetele....si pe radacini si pietrele de ornament.. cred
daca e o prostie asta e. daca nu spun raman cu prostia.. daca spun ,cineva o sa imi dea un par si asa se schimba ideea...


Si eu am confirmat solutia cu spirt la BBA (vezi ca tu nu ai BBA) si functioneaza f. bine. Ne-a soptit-o Inaltimea Sa Faraonu' cindva in urma cu 5-6 ani. A fost folosita si de Faye. Vezi ca am incercat-o si cu spirt diluat la 50% si nu merge. Doar spirt nediluat. La Anubias se elimina intii frunzele afectate (nu vor creste la loc) si il bagi in spirt 1-2 secunde sau torni spirt peste zonele afectate. Clatesti cu f. multa apa citeva minute. Poti sa nu il scoti de pe lemne sau pietre doar sa il clatesti foarte bine. La fel am procedat la Alternanthera mini. BBA-ul s-a inrosit cam a 2-a zi, iar dupa 3 zile disparuse complet. Nu a mai aparut pe plantele tratate. Am lasat un Anubias cu citeva radacini netratate si vad ca stagneaza si nu se raspindeste. Cu prima ocazie o sa il trateez si pe el si tevaraia afectata - am BBA si pe IN si pe OUT. BBAul nu se prinde chiar pe orice - pe linga variatiile de CO2 ii plac si zonele cu flux mare de apa.

Apropo de Anubias am citit ca dupa ce e taiat (sau rupte frunzele) elimina in apa o substanta care afecteaza crevetii - nu pot sa confirm, dar o sa il sectionez doar in afara apei.

Referitor la fertilizarea Anubias pot sa iti spun urmatoarele. Intr-un bazin fara fertilizare/co2 a dat cam 6 frunze in 5 ani. La mine cu fertilizare si CO2 dintr-o bomba scoate o frunza cam la 2 luni.

Mai bine incearca ce spune Silviu si cauta citeva neritine. Metodele biologice sint de obicei mult mai bune decit cele chimice.

Despre crescutul melcilor nu stiu ce sa spun. Cica am toate testele de apa bune. pH=7 destul de stabil, nitriti 0, nitratii variaza intre 10-20 (functie de schimburile de apa. Dar nu cresc melcii. Nici macar aia comunitari. Am luat citiva Pomacea si dupa 2 luni am gasit 4 cochilii goale - in prima luna misunau fericit peste tot. Daca as fi avut cupru sau altceva impotriva nevertebratelor ar fi murit si crevetii, dar RCSii care ii am se inmultesc fara probleme. E ceva care deranjeaza melcii si nu sint in stare sa gasesc ce.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2017 14:02:44


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum mi-a spus si silviu.. am GSA.. asta nu e la fel.. sa se imprastie pe toate cele in bazin.. ?
oricum am de gind sa schimb substratul... vreau sa bag mai nisipos... am mult pietris si vad ca plantele nu reusesc sa se fixeze in substrat si mai ales ca nu il pot aspira cum trebuie... trebuie sa il scormonesc bine si deranjez bacteriile.. dupa fiecare schimb vreo 2 ore am apa albicioasa......
Nu stiu ce sa zic ,cu Anubias-ul se pare ca e ceva ciudat...zici ca iti scoate frunza cam la 2 luni..nu am urmarit exact dar cam tot asa scoate si la mine plus ca cel mic,care e si in poze cu floare, anul asta e a 2-a oara cind infloreste iar acum am unul mare care are 3 flori din care 2 sunt inflorite si urmeaza sa infloreasca si a 3... as vrea sa prind toate 3 florile pe el .. chiar daca una v-a fi cam trecuta
Deci am inteles... fertilizare micr+macro_carbon.. indiferent de plante .. chiar daca sunt easy... asta ca sa le fie bine....
Deocamdata vreau sa merg pe plante easy ca sa invet cat de cat ce imi spun ,deocamdata ele imi arata cea nu le este bine dar nu inteleg o iota ce imi spun...
Si acum ca tot a venit vorba de plantate.. vreau sa incep cu un nano.. dar deocamdata sa vad daca isi revine alternatera in el ,cu lumina nu imi fac probleme , doar daca au cerinte mai speciale decit un neon ,spoturi sau lampa led,, deci ma refer la cromatica...dar m-ar interesa ce plante se preteaza cu anubiasul... ca plante easy si medii, genul alternatera...pentru ca am inteles ca ar fi si o problema de zona unde cresc...chiar daca sunt easy nu se potrivesc ca madiu de viata...

This message was edited 2 times. Last update was at 07/06/2017 15:12:24


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salutare.. Astia de la Amazon.fr sunt de coma.... mi-au spus ca livrarea se va face pina in data de 24 paraca..no si astazi ma trezesc cu cutiuta de teste pentru apa... muult mai repede....e super asa... deci,in seara asta ma fac chimist.. am sa fac niste teste la apa de la retea si teste la apa din bazin dupa aproximativ 56 h de la ultimul schimb de apa.. normal maine dimineata trebuie sa fac schimbul
si citeva foto...imi cer scuze pentru prima, va cam suceste gatul dar nu stiu cum sa o intorc... nu gasesc setari pentru asta pe plici

https://img.plici.ro/image/mYx
https://img.plici.ro/image/mYT
https://img.plici.ro/image/mYu

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

a sa nu uit.. astazi am mai primit ceva,datorita voua celor care va postati problemele cu bazinele sau proiectele si ,normal,si datorita celor care dau idei,raspunsuri si solutii...Da datorita voua am avut cunostinta sa pot da informatii unui om care si-a facut un bazin intr-un perete despartitor...Omul e foarte multumit de ce a iesit si datorita informatiilor pe care le-am dat..si mi-a facut un cadou...zice ca e alcool traditional italian... PALINCA ITALIANA....

https://img.plici.ro/image/mYE


sa aveti sanatate,liniste si pestisori sanatosi.Nu mai conteaza daca sut printre ei si pe invers... sanatosi sa fie
ape limpezi colegii...
am sa revin cu rezultatele testelor

This message was edited 1 time. Last update was at 09/06/2017 14:18:45


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

no ca nu mai pot da edit

https://img.plici.ro/image/mYQ

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cica am venit cu analizele

apa retea

pH+7,5
NO2<0,01 ppm
NO3>5<10 ppm
NH4,<0,05ppm
KH=10
CO2=10.. din cit deduc.. pe plansa nu am ph 7,5 am doar 7,4 si 7,6.. la 7,4 -KH=10 -CO2=8 so la pH7.6+KH10,CO2=12.Din ce am vazut, lafiecare unitate cu care se ridica pH CO2 urca cu 2 mg/l
asa am dedus ca CO2 =10mg/l

bazin dupa schimbul de apa

pH=7,5
NO2<0,01ppm
NO3=20ppm
NH4,0,05ppm
KH=10
CO2=10 mg/

se pare ca am deficit de CO2.. nu ma incadrez pe tabelul ala.. dupa cum arata tabelul at trebui sa am un KH de 14 ca sa am si un nivel minim de CO2.. sau gresesc.?..

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2017 13:28:53


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBA... prietena mea?
M-am pricopsit si eu cu asa ceva?
image
image
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Parca nu. Arata ca niste fire de 2-3 mm negre inghesuite. Pe Anubias creste de obicei pe marginile frunzelor vechi si pe unele radacini. Nu se vede destul de bine.

Arata a resturi de la pesti - cred. Si urme de GSA - parca.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Liv wrote:Parca nu. Arata ca niste fire de 2-3 mm negre inghesuite. Pe Anubias creste de obicei pe marginile frunzelor vechi si pe unele radacini. Nu se vede destul de bine.

Arata a resturi de la pesti - cred. Si urme de GSA - parca.


Resturi de pesti nu sunt. Nu s-a curatat nici cu periuta. Este ceva... o chestie.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Ai circulatia buna a apei in zona respectiva?
daca nu, o pompa de recirculare,pt ca mie nu mi se pare BBA acolo, incearca si cu easy carbo direct acolo pus cu seringa.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sclau89 wrote:Ai circulatia buna a apei in zona respectiva?
daca nu, o pompa de recirculare,pt ca mie nu mi se pare BBA acolo, incearca si cu easy carbo direct acolo pus cu seringa.


Este destul de buna circulatia apei. Cel putin asa imi dau eu seama din faptul ca pastilele de hrana pentru ancistrus si cory nu cad ca bolovanii ci se plimba destul de bine.

Nu ma pricep la easy carbo si nici nu m-am documentat pana acum. Daca ai niste sfaturi, le primesc cu placere. Ma refer la cantitate, frecventa etc.
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Eu am avut doar cateva puncte,pe vreo 4 frunze, am presupus GSA, am dat la 1 centimetru de frunza cate 4 ml cam 5 zile, dupa care s-a dus usor jos, doar dat cu mana. Inainte de EC nu se ducea si nu vroiam sa stric frunzele. Pe langa CO2 eu pun zilnic in masa apei si EC cate 12 ml la aproximativ 180 l net.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sclau89 wrote:Eu am avut doar cateva puncte,pe vreo 4 frunze, am presupus GSA, am dat la 1 centimetru de frunza cate 4 ml cam 5 zile, dupa care s-a dus usor jos, doar dat cu mana. Inainte de EC nu se ducea si nu vroiam sa stric frunzele. Pe langa CO2 eu pun zilnic in masa apei si EC cate 12 ml la aproximativ 180 l net.


Si la 2 amarate de anubias si vreo 140 l utili... cam care ar fi dozajul? Pe nevertebrate zica ca
Dozajul se face zilnic, in functie de densitatea vegetala a acvariului

Pentru un acvariu slab plantat: 1 ml la fiecare 100 l
Pentru un acvariu mediu plantat: 1 ml la fiecare 50 l
Pentru un acvariu bine plantat: 1 ml la fiecare 25 l
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Eu as incerca tot 4-5 ml, dar cum am spus, pus cu seringa de la 1 cm, incet pe frunzele afectate. Folosit asa functioneaza ca un algicid, nu pt fertilizare.Daca vrei sa suplinesti carbonul, restul dupa cum indicatiile lor, dar la distanta de frunze, in masa apei.
Poate ar trebui sa te multumesti la inceput doar sa scapi de alga, apoi mai vezi tu.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/07/2017 22:15:45

Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pfffff... M-am dus sa vad daca am prin casa asa ceva si cica ar fi. Doamneeeeeeeeeee!! Asa miros întzepator are sau este "stricat"?

image
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E normal mirosul .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com