[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un terariu de vis pentru unii si de cosmar pentru altii  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:
narcis wrote:Conform legii trebuie sa ai minim 15 m pana la primul vecin, deci exclus la bloc.


Culmea ca intr-un oras precum New York sunt o gramada de apicultori cu stupi pe acoperisul blocurilor...

Totusi, chestia cu 15 m probabil e de bun simt, cu atat mai mult cu cat reactiile celor pe care-i cunosc când vad o albina prin apropiere e foarte exagerata sau cel putin asa mi se pare mie - zici ca zboara sarpele cu clopotzei prin dreptul lor


Daca nu esti alergic la veninul de albine, reactia unora poate sa ti se para exagerata. Deasemenea, daca nu suferi de apirofobie, iarasi nu poti intelege de ce unii oameni reactioneaza violent cind apar albine, viespi sau alte chestii zburatoare care ar putea purta ace. In cazul meu, dupa ce am fost atacat de un roi de albine salbatice pe malul unui piriu, cind aveam 12 ani, am devenit alergic la veninul de albine. Este o asa-numita alergie dobindita. In 1992, cind faceam practica la o ferma, mi-a intrat o albina in par. Am dus mina la cap, am simtit-o si am indepartat-o reflex. Imediat am simtit o intepatura in spatele urechii, ceva mai jos, pe git. Nu mai avusesem nici o experienta de acest fel din copilarie si pina atunci asa ca am scos acul cu o lama de cutit si mi-am vazut de treaba. Dupa cca. 20 de minute, am inceput sa simt cum imi intepeneste gitul, apoi a aparut un edem care s-a intins catre obraz si in jos, pe git. Dupa mai putin de o ora nu mai respiram bine, aveam senzatia ca vad "ca prin ceata" si gitul imi intepenise cu totul. Noroc ca in apropiere era un dispensar si aveau acolo hidrocortizon hemisuccinat. Stiam exact ce trebuia sa cer si sa fac (femeia aia de acolo habar nu avea pe ce lume se afla) si am luat fiolele, le-am incalzit la sub-brat, le-am combinat si, in sfirsit, asistenta ... macar stia sa faca o intravenoasa. Asadar, lucrurile sunt diferite in functie de perspectiva din care le privesti.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu am nicio treaba cu albinele (in afara de consumatul de miere in detrimentul zaharului, socrul e apicultor), dar stiu ca injectia cu adrenalina 1:1000 intramuscular repetata la fiecare cinci minute e cea mai urgenta si importanta interventie in cazul reactiilor alergice amenintatoare de viata, gen soc anafilactic si angioedem. Injectia cu epipen se face in coapsa, pe jumatatea superioara exterioara.

Hidrocortozonul si fluidele IV, oxigen si antihistaminele orale sunt pasii urmatori in managementul anafilaxiei.

Sursa ghidului aici:
https://www.resus.org.uk/anaphylaxis/emergency-treatment-of-anaphylactic-reactions/

Legat de diagnosticul si tratamentul senzitivitatii la intepatura de viespe si albina, exista extrase de venin care se pot folosi, gen Pharmalgen.
https://www.medicines.org.uk/emcmobile/medicine/19596

Ghidurile NICE pentru managementul anafilaxiei:
https://www.nice.org.uk/guidance/conditions-and-diseases/blood-and-immune-system-conditions/anaphylaxis

Nu sunt de acord ca omul este cel mai destept animal, nu numai ca nu stie sa traiasca in armonie cu habitatul, dar in curand va ajunge la performanta de a distruge insasi planeta pe care traieste. In plus, desi constient de cele de mai sus, nu face nimic pentru a repara situatia, desi solutii exista.

In rest, doar de bine si fara cratima la va.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com