[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Piatra ponce. Pret bun  XML
Forum Index » Apa
Author Message
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur se macina incet si sigur
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Doar la clatire, in rest nicio modificare.
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am citit acest topic si mi-am pus o singura intrebare : daca Matrix este "o roca naturala, cu o mare porozitate" atunci piatra ponce nu este acelasi lucru?
La ultima aditie de Matrix in filtru, dupa ce l-am spalat bine, l-am introdus in filtru insa apoi a trebuit sa redeschid filtrul pentru ca nu am potrivit bine
buretii (Eheim 2211). Surpriza : dupa manipulare, a trebuit sa mai spal o data Matrix-ul; am ramas cu praf pe miini! Sau ... era Matrix ce cumparasem eu?

Am vazut si poza de la #14. Nu ai nevoie sa il tii in mina. Ori se vinde piatra ponce la pret de Matrix, ori cineva ia o teapa mare! Matrix ESTE o piatra
de cariere, ca si piatra ponce. Diferentele cred ca sunt date de un mix diferit de marketing, cei 4 P : Pret - Produs - Piata - Promovare. Seachem stie bine.

Piatra ponce nu se macina decit la primele manipulari, pentru ca atunci se "finiseaza" si genereaza praf datorita formatiunilor superficiale care sunt
foarte friabile. Ulterior, piatra devine destul de rezistenta. Piatra ponce pluteste cel putin pina la umplerea cu apa a golurilor din structura ei. Dar am
am vazut si Matrix plutind la fel de bine. Stiu foarte bine cum se comporta piatra ponce pentru ca o folosesc ca substrat de baza la ghivecii pentru bonsai.

Inca stau si ma gindesc daca nu cumva cea mai buna metoda de a determina calitatea unui astfel de produs este aceea de a fi adaugat treptat in apa si
de urmarit cit din el pluteste inainte de a se scufunda. Cred ca astfel se determina exact calitatea urmarita de noi la un mediu filtrant : o retea fina de canale
care sa furnizeze o suprafata cit mai mare pentru popularea cu bacterii. Pai ... daca un material pluteste mai mult timp, inseamna ca are un volum mai mare de
spatii goale in structura care se umplu mai greu cu apa, datorita dimensiunilor mici si ramificatiilor complexe. Daca se duce repede la fund ... e prea compacta.
Regula ar trebui sa fie valabila si pentru bilutele sintetice.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2017 19:16:56


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cred ca discutam de roca naturala in ambele cazuri dar cu multiple surse de exploatare.
Ponce-ul pe care l-am avut eu se macina si dupa 1 an. Daca scuturam un saculet cu ponce intr-o galeata cu apa se facea albicioasa.
Faza cu scufundatul nu cred ca e relevanta. 90% din ponce-ul meu se scufunda instant, restul plutea si dupa 1 an.
Subiectul e unul foarte discutat pe forumuri si pana acum nu a reusit nimeni sa traga o concluzie clara.
Unii zic ca folosesc ponce cu succes, ca au o apa cristal. Altii, aici ma includ si eu, au fost nemultumiti si au renuntat.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu mai inteleg nimic. Ultimul Matrix pe care l-am adaugat in filtru, la spalare, era jumatate la suprafata apei.
Imi amintesc ca era chiar enervant, pentru ca atunci cind incercam sa scurg apa imi ajungeau granulele in chiuveta.
Iar piatra ponce pe care o folosesc la bonsai plutea tot cam asa, peste jumatate din ea, cind am spalat-o. Data viitoare
cind o schimb chiar fac o poza. Cred ca de multe ori ce primim in punga nu e chiar ce platim.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

exact cum ai spus. marketing. eu sunt absolut convins de asta. bravo celor de la seachem -ADA
matrix-bio rio= piatra ponce
mai mult de atat, eu nu cred in sutele de metri patrati cu care se lauda. si aici ma refer la canalele interne......
aici un topic interesant, macar http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39587.page
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Nu cred ca cei de la ADA au negat ca Bio Rio ar fi altceva decat piatra ponce, doar ca specifica un lucru: selectionata! Idem Matrix.
Daca nu ma insel, un reprezentant Seachem in Romania activa pe forum? Nu mai gasesc acum userul ca sa-i adresam o intrebare

This message was edited 1 time. Last update was at 18/11/2017 09:07:11


Mama prostilor e mereu gravida!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Pina la urma conteaza experienta fiecaruia : daca ai apa curata, parametrii in limitele corecte, pesti sanatosi, ... conteaza mai putin cite sute de metri de
canale au granulele, oricare ar fi acelea. In A400 am Eheim Pro, Matrix si Siporax si nu am nici o problema. In acest caz, ce-as putea recomanda ca fiind
cel mai bun?! Ramin la parerea expusa si in cazul fertilizantilor : ca sa fii sigur si daca spatiul iti permite, o combinatie a acestora este cea mai sigura solutie.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Am matrix si piatra ponce generica, puse alaturat nu pot sa-mi dau seama de diferente. Am avut noroc si piatra ponce care o am nu se dizolva.
In cutia cu matrix am gasit si pietricele "atent selectionate".
Eu personal sunt mai sigur pe cele sintetice
Bamse23
Unripe member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 23:00:42
Messages: 1
Location: Bacau
IP:
Offline

Cineva care a cump?rat Matrix la cutie nu vrac poate s?-mi confirme daca e sigilat în vreun fel?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com