[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hrana Green Terror  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Totusi ma ingrijoreaza faptul ca perechea de Severum nu mananca nimic...
Sta doar in acea ascunzatoare si nici macar nu se baga in seama granulele, chiar daca trec la 2 cm in fata ochilor lor.
Am incercat azi chiar si hrana congelata pentru Discusi, dar au trecut deja 4 ore si nici nu s-au apropiat de ea.

Apropo, uneori mai fac chestii de genul..."respira" foarte agresiv timp de maxim 2 secunde dar nu prea des. In 4 zile de cand ii am, i-am vazut facand asta de 3 ori. Banuiesc ca stiti la ce ma refer. Care ar putea fi cauzele?

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu as face asa:
- teste de apa pentru amoniac, nitriti, nitrati;
- as pune niste hrana vie. Nu stiu exact ce se foloseste la apa dulce, la apa sarata daca un peste nu mananca nici live food gen artemia, inseamna ca e pe duca.

Cred ca la ciclide s-ar preta: coropisnite vii, larve de tantari, blood worms, artemia. Mai ziceti daca mai aveti idei.

Daca tot nu mananca, eu zic sa pregatesti tigaia, ulei, faina si macar stii o treaba. Nu stiu de green terror, dar am vazut ca oscarii sunt comestibili / se consuma in America de Sud.

Azi am vazut pisici de apa dulce, intradevar superbe. Max 45cm diametru la specia ta, mai erau unele care ajungeau la 60 cm.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Ieri am avut parte de o surpriza. M-am dus sa cumpar niste hamsii congelate în speranta ca Motoro-ul va manca si el ceva, pentru ca nici el nu mâncase de o zi. Dupa ce le-am luat, am cautat pe Google ce variante as mai avea, si am aflat ca se da în vant dupa rame, asa ca am plecat la magazinul de pescuit si am cumparat câteva.
Când am ajuns acasa am încercat sa le dau bucatele de hamsii. Spre surprinderea mea, perechea de Severum a venit si ea la mâncare, dar nu a mâncat nicio bucatica, doar le-a luat în gura, dupa care le-a "scuipat".
In fine, dupa ce am observat ca nici Motoro nu manânca bucatelele de peste, doar la merge deasupra lor, am încercat sa ii dau rame maruntite în bucati mici.
Atunci a venit si perechea de Severum si a mâncat dupa vreo 4 zile de asteptare. Se pare ca si lui Arowana ii plac ramele...

Ce vreau sa stiu e daca e ok sa le dau rame pestilor...de Motoro banuiesc ca e ok, având în vedere ca pe Google scrie ca ii plac ramele, dar nu stiu ce sa zic în privinta pestilor.

P.S: Vi-am urmat sfatul cu hrana vie, si am bagat câtiva neoni în acvariu. Unul s-a dus deja, si cred ca faptasul e Arowana, pentru ca l-am vazut cum ii fugareste. Perechea de Severum ii urmareste si ea, dar neonii sunt mult mai agili si nu ii pot prinde.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2017 08:43:07


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sta83 wrote:Ce vreau sa ?tiu e dac? e ok sa le dau rame pestilor...de Motoro b?nuiesc ca e ok, având în vedere ca pe Google scrie ca ii plac ramele, dar nu ?tiu ce sa zic în privin?a pestilor...

DA, ramele sunt in regula... ar fi bine sa le tii cateva zile intr-o cutie de plastic, cu servetele umede, ca sa elimine tot pamantul din ele. Undeva la umbra, la rece.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Înc? o întrebare...viermi din aceia care se folosesc la pescuit pot sa le dau?

Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, le poti da absolut orice fel de hrana vie... ideea este sa nu exagerezi si sa diversifici.
Incearca-i si cu larve de libelula (Chironomus... alea rosii)... incearca-i cu pui de greier (daca gasesti pe la petshop)... viermusi de pescuit (larve de musca), gandaci, melci de gradina, muste, etc.


PS: NU mai scrie cu diacritice, pentru ca formatul forumului nu le recunoaste corect... din ce oras esti? Completeaza la profilul personal (My Profile - Location).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu stiu cum e legislatia in Ro, dar in UK e ilegal sa hranesti cu vertebrate ca hrana vie. Adica tot ce are coloana vertebrala trebuie sa fie mort inainte de hranire. Am vazut ca sunt foarte populari crevetii de rau / glass shrimp, o specie care traieste in ape estuarine / salmastre.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

Chiar nu pot sa inteleg un lucru...
Vi-am precizat faptul ca de cand am luat perechea de Severum, ambii aveau vanatai si aripioare muscate de ceilalti pesti(oscari) din acvariul vechiului proprietar.
In fine, au stat aproximativ 6 zile in tratament cu Omnipur, si doar azi am schimbat vreo 25% din apa. Masculul si-a revenit complet, nu mai are nicio vanataie si aripioarele sunt inca muscate, dar vad ca isi revine. Totusi, femela vad ca inca are vanataile si in plus, sufera de fin rot. Cred ca e de materie fungica, pentru ca are o pelicula alba in jurul "rupturilor". Nu a mancat azi si incearca sa se ascunda in spatele decorului(pietre calcaroase + o planta artificiala). O sa las niste poze mai jos.
Cum e posibil sa dezvolte fin rot in tratament cu Omnipur? Si ce ar trebui sa fac?
Sa o izolez intr-un alt acvariu si sa continui tratamentul cu Omnipur, iar pe ceilalti pesti sa ii scot din tratament?

http://i.imgur.com/Tat0ybQ.jpg
http://i.imgur.com/iRUpBnK.jpg

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2017 16:18:58


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

1 nustiu de ce ai cumparat pesti bolnavi
2 nustiu ce acvarist ar vinde a?a ceva (dac? e?ti din Constan?a, sper ca pe acvarist sa nu îl cheme vali )
3 acvariul este neciclat , sau cel pu?in asa pare, dac? e neciclat trebuia sa urmezi sfaturile primite de Koala legate de schimburile de apa
4 nustiu de ce dar cataroiul ?la pare calcaros, tu ai ciclide americane nu africane , duritatea apei poate afecta pe?tii
5 în prospectul de la omnipur spune sa cresti aerarea , adic? sa bagi o pompa de aer cu o piatra
6 când ?tii ca ai pe?ti bolnavi nu bagi al?i pe?ti sanatosi cu ei
7 fa schimburi de apa, baga aer,
8 vezi ca unele medii filtrante diminueaza efectele medicamentului

pestisoru meu de aur
Sta83
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2017 22:41:05
Messages: 50
Location: Oradea
IP:
Offline

1. Nu sunt bolnavi, am precizat mai sus cauzele rupturilor aripioarelor. Si nu cumpar pesti doar pentru decor. Daca te autocaracterizezi "iubitor de animale" tine minte ca asta nu implica doar animalele care arata frumos, care sunt perfecte.

2. Sunt din Oradea. Dar totusi, as vrea sa stiu care e problema cu domnul Vali. Tocmai am cumparat de la el un filtru JBL E1500 si momentan totul e ok. Nu l-am testat dar m-a asigurat ca functioneaza si am primit si un rotor cadou.

3. Am urmat sfaturile lui Koala, am facut schimburi de apa, iar acvariul are deja aprox 2 luni, deci banuiesc ca e ciclat.

4. Mda, cineva mi-a spus ca nu e o problema cu apa calcaroasa la ciclide, chiar daca e vorba de ciclide americane. L-am facut o "grota" in care se ascund, ala e rolul pietrelor calcaroase. Azi am adaugat o buturuga in acvariu, in speranta ca va mai scadea din pH.

5. Apa e aerata foarte bine, de asta sunt sigur. Am o pompa RESUN cu 2 iesiri, ambele sunt conectate la acvariu si e setata pe volulmul maxim de aer.

Stiu ca pestii bolnavi trebuiesc separati, dar astept sa imi ajunga un acvariu mai mare din tara. Am observat faptul ca domnul cu care am vorbit ori e neserios ori are prea multe pe cap...tot ma amana si pana cand nu vine nu am cum sa separ pestii. In acvariu am doar un filtru intern, avea in el un saculet cu carbune activ, dar l-am scos inainte de inceperea tratamentului, pentru ca am citit ce scria pe prospect. Am lasat doar filtrarea mecanica.

Banuiesc ca nu trebuie sa schimb apa...ca sa las medicamentul sa isi faca efectul, nu?

Apropo, am observat ca defapt comportamentul ei e din alta cauza. Masculul o urmareste de vreo 2 zile prin acvariu, iar azi a si muscat-o. Acum stau linistiti unul langa celalalt, dupa ce am introdus buturuga. Nu prea stiu care ar putea fi cauzele...
Si cu toate ca sta ascunsa, o speriu putin ca sa iasa din ascunzatoare cand le dau de mancare. Ea mananca perfect, dar masculul vad ca nu se mai atinge nici de rame. Face la fel cum facea cu mancarea pe care le-am dat-o inainte. Vreo idee?

Koala, asta e o intrebare pentru tine: Daca apelez la hrana vie...e ok hrana vie pentru animale insectivore? (reptile, amfibieni etc). Am gasit pe net ceva gen Mealworm, Superworm, gandaci din mai multe specii, greieri de diferite dimensiuni...

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2017 20:18:38


Nano Jungle (2017) ~~~ The Golden Empire (2018)
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com