[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul acvariu cu cichlidae  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nu e nici o problema cu linkurile, in general.. este o problema doar cu acel link, in mod particular. Merci de intelegere!


Okidoki
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Dupa indelungi asteptari a venit momentul sa ma apuc de treaba pana acum am asa:

- acvariu aquapro 80 126L + stand
- filtru extern sunsun HW-303
- nisip aquamarin sand 0.4 - 1.4mm
- Zilele astea o sa ma intalnesc cu colegul scorpionul pt a lua si pietricelele

Intrebari:
- este ok sa las acvariul cu rama din poza? Cei de la hornbach au spus ca nu e nici u problema .. (poza: https://www.dropbox.com/s/2r7nkaruizdrfnm/IMG_20170519_195820.jpg?dl=0)
- este ok sa las acvariul direct pe stand sau ar fi ok sa pun ceva intre blat si el?
- ma gandeam sa pun un echinodorus mai maricel pe undeva printre plante, ce spuneti?
- am citit pe cateva site-uri ca Pseudotropheus elongatus este mult mai agresiv fata de Lbidochromis caeruleus astfel ca ma gandeam sa pun 8-10 Labidochromis si doar 4 Pseudotropheus elongatus
- acvariul vine cu 2 neoane de 18W este ok sa le las pe acelea sau ar trebui schimbate? Daca da cu ce?

Multumesc,

[WWW]
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Dupa mai multe saptamani de ateptare am reusit sa ma organizez si sa imi pun in functiune acvariul, intr-un final am bagat cateva pietre dintr-un rau de la munte, am pus filtrul in functiue, si acu astept

image

https://img.plici.ro/image/tm2

Orice critici sunt bine venite

Multumec,

This message was edited 1 time. Last update was at 24/07/2017 17:39:00

[WWW]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pietrele cum le-au pus? Direct pe geam?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

merg si direct pe geam,dar se recomanda cu silicon sau pluta din aceea,"scartz" cum i se mai zice(vbeam in posturile anterioare)
inca mai e timp,daca vrea sa imbunatateasca putin situatia,ca nu a pus pestii. Dar repet,e ok si asa......mai ales daca nu sunt pesti mari in acvariu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Simtul meu estetic zice c-ar arata mai bine daca ar fi grupate pietrele ....... da' tie trebuie sa-ti placa .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:merg si direct pe geam,dar se recomanda cu silicon sau pluta din aceea,"scartz" cum i se mai zice(vbeam in posturile anterioare)
inca mai e timp,daca vrea sa imbunatateasca putin situatia,ca nu a pus pestii. Dar repet,e ok si asa......mai ales daca nu sunt pesti mari in acvariu


Din ce am citit in alte posturi am vazut ca majoriatarea recomandau ca pietrele sa fie puse direct pe gream, si eu m-am gandit sa pun ceva dedesupt insa intr-un final le-am pus direct pe geam. Acvariul doar ce a fost umplut ieri, deci pestii or sa apara peste 2-3 saptamani sper
[WWW]
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:Simtul meu estetic zice c-ar arata mai bine daca ar fi grupate pietrele ....... da' tie trebuie sa-ti placa .


La ce te referi prin grupat? cum imi recomanzi?
[WWW]
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Acvariul se pare ca este pe drumul cel bun, apa a inceput sa se limpezeasca, am factua cateva teste folosind easy test 6in1 iar singura problema este duritatea apei, care este in jur de 20, din pacate zona in care stau nu este legata la apa nova iar apa este luata din puturi, puteti sa imi suneti ce as putea face sa mai scad duritatea apei? am citit pareri care spun ca la ciclide africane e bine sa fie apa dura si pareri care spun ca nu e prea ok.


Mai jos regasiti rezultatul:

NO3 mg/l 10
NO2 mg/l 5
GH ~20 grade germane
KH 15-20 grade germane
pH 8.0-8.4
Cl2 mg/l 0

am citit pe ceva ceva despre jbl aqua dur, a folosit cineva e ok? aveti alte recomandari?



Mai jos regasiti 2 poze cu acvariul, prima este cu acvariu iar in a 2a am facut la suprafata alei, nu imi dau seama daca ce pluteste deasupra are legatura cu duritatea sau cu alt ceva.

image
image

This message was edited 2 times. Last update was at 27/07/2017 11:07:24

[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu te lua dupa testele all in one, sunt niste porcarii. Ia teste cu reactivi daca vrei precizie.
Aqua Dur face exact opusul. Eu as zice sa nu bagi nimic in apa, ciclidele iubesc apa dura.
De curiozitate, pe unde ai citit ca nu le-ar place apa dura?
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am cautat pe diverse forumuri informatii dupa ce am citit 2-3 deja informatiile se contraziceau asa ca am intrebat si aici .

Care sunt cele mai ok teste sau pe care mi le recomandati?

De asemenea aveti idee cei cu "mazga" care pluteste deasupra apei?
[WWW]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salut!
Si eu am probleme cu duritatea si folosesc testele de la JBL cu reactivi . Costa undeva la 30 de lei, gasesti si pentru KH si pentru GH si se folosesc foarte usor.
Iar acea pelicula alba este posibil sa fie biofilm. Incearca sa indrepti out-ul de la filtru catre suprafata apei incat sa se formeze mici "valuri" ( se vede in poza ca este scufundat in apa )sau daca ai rabdare curata-l cu servetele mai mari (prosop de bucatarie).

This message was edited 1 time. Last update was at 27/07/2017 19:22:15

stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

TonY ^.^ wrote:Salut!
Si eu am probleme cu duritatea si folosesc testele de la JBL cu reactivi . Costa undeva la 30 de lei, gasesti si pentru KH si pentru GH si se folosesc foarte usor.
Iar acea pelicula alba este posibil sa fie biofilm. Incearca sa indrepti out-ul de la filtru catre suprafata apei incat sa se formeze mici "valuri" ( se vede in poza ca este scufundat in apa )sau daca ai rabdare curata-l cu servetele mai mari (prosop de bucatarie).



Merci pt sfaturi, pt inceput o sa intrept filtrul usor in diagonala, si il mai las cateva zile sa vad ce si cum iar daca nu se imbunatateste nimic am sa incerc si varianta cu prosoape de bucatarie.
[WWW]
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Puteti va rog sa imi recomandati niste teste de apa, pe care voi le folositi sau de care sunteti multumiti?
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pelicula poate fi si de la nisip, particule foarte fine. Se vor duce cu timpul.
Valurirea suprafetei oricum e recomandata pentru schimbul de gaze, oxigenarea apei.
Cum ti s-a recomandat si mai sus, testele JBL sunt ok si nu foarte scumpe.
Salifert sunt de asemnea niste teste foarte bune.
stefanut04
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2017 22:54:56
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

De aproximativ 2 saptamani acvariul a fost populat, orice sfat/critica este bine venita.

image

This message was edited 4 times. Last update was at 23/09/2017 19:42:07

[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Umple acvariul pana sus.
Faine alge.
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Fain. La capacul ala merge o garnitura de cauciuc pe cantul din interior.

Daca ridici nivelul apei poti sa ridici si bara aia spray bar sa nu se mai vada.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2017 12:30:03


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com