[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
mor plantele  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturi.
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din ce ai spus tu ca pui in apa doar un produs este pentru plante si ala contine doar microelemente (Plant Elixir) celelalte doua sunt pentru conditionarea apei. Iti mai trebuie macroelemente. Daca ai inceput cu gama Denerle, foarte bine de altfel, ai nevoie de NPK-Booster http://dennerle.com/en/products/aquaristic/plant-care/special-fertilization/npk-booster
Daca frunzele au pete transparente poate sa fie un semn de carenta de potasiu.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In prima poza postata cred ca recunosc o planta cu care m-am chinuit si eu destul de mult. Pare sa fie Hygrophila corymbosa Compact. Ei, problema principala este aceea ca, fiind o varietate de Hygrophila cu crestere inceata, ii trebuie lumina puternica, CO2 si fertilizant complex. La mine simptomele erau de frunze rupte, fisurate. Se desprindeau bucati intregi din frunza fara ca planta sa dea semne de carenta. Pur si simplu nu ii puteam asigura conditii de crestere. In plus este sensibila la agresiuni, curent de apa, etc. In rest ea tolereaza plaje largi in domeniul duritatii si pH-ului.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/02/2017 14:19:36


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In a doua poza frunzele par sa provina de la Alternanthera reineckii Lila, un alt esec al meu. Daca aceatsa este planta, atunci, ca orice planta de acest fel, Alternanthera reineckii Lila necesita o aditie foarte buna de CO2 si un substrat fertilizant foarte bun (se hraneste mai ales prin radacina care este compacta). Fiind si o planta rosie, fara lumina aproape de 1 w/litru, nu merge. Exact aceeasi problema am avut-o si cu Staurogyne repens; ideea era sa le combina pe amindoua intr-un aranjament de contrast. Nu a mers din cauza ca nu am avut conditiile de iluminare si CO2. Oricum, imediat ce remediez situatia mai incerc o data, plantele sunt foarte frumoase si merita efortul.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cam de 1 saptamana merg pe sistemul de fertilizare de la masterline. Duminica am schimbat apa si am tuns 2 plante...bineinteles ca m-am uitat azi la ele...mare surprindere...se topesc si astea...deja nu mai le suport...de ce plantele care le tai si le replantez se topesc...
[Yahoo!]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plantele cu probleme: Alternanthera Reineckii Mini si Staurogyne repens.

Oare cand le replantez ar trebui sa ajunga tulpina pana in substrat?

Fac eu oare ceva gresit ?
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cind tai si replantezi orice planta, atunci este momentul in care iti trebuie mai mult decit oricind lumina si nutrienti, inclusiv CO2. Orice organism, vegetal sau animal, de la mucegai la arbor, cind este agresat are tendinta de a se reface. In acel moment apare o intensificare a tuturor proceselor fiziologice si metabolice; de aici cerintele mai mari pe termen scurt.

Plantarea nu trebuie sa fie prea profunda, atit cit sa fie acoperita baza radacinii si foarte putin din tulpina. Plantele taiate se planteaza putin mai adinc, pentru a se fixa bine in substrat.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Revin cu aceasta problema...azi am masurat nivelul de Fe..nivelul este destul de mare...dupa culoare se incadreaza inspre 1mg/l.
Poate sa fie asta problema, pentru topirea plantelor?
Cum diminuez nivelul de Fe
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Verifica fertilizantii pe care ii folosesti sub aspectul compozitiei. Intoxicatia cu fier este rara dar nu imposibila. Insa fierul simplu, fara potasiu, nu te ajuta prea mult. Dupa ce am combinat Feropol cu Kalium-Potasiu si cresterea intensitatii luminii si a dozei de CO2, plantele au inceput sa perleze si, dupa o saptamina, toate frunzele alterate s-au desprins, lasind in urma frunze noi.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Am luat un test de potasiu...multe persoane mi-au spus ca s-ar putea sa am carente de potasiu....zis si facut...am facut in seara asta testul. Rezultatul este i poza atasata. Aveti ceva sfaturi? De ce se topesc? Este nivelul foarte mare? Este de la altceva? Ce as mai putea testa?
[Thumb - 20170328_225652-756x1008_1.jpg]

[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu nu-mi dau seama de nici o culoare ce reprezinta poza aia .
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabi C wrote:Eu nu-mi dau seama de nici o culoare ce reprezinta poza aia .


Din ce am citit pe instructiuni, nivelul de potasiu in acvariul meu este cam de 20 mg/L...
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din cite am citit, un nivel optim de K ar fi 20-40 ppm iar simptomele carentei se traduc prin frunze perforate si/sau cu marginile ingalbenite si translucide.
Dupa cum spuneam, am observat si eu fenomenul la unele plante si, dupa aditionarea de Kalium-Potasiu, efectele au disparut.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2017 09:01:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Din cite am citit, un nivel optim de K ar fi 20-40 ppm iar simptomele carentei se traduc prin frunze perforate si/sau cu marginile ingalbenite si translucide.
Dupa cum spuneam, am observat si eu fenomenul la unele plante si, dupa aditionarea de Kalium-Potasiu, efectele au disparut.


Imi poti da un link cu ce ai luat tu ?

Merci
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Alternatera are nevoie de lumina si fertilizare mai consistenta, la fel si sagitaria. Parerea mea este ca tu nu ai suficienta lumina si nici fertilizare micro suficienta pentru a tine in viata macar plantutele. Eu as incerca pentru inceput o crestere a dozei de micro , adaos de easy carbo si sa suplimentez lumina. Carente de kalium n am vazut, probabil ai si lipsa de po4. Daca dozez macro, dozeaza conform instructiunilor date de producator. Nu uita sa faci schimburi de 50% de apa daca maresti cantitatile de fertilizant, asta saptamanal!
[ICQ]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Salut. Alternatera are nevoie de lumina si fertilizare mai consistenta, la fel si sagitaria. Parerea mea este ca tu nu ai suficienta lumina si nici fertilizare micro suficienta pentru a tine in viata macar plantutele. Eu as incerca pentru inceput o crestere a dozei de micro , adaos de easy carbo si sa suplimentez lumina. Carente de kalium n am vazut, probabil ai si lipsa de po4. Daca dozez macro, dozeaza conform instructiunilor date de producator. Nu uita sa faci schimburi de 50% de apa daca maresti cantitatile de fertilizant, asta saptamanal!


Salut,

Lumina nu este suficienta ? cam cata lumina mi-ar trebui? Fertilizantul de la Masterline este compus din 3: micro, macro si carbon lichid...pe flacoane scrie ca trebuie sa pun cate 7 ml/saptamana la un acvariu de 30L.
Sa iau un test si de PO4, daca zici ca nu am carente de kalium ?
Po4 cum il pot creste daca am carente ?
Merci
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Acel fertilizant creste probabil si po4 daca zici ca are si macro. Mareste doza zilnica pentru inceput cu un 30-40 % cu chimburi de apa de 50%. Acum, fiecare isi alege ce fertilizant crede ca e pentru el, eu ma feresc de cele combinate pentru ca daca apar carente de un anumit element, supradozand sa ajung la tinta cresc prea mult celelalte. In general, problemele cu algele pleaca de la doze de macro. Ce lumi a ai la 30 litrii?
[ICQ]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Acel fertilizant creste probabil si po4 daca zici ca are si macro. Mareste doza zilnica pentru inceput cu un 30-40 % cu chimburi de apa de 50%. Acum, fiecare isi alege ce fertilizant crede ca e pentru el, eu ma feresc de cele combinate pentru ca daca apar carente de un anumit element, supradozand sa ajung la tinta cresc prea mult celelalte. In general, problemele cu algele pleaca de la doze de macro. Ce lumi a ai la 30 litrii?


Salut,

uite asta este fertilizarea folosita: http://forum.acvarist.ro/showthread.php?93172-Linie-noua-fertilizare-MasterLine-%28made-in-RO%29
Sa maresc dozajul cu 30% ( sa zicem ) pentru macro si micro si carbon lichid?

Merci
[Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Dupa cum ti am zis mai sus, cu formulele x in1 nu prea am incredere, dar nici experienta, din motivele enumerate mai sus. Incearca cu 30% ptr inceput.
[ICQ]
motanul
Member

Joined: 28/05/2010 09:30:49
Messages: 116
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Dupa cum ti am zis mai sus, cu formulele x in1 nu prea am incredere, dar nici experienta, din motivele enumerate mai sus. Incearca cu 30% ptr inceput.


Tu cu ce fertilizezi ?

Imi poti spune ?

Merci
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com