[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Eheim 4+ 600 , Oase Biomaster 600 sau Eheim 2217 ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Sugestia mea e sa alegeti canistra cea mai simpla din punct de vedere constructiv pentru ca n-are ce sa se strice . Pina la urma apa trebuie sa treaca prin mediul filtrant si ....... atit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Acuma sunt si eu intr-o dilema pe principiu ... pe ce dracu sa mai cheltui bani

Am cumparat un Eheim pro4+ 600 si pot sa zic ca sunt foarte multumit de filtru

Acuma doresc sa mai iau un filtru si daca este posibil sa iau cu incalziotor si alegerea este:

- I - eheim pro4+ 600 + incalzitor inline hydor 300w = costa cam 260 lire
- II - eheim pro3 -e 600T = pret cam 320 lire
- III - oase biomaster 600T = pret 215 lire

care ar fi varianta cea mai buna ?
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Strict din alea as merge pe Oase, din ce in ce mai multi am vazut ca au trecut pe firma asta, acum desigur ca poate fi si marketing.

Oricum imi place ideea de a avea incalzitorul in filtru, tocmai am primit un incalzitor extern pe care il voi folosii o perioada dar in general nu-mi place ideea de a avea prea multe chestii adaugate pe furtun.
La Oase mai ai si prefiltrul care e destul de util/practic.


This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2018 10:29:12

Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Am luat astazi asta... sper sa fie bun
Pret 169 lire + incalzitor 300w cadou

Acuma mai am de scos filtrul Juwel afara din accariu si sa montez asta
[Thumb - 20180907_131427-1701x3024.jpg]

scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deliabiba wrote:
Acuma mai am de scos filtrul Juwel afara din accariu si sa montez asta

Daca reusesti sa maschezi cu ceva filtrul Juwel ar fi super. Este foarte util. Eu am un Rio 240 si, dupa ce am scos filtrul intern, l-am lipit la loc. Este un skimmer bun cu ajutorul caruia am scapat de biofilm si resturile de plante care plutesc pe luciul apei (deci ajuta si la filtrarra mecanica), poti schimba directia curentilor de apa cu ajutorul tubului de plastic ce iese din filtru, valureste si oxigeneaza apa, plus ca in el incap cativa litri de material filtrant care cu siguranta ajuta.
[MSN]
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

- Stiu dar nu scap de biofilm cu el, cred ca al meu are pompa de 600lph nu de 1000lph si nu sunt multumit de el.
- Pt biofilm am cumparat un Eheim Skimmer care chiar face treaba il las 30 de minute pe zi si este perfect
- Momentan am un Eheim pro4+ 600 si Juwel-ul original pe care am sa-l inlocuiesc cu Oase 350
- Am avut inainte filtrul original + un Eheim Eccopro300 dar apa nu era curata, dupa ce am pus filtrul nou Eheim apa este crystal clear.
- un alt neajuns la filtrul original este ca daca vrei sa faci un schimb mai mare de apa - trebuie sa il opresti si sa opresti si incalzitorul
- la al meu pot sa scot cam 20l de apa inainte sa ramana pe uscat si cam 30l inainte sa trebuiasca sa opresc si incalzitorul.
- daca imi ud florile scot cam 120 de litri adica 40% din volumul de apa, la umplerea acvariului folosesc apa ce o trec prin filtrul de osmoza si temperatura scade prea mult in acvariu la un schimb mare de apa
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deliabiba wrote: - Stiu dar nu scap de biofilm cu el, cred ca al meu are pompa de 600lph nu de 1000lph si nu sunt multumit de el.
- Pt biofilm am cumparat un Eheim Skimmer care chiar face treaba il las 30 de minute pe zi si este perfect
- Momentan am un Eheim pro4+ 600 si Juwel-ul original pe care am sa-l inlocuiesc cu Oase 350
- Am avut inainte filtrul original + un Eheim Eccopro300 dar apa nu era curata, dupa ce am pus filtrul nou Eheim apa este crystal clear.
- un alt neajuns la filtrul original este ca daca vrei sa faci un schimb mai mare de apa - trebuie sa il opresti si sa opresti si incalzitorul
- la al meu pot sa scot cam 20l de apa inainte sa ramana pe uscat si cam 30l inainte sa trebuiasca sa opresc si incalzitorul.
- daca imi ud florile scot cam 120 de litri adica 40% din volumul de apa, la umplerea acvariului folosesc apa ce o trec prin filtrul de osmoza si temperatura scade prea mult in acvariu la un schimb mare de apa

Cam asa am si eu
Eheim pro4+ 600 si filtrul intern Juwel. La cel intern am crezut ca si tine ca daca pun pompe mai puternice o sa am apa mai curata. Am luat una de 1500...haos...era ca in masina de spalat...saracii pesti erau ca la montagne-russe. Am incercat apoi cu una de 1000 L/h dar nici asa nu a fost ok. In afara de un curent teribil care mi-a zapacit pestii chiar nu mi s-au parut mai bune din punct de vedere al filtrarii. Cea de 600 L/h mi s-a parut cea mai potrivita si pe ea o utilizez de 10 luni fara probleme. In combinatia asta am curatat filtrul extern la interval de 10 luni si ceva. As fi prelungit cu cel putin 4-5 luni intervalul de curatare dar am renuntat la buretele de pe IN si asa s-a colmatat mult mai repede.
Inca un plus as filtrului intern Juwel...am introdus intake-ul filtrului inauntru pe langa pompa asa ca am scapat de aspectul inestetic al tevii de IN.


[MSN]
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

da, asa este si la mine

teava de In de la eheim este in cutia de la filtru juwel

momentan planul este as

in urmatoarele 3-4 zile imi vin componentele de la schimbul automat de apa

1- scot filtrul Juwel
2 - montezi filtru Oase
3 - termin instalatia de schimbare apa

daca totul merge ok - intr-o saptamana o sa am un acvariu cu cat mai putina mentenanta ... sper

4 - urmatorul acvariu o sa fie cu sump
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

@scarabell, asa vreau sa fac si eu la un Rio180, sa pun in-ul de la cel extern in filtru intern ce vine cu acvariu dar ma tem ca nu ajunge suficienta apa acolo incat a fie si pentur pompa de la filtru Juwel intern si pentru cel extern.

Crezi ca sunt probleme din cauza asta?
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

Incearca si vezi. Dar mai mult ca sigur ajunge
scarabell
Member
[Avatar]

Joined: 19/01/2011 16:00:06
Messages: 220
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cristiandrei wrote:@scarabell, asa vreau sa fac si eu la un Rio180, sa pun in-ul de la cel extern in filtru intern ce vine cu acvariu dar ma tem ca nu ajunge suficienta apa acolo incat a fie si pentur pompa de la filtru Juwel intern si pentru cel extern.

Crezi ca sunt probleme din cauza asta?

Ar trebui sa fie destul spatiu. Poate sa fie prea groasa teava de IN dar si asa se poate bricola ceva ??.
Dezavantajul ar fi ca nu prea mai ai loc sa pui un fel de pre-filtru sau burete pe IN si canistra se umple mai repede cu mizeriile aspirate.
Nu iti face probleme legate de apa din filtrul intern Juwel. La mine este destula pentru cei 600 L/h ai pompei Juwel plus cei 1250 L/h ai canistrei Eheim 4+ 600. Gratarele prin care intra apa in filtrul intern au destul loc pentru un debit mai mare.
Bafta la bricolat si te rog sa postezi dupa ce termini ?
[MSN]
cristiandrei
Junior member

Joined: 08/02/2008 09:41:09
Messages: 55
Location: Iasi
IP:
Offline

Pai prefiltru am acum, marisor, Ehiem cu doi bureti dar nu mai vad rostul daca trage apa din filtru Juwel intern, ala o sa devina si prefiltru pentru filtru extern.

Apa ajunge in doua moduri, prin mediile de filtrare unde clar va fi un burete mediu pus deasupra ca prefiltru (poate si pasla) sau prin fantele alea de dau direct in camera pompei care trebuie acoperite cu un alt burete ca altfel ajung puii de melci si de creveti (chiar pui de pestisori) De aici si frica sa nu fie debit suficient de mare, probabil voi bricola inca niste fante pe partea cu materiale filtrante, pe la jumatate.

Incalzitorul oricum am in plan sa-l scot, voi folosi unul extern ce l-am primit deja de la chinezi.

Voi incerca sa fac un topic cu acvariu meu de 180l ce urmeaza sa-l setez (l-am cumparat deja) doar ca timpul e limitat, incerc sa ma grabesc ca vreau sa mai prind perioada de livrari la pestisori, daca da frigul multi furnizori nu mai trimit.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com