[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum tin sub control algele?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma poate ajuta la ceva chestia asta. Din ce am citit eu ar ajuta la ceva. Daca nu este bun materialul din care este confectionata sita poate imi recomandati altul. CO2 inca nu l-am pus. Nici nu stiu daca mai am loc. Cred ca mai bine iau o varianta lichida de co2.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2017 13:55:58

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Tu nu intelegi ca twinstar-ul nu te scapa de alge ? Nu tot incerca tot felul de prostii cu twinstarul .....nu o sa scapi de alge

Ai nevoie de CO2 la butelie cu difuzor de co2 , nu de co2 lichid sau prostia aia de la tropica

Cand bagi co2 tunzi plantele care au alge si abia cand cresc din nou nu o sa mai aiba alge pe plante, bineinteles daca faci totul cum trebuie
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Din cite vad in poze deja ai aglomerat prea mult acvariul si se vad mai mult echipamentele decit restul. Un sistem CO2 cu difuzor este mai eficient si mai discret iar daca nu introduci CO2 ... te lupti cu morile de vint, mai cu seama ca nu ai plante nepretentioase la aditionarea de CO2. In acest domeniu, cararile sunt "batatorite", nu ai ce inventa. Ascuta sfaturile colegilor si rezolva problemele esentiale : CO2, echilibrul acvariului, plante care sa poata concura cu algele pentru nutrientii din apa, programul de lumina, etc. In plus, la volumul acvariului au specii de pesti cam mari! Cea mai buna combinatie ar fi fost specii mici, cu creveti si mincatori de alge. Cel putin la mine, combinatia functioneaza.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ma apuc de strans banisori si in 2 luni imi iau un sistem co2 cu butelie. Pe asta as dori sa-l iau. Sistem CO2 Tropica Plant Growth System Nano. Cred ca il stiti. Oricum vreau sa ma las de tigari )) Am un motiv in plus sa ma las.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O decizie inteleapta, mai ales cea legata de fumat. Pina atunci poti folosi sistemul pe care il ai deja, oricit de putin CO2 introduci, tot te va ajuta (imi cer scuze pentru sintagma, pare copiata pentru ca este frecvent folosita pe sit-uri).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com