[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help! Se desprind coralii de pe schelet  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
bpaul
Member

Joined: 02/05/2016 20:44:06
Messages: 131
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut Aurel!

- Lampa e 2x24W (ATI Blue+ si ATI Coral+)
- Skimmer Tunze 9006
- 2 Pompe de "curent"
- 4-5 litrri de Matrix intr-un TetraEx 700
- Tot in canistra am si Carbon si PhosGuard

Cum ziceam si mai sus, skimmerul l-am luat de cateva zile doar si scoate o gramada de mizerie concentrata.
O sa iau sapt asta si un Osmozor cu NPS sa nu mai am de carat apa distilata (si asa evit si Cupru care e posibil sa fie pe acolo)

Merci!
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cred ca gradul de implicare este mai important decat echipamentele asa ca nu trebuie sa te descurajezi!

Pentru vreo 7-8 luni, din nevoie am tinut un acvariu de 25l de apa sarata in care am avut 1 anthias, sun coral (pt ei era) si cativa crabi. Lumina era oferita de niste led-uri proaste insa nu aveam corali fotosintetici, aveam 2 filtre, unul era cu banalul burete si altul o mica mica cutiuta in care am pus 3 bilute/role de siporax (acelasi lucru cu matrix) si 2 saculeti de 5-10g de carbune si remophos DAR am schimbat 8l de apa saptamanal in el (adica religios, duminica schimbam apa). Ca hrana foloseam artemia congelata sa hranesc sun coral si anthiasul si doar cat era nevoie. In afara de cateva urme de alge in nisip, nu am avut nicio problema cu el, poti observa ca nu am curatat niciodata geamul din spate + lateral si s-au depus acele puncte albe (un fel de mici viermi care ajuta si ei la filtrare).

Uite si o poza:
image

Pentru acvariul tau iti recomand asa:
1. in primul rand trebuie sa testezi apa des, pentru inceput testezi si aia pe care o bagi si cea din acavriu, asa ca trebuie sa ai teste de KH, Ph, NO3, PO4, Ca, Mg, refractometru si termometru.
*Atat refractometru cat si salimetru sa le verifici si in osmoza de fiecare data si sa arate 0 . Eu am avut un salimetru stricat si aveam 1.030 in acvariu desi el arata 1.025, deci se strica/decalibreaza foarte repede.
*Temperatura trebuie sa fie constanta la 24-25 de grade, ai nevoie de un incalzitor si avand in vedere ca nu ai sump, trebuie sa il pui langa skimmer sau langa teava care trage apa din acvariu in filtru sau oriunde departe de corali.
2. completezi apa evaporata, apa se evapora dar sarea ramane. Opreste pompele si noteaza-ti nivelul apei pe geamul de acvariu (undeva unde nu deranjeaza vizual). In fiecare zi trebuie sa completezi cu apa de osmoza incat nivelul sa fie la fel. Poti lega asta de momentul in care hranesti pestii. Apa de osmoza o torni usor, daca poti in filtru, daca nu, cat mai departe de orice vietuitoare.
3. neavand sump si sisteme de filtrare mari, trebuie sa faci un schimb de apa de cel putin 20l (as merge pe 25-30) si sa ai grija sa aiba 25 de grade si 1.025 salinitate, ti-ar prinde bine un al doilea incalzitor si o pompa de curent ca sa amestece sarea in recipient peste noapte.
4. trebuie sa adaugi cat mai multa piatra vie (nu moarta si reinviata), ea iti ofera o filtrare naturala si te va ajuta mult. De pe unde o cumperi, ai grija sa ajungi cu piatra uda acasa si foarte repede, asta o sa iti asigure ca nu vor muri bacteriile din ea.
5. adauga bacterii prodibio spre exemplu, ti-am scris in alt post exact combinatia, 2 de un fel si 1 de alt fel.
6. hraneste pestii cu o pipeta (nu seringa), gasesti de cumparat pe net sau pe ebay etc, da-le de mancare doar cat mananca in 2-3 minute astfel incat sa nu poluezi apa cu resturi.

Punctele de mai sus te vor ajuta sa ai parametri constanti si ca tot ce ai acum in bazin sa fie ok. Dupa 3-4 luni in care nu ai alge si totul se mentine frumos in acvariu iar parametri testati sunt ok, poti sa te gandesti sa mai adaugi si alte tipuri de corali, poate nu euphylli, ele sunt ciudate si in bazinele stabile.
7. Pentru alti corali mai pretentiosi decat cei soft, o sa ai nevoie de 4 neoane T5, iar unul dintre neoane sa fie actinic, scoate si culori frumoase dar ii si hraneste.

Rutina ta trebuie sa fie asa:
- zilnic harnesti pestii, completezi apa, verifici temperatura (de mai multe ori pe zi), eventual golesti skimmerul daca e nevoie
- saptamanal faci schimb de apa cu min 20l, poti spala piatra cu o periuta daca are alge (intr-o galeata, doar in apa pe care ai scos-o din acvariu), adaugi bacterii, faci teste.
- lunar schimbi carbunele si remophos (sau ce ai tu pentru scoaterea fosfatilor), speli pompele daca se pun alge.
Acesta este gradu de implicare minim care este necesar, cu cat esti dispus sa petreci mai mult timp si bani cu atat lucrurile vor merge mai bine.

Sump-ul te-ar fi ajutat sa iti ascunzi echipamentele, sa maresti filtrarea iar cu un sistem de autocompletare sa scapi de grija zilnica de a completa cu osmoza, eventual si sa schimbi apa la 2 saptamani.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/02/2017 16:45:26

[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu nu am zis cu rautate ce am zis.
Intreaba-l pe Koala de mr saltwater tank pe pm, sunt sigur ca o sa-ti foloseasca.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
bpaul
Member

Joined: 02/05/2016 20:44:06
Messages: 131
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

um02122 stiu! Nu m-am suparat sau ceva.
Apreciez ajutorul ;)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

bpaul wrote:um02122 stiu! Nu m-am suparat sau ceva.
Apreciez ajutorul ;)


Uite cum arata ultimul meu bazin (ce e verde nu e GSP). Tine cont ca am cinci ani de experienta cu marinele si patru acvarii sarate in living room.

[Thumb - 20170302_184753.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com