[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Lupta cu Cyano.  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

adrianyva wrote:Cu ce o pot combate?


Cu slujbe.. Intreaba-l pe Cristi cat a tras cu ele si inca nu stie daca a scapat..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Fa rost de un microscop,poate sa fie si din ala de "jucarie" nu trebuie nu stiu ce profi.Doar dupa ce identifici cu ce ai de-a face, poti sti ce masuri sa iei. Sunt o gramada de imagini/filmulete care sa te ajute sa stabilesti daca ai intr-adevar dinoflagelate. Sper sa nu...Oricum,nitratul ala la 0 nu te ajuta,dar mai vb. dupa ce faci treaba cu microscopul.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2018 19:18:49


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Am scapat!!! Era cyano pana la urma!
Pastilele si-au facut efectul! Dupa 3-4 zile nu mai am deloc cyano!
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Cristi si la microscop ce particularitati caut? Eu la un nano de apa dulce o "duc" de un an si ceva si nimic nu a dat vreun rezultat.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sunt rotunde sau ovale,au un flagel cu ajutorul caruia se deplaseaza, se misca haotic sau se rotesc,depinde ce specie ai. Cel putin la marine,cam astea sunt. Eu am avut Prorocentrum Lima si Ostreopsis ovata. Uite aici: https://www.reef2reef.com/threads/dinoflagellates-–-are-you-tired-of-battling-altogether.293318/
E thread-ul care m-a ajutat sa scap de cacaturile astea(sper,ca am ajuns la capatul nervilor).Nu stiu daca la apa dulce merge tehnica asta.In thread-ul asta se explica cu lux de amanunte totul.Eu am mers pe varianta cu nitrat si fosfat crescut.

This message was edited 3 times. Last update was at 28/04/2018 20:18:09


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Sar'na. O sa fac rost de un microscop si o sa testez nitro si fosfatii.
YoungMarlboro
Junior member

Joined: 15/05/2018 18:13:34
Messages: 17
IP:
Offline

Salut, sunt nou în acvaristic? marin? ?i am reu?it s? ma lovesc de toate problemele pân? acum,
am un acvariu de 500l de la RedSea de 6 luni.
Ultima problem? a fost cianobacteria combinat? cu alga Dino. Am reusit sa scap de ele cu tratament de la Fauna Marin Dino x ?i controland foarte atent fosfa?ii si tarce elementele. Problema mea în acest moment este c? am mai mul?i corali care au reac?ionat dup? tratament în special mai mul?i zoantus. La dou? s?pt?mâni dup? tratament am 7 colonii de zoa care au încep s? se topeasc? f?r? sa se vad? parazi?i pe ele. Totodat? dup? tratament am avut fluctua?ii foarte mari de alcalinitate începând de la 7.5 la 9.0. Satisfac?iile sunt mari un acvariu Marin dar problemele sunt mult mai mari decât la un acvariu de ap? dulce. cel mai important e s? ajungi sa stabilizezi acvariu ?i dup? care s? încep s? introduci trrptat ca s? minimalizezi pierderile.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com