[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dilema  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Acum cat timp a fost suma asta ?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Anul trecut in vara.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara !

Revin cu detalii Acvariul va avea dimensiunile de 240x55 h=60 cm. Am gasit cu cine sa fac lipiturile un venerabil acvarist de pe forum.
Cu sticla ma ajuta un colaborator si va fi livrata pana in craciun.

Am mai populat acvariul cu niste africani mici - in asteptarea acvariului cel mare.

Proiectul va fi demarat in luna Ianuarie dupa sarbatori.

Nu am mai gasit canistra de la Eheim pe Zooplus si am luat momentan un Fluval FX6. Era la oferta (azi a venit) Daca gasesc si Eheim o sa o iau - daca nu o sa ma orientez spre altceva ... Una mare ar fi JBL 1901 ??? Dar am mai citic ca-si mai pierde din debit in timp.

Nu stiu daca sa iau un filtru intern de la Juwel - cel mai mare de la ei doar pentru filtrare mecanica si pentru eliminarea biofilmului ... In asta ar incapea foarte bine si un incalzitor de 300W. Daca nu o sa iau un surface skimer de la JBL si o sa-l leg la canistra mea cea veche pentru filtrare mecanica si eliminarea biofilmului.

Cu standul sunt un pic in dubiu daca sa-l mai intaresc cu metal sau nu ... Cand vad la acvariile de firma ca stau pe 4 foi de PAL cu 450 litri de apa ... Ma linistesc. Dar cand ma gandesc ca al meu va avea 850 - 900 Kg cu Sticla + apa + pietre Ma cam apuca groaza. Oricum trebuie sa zugravesc si sa mai fac ceva bricolaj pe aici ... cred ca niste picioare metalice in plus cu niste diagonale tot mai bag pe acolo ...

Seara buna !

P.S. Si cu iluminatul fac cercetari - am gasit ceva de luminat fantani arteziene 100% rezistent la apa ... Dar cu lumina cam calda. Dar nu ma las
[Thumb - IMG_4001.JPG]

[Thumb - IMG_3994.JPG]

[Thumb - IMG_3995.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Buna seara !

Revin cu detalii ...
Buna dimineata!
Revenim cu carcotelile aferente.

- dimensiunile acvariului imi bucura sufletul... incearca sa mai pui 5-10 cm pe latime, o sa vezi cat de important e sa ai bazinul lat (la decorare).
- Fluval FX6 e o canistra superba... da' tot monstrul de la Eheim era mai "strasnic", daca ma intrebi sincer. Oricum, nu dai gres nici cu Fluvalu' ala (are volum util mai mic, din cauza cosurilor cu bureti).
- standul poate fi intarit si cu picioare duble/triple de PAL, daca nu vrei "lucrare metalica"... daca faci asta, obligatoriu sa pui PAL si pe spatele dulapului. Sa fiu cinstit, eu as merge pe un stand de fier.
- tinand cont ca o sa ai africani, lumina e ceva optional ... ia ce-ti place si ce-ti "face cu ochiul". Bazinul meu e luminat cu leduri tip "banda", cumparate "la metru". Gasesti amanunte in topicul "The Return", incepand de pe aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/180/27689.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In poze e banda cu leduri SMD 5050. Le gasesti pe ebay la ce temperatura de culoare vrei.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:
Nu am mai gasit canistra de la Eheim pe Zooplus


Singurul care o are e happypets.ro (o urmaresc si eu de ceva vreme)

Arhitectul wrote:
Una mare ar fi JBL 1901 ??? Dar am mai citic ca-si mai pierde din debit in timp.


Eu am 1501 (plina cu eheim substrat pro, mini siporax si micromec; fara nici un fel de bureti dar cu prefiltru din burete pe in) si nu isi pierde debitul deloc.
Totusi nu-l recomand deoarece e cam zgomotos (i-am schimbat rotorul si axul, s-a mai imbunatati un pic)

Arhitectul wrote:
Nu stiu daca sa iau un filtru intern de la Juwel - cel mai mare de la ei doar pentru filtrare mecanica si pentru eliminarea biofilmului ... In asta ar incapea foarte bine si un incalzitor de 300W. Daca nu o sa iau un surface skimer de la JBL si o sa-l leg la canistra mea cea veche pentru filtrare mecanica si eliminarea biofilmului.


Daca nu te deranjeaza vizual (sau daca faci decor 3d sa-l incluzi in el) e foarte bun (doar ca e foarte scump daca-l iei de nou)

Citeste si topicul colegului Dan care a bagat In-ul canistrelor intr-un filtru intern http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38455.page
Daca e, tinand cont ca nu ai nevoie neaparat de pompa filtrului intern iti poti face din plexiglas la CNC o copie a carcasei filtrului intern care sa fina chiar doua incalzitoare. Iesi mai ieftin si iti alegi culoarea si dimensiunile.

Arhitectul wrote:
Cu standul sunt un pic in dubiu daca sa-l mai intaresc cu metal sau nu


Problema e alta. Daca-l faci din pal, e posibil ca in timp sa te incurce cu configurarea deoarece o sa tot trebuiasca sa gauresti peretii interiori (de preferat dublii sau chiar tripli; eventual MDF). Nu vei putea trece la sump (cum multi colegi au facut, renuntand la canistre si cum cel mai probabil vei face si tu ... da, da...stiu ca nu crezi acum) din cauza peretilor interiori (desi ai putea daca-l faci cu camere complet separate).


Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna din nou

Pai nu scriem pe aici ca sa carcotim ?

Cu Ledurile ma documentez ... Nu vreau sa ma bag la bricolaj de electrice pentru ca am prieteni care se pricep mult mai bine decat mine. Din nefericire sunt pretentios Asa ca vai de prietenii mei
Vad eu la ce solutie ajung. Are unul niste solutii mai OZN de care nu am auzit si nu am citit pe nicaieri dar preturile sunt pe masura Niste panouri dintr-un fel de plexiglass cu frbra optica intergata in compozitul ala si luminat in cant cu leduri de mare putere lumineaza ca farul
Execut o baie de ONIX intr-o casa de mari fitze si piatra va fi luminata din spate cu asa ceva. Nebunia aia are colantat pe spate un fel de vopsea argntata (gen oglinda care directioneaza toata lumina spre o parte). Nu inteleg foarte bine cum functioneaza toata dracia dar rezultatul este spectaculos.

Va atasez bolovanul de piatra cu lumina din spate - leduri de mare putere si acest panou. Diferenta e foarte mare la cum se vede. Pozele sunt nerelevante (facute cu telefonul in santier)

O sa vad ce reduceri imi face omul pentru ca pe factura doamnei cu piatra nu aratau bine sumele


Standul de PAL e facut - o sa va atasez o schita. El sta bine mersi de 3 ani dar cu greutate mult mai mica pe el.
[Thumb - IMG_2273.JPG]

[Thumb - IMG_2274.JPG]

[Thumb - IMG_2275.JPG]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intr-adevar, ala e un OZN. ... nu stiu daca ai nevoie chiar de asa ceva, la un bazin fish-only.
Da' ma rog, nu ne bagam in gusturile omului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Ma incanta foarte tare ca aceasta chestie realiza foarte bine mixul de culoare intre diferitele culori de led ... Dar cred ca asta face foarte bine in egala masura apa din acvariu. Si era dimabila toata nebunia. Dar asta e oricum o treaba care o face aproape orice LED.

O sa gasesc eu un optim la un moment dat


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Placa in sine arata interesant luminata dar nu stiu cat de bine va lumina un acvariu.
Mie mi se pare slaba lumina.
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Crede-ma ca poza aia era facuta cu dimare 40 sau 50% Altfel nu puteam sa fac poza. Si sa luminezi o piatra de 2 cm grosime nu e chiar o gluma ... Eu am incercat cu lanterna de la blitul telefonului si nici nu se vedea decat foarte slab. E totusi piatra nu e sticla.

Dar cred ca e prea mult pentru acvariu. Cine stie poate peste cativa ani va deveni o solutie uzuala.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Buna seara !

Revin cu detalii Acvariul va avea dimensiunile de 240x55 h=60 cm. Am gasit cu cine sa fac lipiturile un venerabil acvarist de pe forum.
Cu sticla ma ajuta un colaborator si va fi livrata pana in craciun.

Am mai populat acvariul cu niste africani mici - in asteptarea acvariului cel mare.

Proiectul va fi demarat in luna Ianuarie dupa sarbatori.

Nu am mai gasit canistra de la Eheim pe Zooplus si am luat momentan un Fluval FX6. Era la oferta (azi a venit) Daca gasesc si Eheim o sa o iau - daca nu o sa ma orientez spre altceva ... Una mare ar fi JBL 1901 ??? Dar am mai citic ca-si mai pierde din debit in timp.



Intra pe zooteufel.at si vezi ce preturi bune au la filtrele eheim. Din pretul de acolo mai scade inca 10% pt ca in momentul in care iti vei face cont la ei vei primi un voucher pt prima comanda. Transportul e 10 eur
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com