[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Salut!  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dar cu schimbul de apa care il fac nu as putea sau sa fac de doua ori pe zi schimbul .
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu e vorba doar de apa... evorba ca il suprapopulezi si pesti nu se mai dezvolta cum trebuie,sunt stresati si poate ajung sa se si bata,,,vrei sa stea ca sardinele in conserva?
risc matre de boli si cu siguranta ,de la stres apare grisul,apoi ai mari sanse sa se faca amoniac care e foarte toxic......
e multa chinuiala... poate ca tie iti place sa te balacesti toata ziua cu ei dar lor ...cu siguranta nu o sa le placa

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2016 16:21:19


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Iti multumesc de sfat inca ma gandesc ce sa fac cam, de cati litri le-ar trebui lor si la Inca vreo 3 cory panda si un ancitrus
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2016 14:20:43

Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Astazi am masurat ph si este 5 - 5.5
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Astazi am masurat ph si este 5 - 5.5
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cum il pot create
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Parca nu as crede ca e asa mic. Ce test ai folosit?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la apa de la robinet nu are voie sa fie asa mic...trebuie sa fie intre 6 si 8 dar mai sunt si la 8,5 dar rar
cred ca a folosit all in on si a citit prea repede,testele trebuiesc citite dupa un min....
Eu folosesc all in on de la GBL dar le folosesc ca reper.. sa vad daca sunt schimbari...acestea nu sunt teste sa te bazezi pe valori

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Apa de la retea are 7 si in acvariu e 5 am pus niste bicarbonat .ca sa il cresc Dar tot imi scade
Testele sunt la picatura si nu sunt all in one
Am Doar teste de ph Dar vreau sa le iau si pe restu
Cum il pot mentine




Ps ce tests at trebui sa mai iau obligatoriu
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Astazi am luat un nou melc de acvariu pomaceea . As putea sa pun in acvariu o Felie de castravete oparit sau ce sa ii sau de mancare .
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nimeni
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

lasa castravetele si rezolva problema cu stabilitatea parametrilor in acvariu. Melcul va avea destul de mancat daca iti mor plantele. Ph 5 e dubios si nici eu nu cred ca e real. Ai grija ca la masuratoare sa fie totul curat. Si apropo de ce spuneai mai sus, nu poti schimba de 2 ori pe zi apa in acvariu. Ca sa se stabilizeze acvariu ai nevoie de timp. Trebuie sa lasi timp bacteriilor sa-si faca aparitia si datoria

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Salut.
Asa cum ti-au recomandat si alti colegi, renunta la fertilizare pt plante ca anubias si microsorium. Sunt plante cu crestere lenta care nu necesita fertilizare in mod deosebit (ce gasesc in apa pe care le-o pui la schimb e de ajuns) mai ales la lumina pe care le-o oferi.
Pt bazine asa mici nu-ti recomandam pesti de genul vivipari (exceptie endleri - masculii), corydoras, ancistrus si alte specii care se inmultesc repede sau cresc destul de mari.
Viviparii se vor inmulti foarte repede si vei avea probleme cu suprapopularea de unde vin probleme cu amoniacul, no2, no3, intoxicare, boli etc. Poti tine vivipari dar doar masculi.
Corydoras pt a fi fericiti si a se simti bine trebuie sa ii tii in grup de minim 6. Avand in vedere ca mare parte din ei ajung la maturitate pe la 5.5 - 6 cm , inseamna ca vor fi prea mari pt acvariul tau (exceptie 2-3 specii de pygmy corycats care se pot tine in nanouri).
Ancistrusii vor creste foarte mari foarte repede >8cm.
Pentru nano recomand: Tetra Ember, pesti din specia Boraras, creveti si ce mai gasesti pe aici: http://absolutelyfish.com/11-freshwater-nano-fish-for-your-aquarium/
Avand in vedere ca ai un nano, nu iti recomand sa schimbi apa de doua ori intr-o zi. Vei destabiliza sistemul. E bine cum procedezi acum , de doua ori pe saptamana cate 5 litri.
Melcul ala va creste destul de mare intr-un timp destul de scurt. Un pomaceea matur are nevoie de 10 litri de apa. Doneaza-l. Daca vrei neaparat melc , ia-ti un melc Neritina. Sunt mai mici si mai folositori ca Pomaceea.
Pt hranire, iei castravetele sau dovlecelul, tai coaja sa nu mai ramana deloc (posibil sa fi fost stropiti cu pesticide), bagi castravetele sub apa fiarta de la chiuveta timp de 30 de secunde, il clatesti cu niste apa pe care ai lasat-o la decantat si il bagi in acvariu dupa ce l-ai infipt intr-o frigaruie de bambus sau din ce naiba e.
Succes!
LE: Iti recomand sa scoti castravele sau dovlecelul dupa maxim 48 de ore (la 24 de ore e perfect) pt ca in functie de temperatura pe care o ai in acvariu, se vor dezintegra mai repede sau mai incet cand vei vrea sa ii scoti din apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2016 23:35:12


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Imi puteti recomanda niste plante care ar putea sa reziste in conditile de mai acvariului meu in principiu ma intereseaza plante tip gazing si cele rosi



Ps : am schimbat lumina cu un bec de 10 w
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu stie nimeni si ca creveti m-am gandit la cambarellus patzcuarensis .
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

inca odata iti spun: stabilizeaza parametrii apei in acvariu, pe urma te poti gandi la plante rosii, etc, pune lumina corespunzatoare si asa mai departe. Si inca ceva: cambarellus patzcuarensis nu este un crevete ci este un rac. Tu ai in acvariu ph 5,5. Te duci al magazin, dai pe raci 25-30 lei bucata, o sa iei 2-3 bucati ca sa se vada frumos in acvariu si in 2 ore ii ai cu burta in sus. Cambarellus patzcuarensis are nevoie de un ph de 8-9, mai aproape de 9 ca sa se simta bine si tu ai 5,5. E ca si cand eu te-as baga cu capul in apa ca sa respiri ca si acolo este oxigen si ma mir ca dupa 2 minute ai murit. Ciudat nu? ca doar ti-am oferit toate conditiile: aveai apa, aveai aer, de mancare nu aveai nevoie ca tocmai ai luat masa...

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Parametri apei i-am stabilizat ph am 7 -7.5 si lumina un Bec de 10 w

Scuze RAC

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2017 10:54:55

Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nimeni
Happyfish1
Junior member

Joined: 02/11/2016 21:05:09
Messages: 72
Location: Sibiu
IP:
Offline

Chiar nimeni nu response
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com