[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
carasi aurii posibil probleme...nu stiu ce sa spun  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu e gris, e arsa codita. Pata rozalie e posibil sa fi aparut din aceeasi cauza. Ai testat amoniacul si nitritii din apa? Cand apar pete rosii pe corp si pe nervurile inotatoarelor situatia e deja groasa.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

da... din testele gbl...tot timpul NO3 este mai mare de 25 si mai mic de 50....NO2 =0. GH=14;7;7;4..nu mi s-au schimbat niciodata parametrii apei...schimb apa la 3 zile... max 4 cite 32 l cre e lasata la deciorinare... cind schimb apa pun alta la deciclat..iar de simbata folosesc solute de declorinare si solutie cu bacterii de la gbl.. declorinatorul .. dupa cum e pe reteta... 10ml la 40 l si solutia de bacterii 10 ml la 300 l.. prima oara am pus pentru tot acvariul apoi numai completare...citeva picaturi mai exact 5...
vineri seara am schimbat in acvariu substrat nou ,ceva pietre ,2 plante artificiale si un anubias natural.. nu prea mare.. sa vad daca rezista.....simbata la prinz se tulburase si atunci mi-a crescut NO2=<0.5 si > 0 asta aratau testele gblin rest nici o schimbare...si am schimbat 30% din apa... duminica nu s-a mai tulburat.. sau poate nu am sesizat... dar am facut schimbul...si azi la fe si azil.. dupa ce am vazut acea tulburare... am zis macar 3 schimburi mai rapide...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

NO3 sunt nitratii. Eu am intrebat de amoniac si nitriti (NO2).

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
samira89
Unripe member

Joined: 20/09/2016 16:07:45
Messages: 1
IP:
Offline

sa incep spunand ca am cumparat in urma cu 2 saptamani un carasel auriu nestiind cat de greu este. L am cumparat dintr-un pet din UK vanzatorul spunandu mi ca nu este deloc pretentios acest peste ca Il pot tine si intr un bol fara filtru sau alte lucruri.L am luat cu un bol..l am tinut fara filtru vreo 4 zile si mi s a facut tare mila de el..mi se parea foarte mica incaperea,bolul avand 2l?? asa ca I am luat 1 de 14l cu filtru de aer dupa care a inceput calvarul...nestiind ca se face ciclare l am pus direct asa.Au fost toate bune pana acum 5 zile cand a inceput sa numai manance..statea apatic.parca incepea sa putrezeasca. Nu stiu cum sa I explic Dr ul exact ce are ce am facut gresit sa ma ajute.apa I am schimbat o comform cum am citit pe forum nu a stat in mizerie..am ajuns sa mi fie frica sa ma trezesc si sa vad ca nu mai traieste (asa panicat mi a dat)
si am decis pe propria constiinta sa fac ce pot sa l salvez asa ca am decis sa I pun o pastila de antibiotic(amoxacilina) dizolvat in acvariu..si sare 9 lingurite mici rase dizolvata asemenea inainte si turnata incet incet
Van rog sa nu ma judecati..credeti ma ca n am crezut niciodata ca am sa ma atasez de un simplu peste.
Piper,ca asa il cheama pur si simplu a inviat mananca si face scaune care numai mancase de 3 zile 4.apa io schimb zilnic 2 litri doar iar filtrul il curat in aceeasi apa.Pare ca pufuletul alb care zici ca era in desvompunere aproape ca a disparut..inoata..mananca..cand ma vede in camera vine mereu la geam .sunt In a 2a zi de "tratament"mi e frica sa renunt la sare sa nu devina apatic si bolnavior dar stiu ca sarea nu se tine mai mult de 3 zile..cel putin asa am citit.Ce ma sfatuiti?Mi se rupe sufletul...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

samira89 e bine ca ceri sfaturi aici.. dar trebuie sa deschizi un topic separat , cind intri la o sectiune... topic trebiue sa vezi stinga unde scrie "forum index" linga trebuie sa scrie "new topic"dai clic si acolo scri .. este putin deranjant sa se discute problema ta in topicul altcuiva....eu ti-as spune ce sa faci daca as sti dar si eu sunt incepator...v-a trebui sa astepti sa iti respunda colegii mai experimentati
Faye... despre amoniac ... nu pot sa zic nimic... in testele de la GBL nu am decit Cl,pH.kH.GH.NO2 si NO3... de amoniac nimic ... nu stiu ce valori ar putea avea in apa.. dar nu cred sa fi avut valori ridicate...nu stiu ce sa zic .. maine ma duc sa vad daca gasesc test pentru amoniac... chestia e ca e singurul care are petele acelea..ceilalti nu au... cel putin guppy masculul vad ca are culori superbe...reflexii de auriu pe burta..reflexii de albastru-violet pe spate.. coada parca are culoarea mai clara...nici femela de guppy sau de caras nu am vazut sa aiba vreo pata pata...aaa si am uitat.. nu stiu daca are vreo importanta..
oxigenarea merge tot timpul la minim...am o pompa de aer sau cum ai zice..ehaim 100..din cite am inteles apa rece retine mai mult O2 si .. sa fie o problema?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce ziceti .. as putea sa ai fac citeva bai cu sare... ar ajuta? si daca da.. la cit ar trebui sa ridic temperatura apei...?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Carasul - peste rezistent e un mit! Toti pestii sunt rezistenti daca au conditii. Tinuti in apa putina/toxica, filtrare precara, oricarui peste ii slabeste sistemul imunitar, se imbolnaveste si in final moare. Carasul in mod special, face multa mizerie, in consecinta are nevoie de filtrare serioasa pentru un trai decent.
Adrian, acvariul tau e neciclat, cu siguranta ai amoniac in apa. Asta e problema careia trebuie sa-i dai de cap.
Nu rezolvi nimic daca stresezi pestele si mai rau plimbandu-l de colo colo, in bai de sare sau alte minuni. Mai rau faci. Si de ce sa ridici temperatura? Carasul e peste de apa rece.
Pune la punct filtrarea. Intre timp fa schimburi dese, zilnic sau la doua zile. Si abtine-te de la tratamente pentru boli imaginare. Pestii tai sunt intoxicati.

@samira Pentru ca tot ai scris aici: din pacate, Piper e ca si mort. Caras in 14 litri, fara filtrare e ca si cum ai creste un caine intr-o cutie de chibrituri.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

As asculta ce spune Faye.

In plus ar fi bune niste detalii despre filtru. Nu cel mic ca nu prea conteaza la 100litri. In film apare ceva care pare turul sau returul de la un filtru extern. Ce model e si ce contine ca material filtrant?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

m-am inervat si am desfacut tot filtrul...cel mare si am gasit ceva informatii pe pompa submersibila...e un mini bibox2 cu 4 straturi de filtrare... ce am gasit ar fi ca e cu filtrare mecanica biologica si chimica,pentru acvarii de 80 l si ca ar fi trebuit sa fie si un incalzitor easy klim care se pare ca nu mai este....deci e incomplet... pe partea cu cartusele filtrante erau toate,eu am scos carbunele activ ca nu stiu daca era schimbat si de cind il folosea ,deci e clar ca acest filtru e mic+cel mic e de 45 l... .. se pare ca sunt la limita ... dar cu carasii....
In legatura cu schimbul de apa il faceam la 3 zile..max 4.la fiecare schimb, curatam sticla, aspiram substratul sispalam filtrul... dar se pare ca nu e detul... o sa caut o solutie sa rezolv cit mai repede filtrarea .. in primul rind cred ca o sa fac cum mi-a spus koala.. in fiecare zi sa schimb o galeata de apa .. eu schimbam ,pina simbata...35% la 3 mx 4 zile ,35 l de apa la schimb...de simbata si pina ieri.. marti am schimbat in fiecare zi ... 35% . Probabil cum am schimbat substratul si am adaugat ceva ornamente... sau nu stiu de ce.. duminica mi s-a tulburat apa asa ca am schimbat rapid 35 % in fiecare zi pina ieri...in apa de schimb am bagat si declorinator Biotopol de la GBL si completare cu Denitrol tot de la GBL pentru bacterii....Biotopolul si Denitrolul le-am cumparat vineri.. imi daduse cineva declorinator de la tetra .. ca el renuntase la acvarii dar nu am avut curaj sa il utilizez ca era ,din cite a spus el, de un an... asa ca mai sigur am fost ssa cumpar
Vineri cind am schimbat in acvariu toate cele am bagat denitrol pentru toata cantitatea de apa din acvariu , apoi numai completare pentru fiecare 35 l de apa... citeva picaturi... din prospect reiese ca trebuie 10 ml la 300 l de apa.... 3ml/100l iar la 35 l am bagat 5 picaturi
...cumpararea unui filtru extern ,cum am gasit aici cite ceva.. mecar pentru 200 l , remine pe primul loc pentru luna viitoare sau daca mai pica un ciubuc,direct la petshop m-am oprit...filtru extern.. acum ... nu stiu,,, sa mai cumpar inca un filtru intern de genul asta.. ca am vazut ca nu sunt asa scumpe si sa suplimentez schimburile de apa pina luna viitoare cind cumpar filtru exterior...ma gindesc ca poate ar mai ajuta putin... oricum nu renunt sa imi construiesc filtrul..si clar ca o sa si cumpar unul... sa am in caz ca unul cade...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Biobox 2 e prea mic, chiar daca l-ai umple exclusiv cu material filtrant bio. De asemeni daca tot schimbi substratul si decorurile il deciclezi partial de fiecare data, pentru ca bacteriile alea de care ai tu nevoie se depun pe toate suprafetele din acvariu, nu numai in filtru.

Tine-o inainte cu schimburile de apa si orienteaza-te spre un extern cu volum mare(nu ma refer la debitul pompei ci la volumul materialului filtrant care incape in filtru). Cu cat mai repede, cu atat mai bine, pentru ca trebuie sa tii cont, odata cumparat filtrul nu va incepe sa-si faca efectul imediat, ci ii trebuie cam o luna sa se cicleze.

Materialul filtrant pe care il alegi e chiar mai important decat filtrul.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci daca am o pompa de 300l/ h pot sa fac un filtru bun....pentru ca pompa imi poate recircula apa din bazin de 3 ori /h...si daca scad debitul datorita materialului filtrant sa zicem cu 30% atinci apa din bazin va fi recirculata de 2 ori intr-o ora ... asta ar fi bine?
Bineinteles asta tinind cont si de turul si returul filtrului...cred ca la un tur/retur de 1/2 tol ar avea debit destul de mare..camera de filtrare la fel cum am mai spus...aproximativ 5l + camera de prefiltrare..
Exista cumva o formula de calcul a volumului camerei de filtrare in finctie de volumul bazinului ?.. ca ma gindesc ca aceasta formula ar da minimul volumului de material filtrant de care ai nevoie la bazinul respectiv...si normal mai pui in plus.. mai ales daca ai animalute zapacite asa cum sunt carasii,broscutele sau stiu eu care mai elimina multe reziduri
in legatura cu schimbul de apa...am inteles ...as putea pune ceva mai multa solutie pentru bacterii?
daca mai schimb substratul.. bine ca inca nu am de gind.. dar cred... cred nu sunt sigur.. as mai adauga ceva substrat.. nisip... deci daca mai schimb substratul at acvariul se decicleaza partial... v-a trebui sa stea o perioada gol?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Teoretic, materialul filtrant ar trebui sa fie 10% din volumul bazinului. Practic, bagi cat poti, cu cat mai mult, cu atat mai bine. Substratul devine si el parte din filtrare, pentru ca se depun bacterii si pe pietris/nisip. Cand inlocuiesti substratul, evident inlaturi o parte din bacterii, de acolo deciclarea partiala, asta nu inseamna ca tre' sa golesti bazinul, doar sa acorzi mai multa atentie cantitatii de mancare si schimburilor.
Degeaba adaugi mai multa solutie pentru bacterii, daca nu le oferi un suport pe care sa-l colonizeze.
Pompa 300l/h e insuficienta pentru un bazin de 100l.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ok.. mersi...am sa caut o pompa mai mare..sa fiu sigur caut minim 900 l/h si sa fac cutiq se 10-15 l ..
fir-ar de treaba....din ce mi-ai spus acum... sa inteleg ca in stagiu de acum al acvariului nu se face ciclarea in veci....avind spatiu de depunere insuficient...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

yes... caraseii nici nu s-au atins de Anubias.... deci bagam inca vreo 2 sau 3... si am sa incerc si cu Java sa va ddaca se da la ea...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Java moss, sau java fern? Daca vorbim de moss, ti-l face franjuri si o sa fie peste tot prin acvariu. Fern s-ar putea sa reziste deocamdata, cat sunt carasii inca mici.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cineva a zis de mos.. ca a avut... o sa incerc cu amindoua... vad care rezista...pina la urma mai maninca si ei ceva cruditati.. inca nu le-am dart cruditati.. daca ssti si poti sa imi spui cum se prepara salata sau mazarea as fi bucuros sa o fac .. dar m-am gindit ca pina nu mi se cicleaza acvariul.. sa il am cit de cit stabil....
in legatura cu filtrulcare l-am adaugat proaspat .. e asa cum am spus.. trebuia sa il las citevazile sau un timp sa functioneze singur?
daca pun siporax in ltot filtrul si renunt la burete si ceramica e vreo problema?
ca sa fac acest schimb er fi o solutie sa tin siporaxul in acvariul de 20l cu filtrul mic o vreme cu apa din acvariu?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Mazare fiarta si curatata de coaja. Salata pur si simplu, asa cum e, bagi o frunza in acvariu, o ancorezi cu ceva sa nu pluteasca.
Despre siporax nu am inteles intrebarea, mai exact logica din spatele intrebarii. Ce sens are sa tii siporaxul in alt acvariu?

Eu as umple externul numai cu siporax si l-as pune la treaba in secunda 2. As lasa si filtrele interne sa functioneze in paralel vreo luna.

Edit: in general imi este greu sa inteleg ce scrii, pentru ca frazele tale nu au cap si coada.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/09/2016 15:07:32


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aaa... am inteles... nu au capat si coada... va incurc cu puncte puncte...
cu siporaxul .. ma gindeam ca daca il tin o perioada in alt acvariu cu filtrul mic ca sa se depuna bacterii sa nu imi decicles partial acvariul...
Acum acvariul e cu filtrul mare si cu cel exterior,cel mic, l-am scos,si totusi cred ca mi s-a deciclat acvariul,s-a albit apa mai tare.Cred ca trebuie sa merg in continuare cu schimburi de 10-15% de apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pai apa trebuie sa circule prin siporax, d-aia e poros. Nu se depun bacteriile pe el, ci il colonizeaza pe interior. Si au nevoie de debit, de apa bogata in oxigen ca sa traiasca. Si hrana.
Daca pui siporaxul in apa statuta, n-o sa fie decat siporax care zace in apa si niscai bacterii moarte.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

pai nu am scris? ca si filtrul mic care l-am scos de la acvariul mare
bag apa din acvariul mare ,cit sa treaca putin peste siporax,si filtrul cel mic ca sa recircule apa si bineinteles ceva de mincare...
ar ajuta asta ca sa nu se faca iar o deciclare partiala?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com