[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Discusi in 180l  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Oricum sunt dimensiuni decente, am vazut destui ce vor sa tina in latimi/inaltimi de 40-50 si sa mai puna si substrat
[Email]
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Deci ca sa ma fac inteles ca eram pe drum spre munca in timp ce am postat, dimensiunile sunt 120 lungime 50 sau 55 latime ( depinde de cat spatiu imi trebuie intre mobila si perete pentru furtune, tevi ce o fi la momentul respecticv dar cred ca o sa ma incadrez intre cei 55cm, si dupa, inaltimea nu are limita, dar pentru a fi mai usor de umblat in el cred ca 65 nu ar fi chiar putin. Substratul mai mult de 4 cm nu o sa depaseasca... toate cele bune si sa ne auzim cu bine.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Si bazinul meu are dimensiunile asemanatoare la lungime si inaltime(65) doar latimea difera unde am 70. Asa cum te-ai gandit e perfect si in cazul in care o sa vri si pesti mai inalti ca altumii de exemplu
[Email]
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Salut din nou la toata lumea!!! Daca pana acum totul parea roz si frumos iata ca au aparut si problemele; de ceva timp am obsevat la o femela de blue cobalt niste puncte negre pe corp chiar am scris pe forum la un moment dat dar pana la urma le-am tratat cu indiferenta pana la punctul culminant cand am observat ca femela a slabit foarte mult si lipsa apetitului la mancare ia scazut foarte mult, in urma schimbarii facuta acvariului am inceput sa ii urmaresc si femela nu dadea semne ca s-ar face bine si am inceput un nou tratament cu metronidazol 9 pastile la volumul acvariului care il detin (180l) . Tratamentul l-am inceput deoarece la aceasta au aparut fecale albe transparente si lungi, flagelate zic eu, buuun... facut tratament 9 pastile la 180l cu schimb de 50% sa nu ii stresez timp de 4 zile dupa care pauza o saptamana si reluat tratamentul inca o data; nici un semn de revenire ( deci revenire in sensul sa manance cum manca odata nu doar o granula doua de tetradiscus deoarece in rest se comporta binisor, nu ia pozitii care sa ingrijoreze sau sa inoate aiurea). Urmariindui in continuoare zi dupa zi pe toti sa vad daca apare si la ceilalti ceva semne de vreo boala am observat tocmai azi la aceiasi femela si la inca un rosu turqese ca respira doar cu un opercul si la acel rosu turqese de sub operculul care nu se prea deschide ca iese in afara chiar franjurile alea din care e facuta branhia ( niste pielite nustiu cum sa le descriu)... in afara de acea femela toti mananca si se comporta normal zic eu . Cautand pe forumuri am dat de un caz asemanator cu al meu si zicea ceva de formol 10ml la 100l, formol in concentratie de 37 la 100 eu am pus formol in concentratie 25% 15 ml la 180 brut cam 160 net acum nu stiu daca m-am grabit dar ce sa astept sa moara bestia ca de si eu sunt copil si cu bube in cap si prima oara fac si dupa cer parerea. Inainte sa incep tratamentul am scos tot materialul filtrant din filtre si l-am pus intro galeata cu o pompa de recirculare care baga si bule in acelasi timp.. am lasat in acvariu doar o pompa de aer si filtrul de aubstrat si dupa inceperea tratamentului am notat ca in masa apei au aparut miliarde de vermusori albi mai subtiri decat firul de par lungi cam 4-5 mm si parca sar misca daca nu o fi doar curentii de apa care ii face sa se miste.. pesti nu par a fi stresati din contra nustiu daca e doar parerea mea dar parca imi arata culorile mult mai accentuate si parca sunt mai activi , asta doar dupa nici 30 minute dupa inceperea tratamentului
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Si un video cu asa zisi viermisori:

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2016 21:37:58

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Paraziti branhiali (Dactylogyrus), cauta Dactymor.
Merge si cu formol, da' fii atent la dozaj.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da fecale albe e simtomul de la flagelate si se trateaza cu metronidazol(citeam si de levamisol asta cica e mai eficient) dar si cu cresterea treptata a temperaturii la 32-35 grade celsius, da o cautare aici sau pe forumul D.C.R. Discus Club Romania si gasesti acolo detalii, cea de-a doua problema -opercule deschise inegal si franjurii ce i-ai vazut la branhii e infestare cu viermi branhiali exista medicamente dedicate pentru asta, merge si cu formol dar vezi ca e puternic cancerigen (pentru cel ce-l manipuleaza : inhalare, contact) si e periculos poti sa-ti termini usor pestii daca nu ai experienta, eu as opta pentru medicamentatia dedicata.
L.E Vad ca am scris in acelasi timp cu koala
P.S. Punctele negre ce le-ai observat sunt doar o infectie minora-semn ca imunitatea/starea de sanatate a pestelui e slabita in caz ca acesta isi revine acestea dispar nu trebuie in mod special tratate

This message was edited 2 times. Last update was at 31/10/2016 22:02:57

[Email]
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsul promt. Da am citit si despre medicamentele dedicate doar ca problema aici in tara asta e interzisa vanzarea de medicamente pentru pesti si ca sa comand de pe internet ajung scump, doar transportul e 9 euro. Cu formolul sunt atent ca stiam ca e cancerigen tot de pe forumuri doar nustiu daca dozajul l-am facut corect.. apropo acel rosu turqoise deja dupa prima ora a inceput sa respire corect cu amandoi operculi, i-a mai ramas doar franjurile.. in schimb acea femela respira la fel doar cu unu. Daca aveti sfaturi va rog sa le spuneti. Va multumesc
filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Revin cu noutati bucuratoare, tratamentul cu formol a dat rezultate bune pesti respira normal acea care nu manca de o luna a inceput sa manance si sa fie mai interesata de mancare. tratamentul a decurs cam asa: am adaugat la 160 l net 15 ml formol in concentratie 25 la%, dupa 6 ore am mai adaugat inca 10ml, in tot acest timp am stat cu ochii pe ei ca pe butelie, dupa vreo 3 ore mucusul de pe corp a inceput sa se desprinda si pestii au inceput sa si piarda din calmitate culorile devenind mult mai inchise mai putin cel care era mai afectat care devenise ca o fantoma alba. Vazand starea lor m-am cam ingrijorat si le-am facut un schimb de 80% de apa fara aditivi de declorinat nu ca asa am crezut ca ar fi bine ci din lipsa acestuia in acea noapte. Adoua zi cam 9 ore de la primul schimb de apa am mai facut unul cu aspirarea temeinica a substratului si curatarea geamului si a decorului, acesta tot de 80% dar completarea am facuto cu apa tratata cu sera aquatan, o lingura de sare la 20l de apa si am mai adaugat si 50 ml de bacterii sera nitrivec. In toata perioada tratamentului materialul filtrant a fost scos si pus intr-o galeata cu apa statuta si o pompa de recirculare care face si bule de aer... a si uitasem, inainte cu o ora de a adauga prima serie de formol am adugat 4 ml de albastru de metil si vreo 4 de verde de malachit. Materialul filtrant l-am repus in filtre dupa ultimul schim de 80 la% de apa.
Acum acvariu si pestii se prezinta cam asa:
[Thumb - 2016-11-05 21.13.40.jpg]

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

video inainte si dupa schimbul de apa

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2016 23:41:20

filipmarius16
Junior member

Joined: 18/02/2015 01:33:03
Messages: 29
Location: Italia - Asti
IP:
Offline

Poze
[Thumb - 2016-11-05 21.19.54.jpg]

[Thumb - 2016-11-05 21.18.40.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com