[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alga sau ?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu-ti va fi usor. Ai avut mai multa lumina decat trebuie pentru cat ofereai din celelalte elemente, CO2 putin si fosfati mai multi decat cere echilibrul
Trebuie sa duci o lupta pe mai multe planuri:
- curatenie in acvariu (o data pe saptamana
- se scoate alga cu mana atent sa nu zboare fire prin acvariu (zilnic), eventual se opreste filtrul pe perioada cat faci manevrele de curatare manuala si spalarea buretelui de prefiltrare care e bine sa fie pus la capatul de aspiratie.
- se scade iluminatul ca si intensitate si durata (0.5w/l si 6-7 ore/zi)
- mult CO2 (cel putin 30ppm)
- se scade doza de fosfati si se tine echilibrul Nitrati/fosfati = 15/1
- se introduce ~1ml / 50 l apa neta de Easy Carbo zilnic de preferinta injectat spre zonele cele mai populate cu alga
Amano shrimp se pare ca este singurul care mananca alga asta, deci cateva bucati te pot ajuta...

P.S. - tot ce este sus nu strica ci te va ajuta sa ajungi la un echilibru in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 04/03/2016 17:24:06



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti multumesc pentru raspunsul tau... Incep treaba imediat ce ajung acasa. O intrebare, daca intra in filtru, poate sa creasca acolo, chiar daca nu are lumina, sau iese in acvariu si de acolo iar si iar? Pfoai si azi mi-au ajuns HC cuba, parvula si alte plante, care necesita lumina.. E groasa treaba, sper sa ii dau de cap

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la cladofora este suficient ca o bucatica oricat de mica sa ramana in acvariu si va reveni

ce as face eu ar fi sa arunc pur si simplu moss-ul asta pe care l-ai aratat in poza si sa dau cu domestos pe cioata, apoi clatita, apoi bagata inapoi in acvariu

apoi faci ce a zis Lucian mai sus si ai sanse de reusita, dar trebuie sa pazesti locurile in care apare si sa-i dai cu easy carbo in cap, de la prima aparitie

moss-ul ala nu il mai vindeci si cu cat il lasi mai mult in acvariu cu atat cresc sansele ca bucatele de alga sa ajunga si in alte parti

asta-i problema cu cladophora: se rup bucatele mici din ea si se imprastie peste tot



Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, imi pare rau de moss, nu pot sa il arunc asa... Poate daca pot sa salvez cateva fire mici de moss, daca il bag in apa oxigenata? Pana la urma dau reset total si aia e, maine am ce face toata ziua, numai sa scap de mizeria asta de alga.. deja am vz ca este si prin substrat si pe geam a aparut. Pfoai de ce imi era frica de aia nu scap, cum fac cu amano? cat costa, ma refer la ce ai zis tu Lucian. Multumesc,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Pirania
Member
[Avatar]

Joined: 12/02/2005 00:21:07
Messages: 217
Location: Tartasesti
IP:
Offline

Si eu am cladophora de 2 ani in acvariu, anul trecut am fost plecat de acasa cu serviciul si cand m-am intors dupa 4 luni nu se mai vedeau plantele de ea. Acum o tin sub control, scot afara tot ce vad, mi-am improvizat o periuta de dinti cu maner lung si in fiecare dimineata cand beau cafeaua in fata acv. vanez orice fir de alga ; sapt trecuta am scos mopanii si i-am oparit, nu mai au nimic pe ei acum, dar apar tot timpul firicele pe pietre,etc. Astept sa aduca seba schrimp creveti amano sa iau cativa, nu de alta dar trebuie sa plec iar, sper macar sa o tina sub control. In vara voi face reset.
[Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca aduce mai multi amano, poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste bucati, trimisi catre Constanta. Multumesc,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Baieti, aseara, am dat reset, am fiert tot, am bagat plantele in clor, apa oxigenata nu a facut nimic, asa ca am apelat la clor. Am dat cu clor pe cioate si pietre, le-am lasat 30 sau mai multe min, dupa spalate puternic cu apa si dupa fierte 1 ora cred. La plante, am gasit pe net cum se face, le-am bagat, toate au iesit verzi si frumoase, acum sa vedem care rezista dupa baia de aseara. Pana la urma, raman fara plante decat sa am iar mizeria asta de alga, am aruncat tot mossul. Am spalat filtru, dezinfectat, am bagat solutie pe furtune si dupa puse la uscat, presupun ca prin uscare moare tot. In concluzie am un acvariu nou. Deseara ma acum sa il aranjez iar. Multumesc pt help, stiu unde am gresit, nu o sa mai repet.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com