[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tritoni !! Ajutor!!!  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu ma intreb cu ce ti-au "gresit" tritonii aia de i-ai colectat?! Si ma intreb asta avand in vedere ca mai toate speciile europene sunt clasificate in Red Book (Cartea rosie a speciilor) ca fiind Endangered sau Vulnerable....adica specii protejate.
Cea mai corecta atitudine posibila ar fi sa-i duci inapoi la balta lor si sa-i eliberezi...sunt aproape 100% sigur ca mai devreme sau mai tarziu vor da coltu' in bazinul tau. Si nu din cauza lipsei de ingrijire din partea ta cat mai ales stresului adaptational, lipsei unei diete adecvate, limitarii spatiului plus multe alte cauze posibile.
ELIBEREAZA-I !!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Off, am mers 8 km pe jos prin padure ca sa ma intorc inapoi, mi se par calmi aveam plan sa le fac un acvariu mai mare, sa le fac un biotop si sa mai bag si tritoni cu creasta, apropo, zona este in constructie, lacul si o sa dispara, de-i duc acolo tot mor. Daca fac eu o mica balta in curte? Adica in padure, ca cine stie ce-mi iese si stric gazonul de pomana.
O alta problema, zona este pazita, iar drumul pana acolo este foarte abrupt prin unele locuri, este mocirla si urme de buldozer.
Cand am fost eu paznicii dormeau , iar la intoarcere, i-am salutat si am plecat, e aiurea oriunde ar fi ei.
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Gata, acum mananca si ei, 5 tritoni au mancat 4 rame mici, tocate in bucatele care se miscau, cand am bagat ramele in acvariu au devenit activi, acum stau la soare, o intrebare, ei simt cumva agitatia in apa? Doar masculul a fost in apa cand am dat ramele, si imediat au ie?it de sub muschi si femelele.
Si a fost macel de rame, imi plac din ce in ce mai mult .
Peste acvariu am un geam si este inchis ermetic, pot sta asa peste noapte?
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da
[Email]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Te sfatuiesc sa le dai drumu de unde i-ai colectat chiar daca iti plac dar ramane la latitudinea ta
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Si eu zic ca nu vor rezista in captivitate , sugerez sa-i eliberezi de unde i-ai luat
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Ii eliberez in alt lac, acolo cum am mai spus o sa se duca tot in 2-3 luni, sau fac eu o balta mai mare si aduc mai multi, am mai spus motivele pentru care sa nu ii duc in lac, dar problema e ca nu prea mai sunt lacuri prin zona, doar un rau care curge prea puternic pentru ei.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Fa ceea ce crezi ca e mai bine,eventual poti adopta in terariu,dupa ce il ai amenajat. Nu renunta,sunt animale dragute

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Vreau sa fac unul, am deja un acvariu de 180 de litri gol care are geam prea subtire si nu-l pot umple, in el vreau sa fac terariu, la acvariul ala mai am de rezolvat cu un geam mare, sau ceva care sa acopere tot, ei de urca pe silicon in sus si imi evadeaza, nu stiu ce filtrare sa pon la acvariu , eu le schimb zilnic apa si le dau larve si rame , lemnele care le bag in terariu , trebuie tinute in apa , sau le bag direct , as vrea sa caut lemne cu muschi pe ele , au nevoie de iluminare ? Sau le place la intuneric ?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

severum777 wrote:Ii eliberez in alt lac

Fa-o cit mai repede, altfel incalci legea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Legea cred ca e incalcata deja.

Daca sunt colectati din zona in constructie, nu trebuie aia sa sisteze lucrarile daca e specie protejata? Nu se retrage autorizatia de mediu?

In UK nu ai voie sa construiesti fara survey si daca se gasesc specii de pasari care cuibaresc trebuie sa astepti sa iasa puiii, la tritoni la fel.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com