[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
New setup "Eagle"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

stefanp wrote:
Evident este ca trebuie sa-ti placa tie si sa-ti urmezi planul ce l-ai avut.
Restul e o chestie de gusturi, care bineinteles ca difera de la persoana la persoana .

Sigur Stefan, total deacord In mare nu am facut niciodata acvarii dupa alte gusturi decat ale mele. Ba, mai mult, chiar daca stiu in mare criteriile de baza si trendul cerintelor marilor concursuri, clar nu incerc special sa ma incadrez , in masura in care nu cred ca imaginea bazinului meu ma reprezinta pe mine si poate , culmea, nici sa nu imi placa Acvariul il vad destul de mult timp din zi si trebuie sa imi imi dea o stare speciala,placuta si de satisfactie. Altfel ma apuc si il demontez (hihihi n-ar fi singurul ) si tot asa pana fac unul sa imi placa. Mai mult, am suficienta imaginatie sa reusesc sa construuiesc rapid un setup numai pentru fotografie iar in 3 zile sa fac fotografia finala, dar nu asta nu ma incalzeste, vreau provocarea unui setup greu cu plante crescute loco, si cu toata bataia de cap aferenta unui acvariu full plantat care mai trebuie si sa straluceasca , pe deasupra

Oricum, mai e putin si il desfac, probabil dezmembrarea va "aluneca" usor in alte 2 fotolayout-uri diferite de aspectul de acum si cine stie poate am vreo surpriza, derivatul sa imi placa mai mult decat imaginea tinta

lukitza wrote: Exceptional acvariu. Si foarte tare faza cu borcanele

Multumesc mult Nevoia te invata si te impinge sa cauti solutii , cam la fel a fost si cu reactorul din filtru de apa, imi trebuia si la vremea aceea similarul de firma il cumparai dupa e bay , si nu aveam cardul necesar asa ca a trebuit sa stau sa il concep.

Multumesc mult mai ales celor ce au avut bunavointa sa lectureze aceste lungi postari
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mie imi place mai mult prima poza.
In poza a doua (prima din punct de vedere cronologic) acvariu e putin dezechilibrat pentru ca e crud, jumatatea dreapta e destul de diferita de jumatarea stinga. Cred ca succesu' celei de-a doua poze se datoreaza calitatii ei, mi se mare mai buna decit prima (e mai clara). Incercati sa treceti peste asta si cred c-o sa va placa mai mult prima poza.

Idoobitabil acvariu' e dintre putinele care trag inainte acvaristica noastra . E greu sa-i gasesti puncte slabe.

Poze: smilie ... Poze cu plante
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ziceai mai sus ca fertilizezi asa " 4ml/zi micro,3 ml/zi macro, 2ml/ zi nitrat si am ajuns azi sa fertilizez cu 18-19ml/zi micro, 13 ml/zi macro, 5ml/zi nitrat si 4ml/zi Fe2 "

Asta in ppm cam ce valori ar fi ? adica NO3 ? PO4 ? K ?

Nu imi dau seama ce inseamna de exemplu 2 ml / zi NO3

Merci
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

skija wrote:
Nu imi dau seama ce inseamna de exemplu 2 ml / zi NO3
Merci


1ml/l=1ppm ; acvariul meu are 300 si un pic , hai sa fie 300l, deci 2 ml no3 imi aduce un aport de 6,6ppm .La fel se pot calcula si restul...
COncentratiile acumulate in acvariu, nu ma intereseaza, sunt mai bine de 7-8 ani de cand nu mai incerc sa ma induc in eroare cu testele. Cred ca este foarte important sa ajungi sa intelegi un necesar de bun simt pentru bunul mers al plantelor. Stim toti ca o reteta perfecta nu exista, plantele fiind influentate de muulte efecte,fie in bine fie in rau, astfel nu de putine ori "papica" zilnica ce o bagam in acvariu , nu este consumata sau in proportii diferite, asta inseamna ca ne lovim de un subiectivism mare.

Porcu wrote:
Idoobitabil acvariu' e dintre putinele care trag inainte acvaristica noastra . E greu sa-i gasesti puncte slabe.


Multam Faraoane Imi place ideea (utopica, clar) de a-i vedea pe cei de "dincolo" incercand sa ne copieze setup-urile si sa faca coada la inscrierile la concursurile romanesti
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

salut! in primul rind felicitari pentru realizarea prezentata! )

vroiam sa te intreb cum folosesti apa de osmoza? o acumulezi intr-un vas (butoi) dupa care o bagi in acvariu cu ceva pompa si furtun? si daca o mineralizezi si cum? ce fel de produs folosesti si in ce cantitate?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Si up date , ultima saptamana de data asta "ras, tuns si frezat"
image



bobiciupe wrote:salut! in primul rind felicitari pentru realizarea prezentata! )

vroiam sa te intreb cum folosesti apa de osmoza? o acumulezi intr-un vas (butoi) dupa care o bagi in acvariu cu ceva pompa si furtun? si daca o mineralizezi si cum? ce fel de produs folosesti si in ce cantitate?


Multumesc, mai pe la inceputurile utilizarii ROului puneam saruri de reminralizare de la Sera sau/si amestec cu apa de la canal , ah si in setup-urile cu discusi. Mai apoi incet incet nu am mai pus deloc, fie din lene fie din...lene Dar nu am abservat carente in evolutia plantelor. Mai apoi m-am gandit ca voi avea probleme de adaptare cu plantele fie la cele bagate proaspat in bazin fie la maldarul de plante ce l-am donat pana acum. Cei la care au ajuns plantele nu au remarcat probleme deosebite in adaptare si evolutie. Multumesc!
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca adaugi 2-3 vacute, obtii un excelent peisaj idilic din muntii Alpi, Austria
Superba oaza de verdeata, felicitari!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Daca adaugi 2-3 vacute, obtii un excelent peisaj idilic din muntii Alpi, Austria
Superba oaza de verdeata, felicitari!


Trebuie sa caut un sponsor pentru aceasta excursie pentru un sezon de vara Arta cere sacrificii si cel mai mult (asta imi convine, sic!) sponsorizari. Dupa completarea bagajului de cunostinte cu imagini cu vacute, pe bune ma apuc si pun
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Tot nu m-ai lamurit )) cum e cu osmoza: apa produsa o stochezi sau o livrezi instant in acvariu cind e produsa?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte fumos! Parca este pictata


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

bobiciupe wrote:Tot nu m-ai lamurit )) cum e cu osmoza: apa produsa o stochezi sau o livrezi instant in acvariu cind e produsa?


Scuze. O stochez, am 2 recipiente de cate 20l.Motiv pentru care la inceputul unui set-up fac aceste schimburi mici mai des , 2-3 zile, apoi spre sfarsit ....muuult mai rar O stochez si o pun in acvariu cel mai devreme peste 24h pt a nu avea variatii mari de Ph.


Lucian wrote:
Foarte fumos! Parca este pictata


Multumesc frumos. Da si mie imi place "linistea" pe care o lasa , departe de agitatia cotidiana, oarecum in antiteza cu viata plina de agitatie, practic simt imaginea asta ca pe un "buffer" al adrenalinei acumulate peste zi
[Email]
OanaR
Member

Joined: 23/07/2015 16:15:49
Messages: 108
Location: Iasi
IP:
Offline

Cred ca sunt eu oarba sau ceva, dar de cand l-am vazut pe fb, intotdeauna mi-a dat senzatia de un animal terestru, vulpe sau ceva . Nu reusesc deloc sa vad vulturul (posibil pentru ca de obicei asociez pasarile cu o pozitie "in zbor"). Oricum, mie personal imi place foarte mult, si consider ca e un setup original.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Super acvariu, super poza, super cum ai prins pestii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:Super acvariu, super poza, super cum ai prins pestii .


Numai eu stiu cati papuci am aruncat in dulapul acvariului la miez de noapte Pana la urma am reusit sa ii grupez. Si mai mult, matusalemicii mei 2 Calistusi au stat ascunsi , indivizii astia nu am reusit sa ii prind ever.De la distanta, cand vad minciocul ,pa! se baga in cele mai inaccesibile zone, de unde sigur isi rad de mine Altfel, da acvariul acum e aranjat, tuns, iar fotografia are detalii de fotografie finala, asta pentru ca straturile de HC au ajuns atat de groase in unele locuri ca mi-e teama sa nu ma trezesc cu tot covorul ridicat pe sus.

Multumesc mult!

OanaR wrote:Cred ca sunt eu oarba sau ceva, dar de cand l-am vazut pe fb, intotdeauna mi-a dat senzatia de un animal terestru, vulpe sau ceva . Nu reusesc deloc sa vad vulturul (posibil pentru ca de obicei asociez pasarile cu o pozitie "in zbor"). Oricum, mie personal imi place foarte mult, si consider ca e un setup original.



Gand la gand cu ...sotia mea Numele, hmmm, a venit in urma aprecierilor de pe multe grupuri de FB si a parerilor multiple cum ca ar semana cu un vultur, sa zic un bust de vultur. ulterior , m-am uitat mai atent si cred ca le-am dat dreptate. Dar pentru ca discutam de o asemanare schitata cred ca e foarte mult subiectivism. Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 07/03/2016 11:29:22

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto, felicitari sincere!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Arata superb! Felicitari!!
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Neah, foarte urat... strugurii acri...
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Intr-adevar, un acvariu deosebit.
Nu care cumva sa nu-l inscrii pe la iaplc, aga, eaplc anul asta

Totusi, n-am inteles io bine, sau folosesti apa de osmoza fara sa mai adaugi nici saruri si nici apa de robinet?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

stefanp wrote:Intr-adevar, un acvariu deosebit.
Nu care cumva sa nu-l inscrii pe la iaplc, aga, eaplc anul asta

Totusi, n-am inteles io bine, sau folosesti apa de osmoza fara sa mai adaugi nici saruri si nici apa de robinet?


Sper sa nu uit, nu ar fi prima data
Ai inteles bine Stefan, nu mai adaug saruri si nici apa de robinet nu mai pun, daca reusesc sa nu mai pun nici fertilizanti se cheama ca am agasit marele graal al acvaristicii . Cata vreme vad ca merge bine nu are sens sa il deranjez cu "gifturi" suplimentare


Multumesc mult de aprecieri
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis.b wrote:Ai inteles bine Stefan, nu mai adaug saruri si nici apa de robinet nu mai pun, daca reusesc sa nu mai pun nici fertilizanti se cheama ca am agasit marele graal al acvaristicii . Cata vreme vad ca merge bine nu are sens sa il deranjez cu "gifturi" suplimentare

Dar substratul, substratul... dincolo era mai mic!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com