[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup 60l - Singer  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

asa zisa radacina e din plastic?

am vazut ca ai niste pietroie dece nu incerci sa-le exploatezi? ar arata foarte bine un iwagumi

https://www.google.ro/search?safe=strict&biw=1366&bih=608&tbm=isch&sa=1&q=iwagumi&oq=iwagumi&gs_l=img.1.0.0j0i30

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2016 20:45:13

Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Salut. Radacinile sunt de vita de vie, fierte de 3 ori in apa cu sare, tinuite in apa cu albastru de metilen vreo 2 zile si scufundate in total vreo 3 saptamani. Asa arata dupa decojire vita de vie. Am mai vazut acelasi mucegai la un prieten tot de la vita de vie intr-un acvariu de ~ 300 l cu discusi. Nu aveau vietuitoarele nici o treaba.

Referitor la layout, cam asta mi-am dorit, nu urmaream iwagumi, vreau un contrast intre o zona mai sterpa (dreapta) si o zona luxurianta (bonsai + covor de HC care vine saptamana viitoare. Urmatorul setup de la mine din birou va fi un iwagumi.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2016 20:54:44


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ideea pe care incercam noi sa o promovam este construirea unui acvariu cat mai aproape de realitate, cat mai aproape de natura. Iti salut incercarea de a face ceva cu crengile alea, dar mie personal nu mi se pare prea stralucita finalizarea. Eu unul as renunta la ele, cel putin in forma pe care le folosesti acum. In plus pietrisul ala e prea mare ca sa se dezvolte parvula in el, sau alt gazon. Mai sunt si alte sfaturi de dat, dar sa vedem cum actionezi la cele primite

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Granulatia e de 2-4mm. Sau cel putin asa scria pe ele... altceva nu am avut la dispozitie la acel moment. Am vrut sa merg pe ideea unui conflict intre 2 zone. De acolo am plecat. Recunosc ca realizarea bonsai-ului nu e cea mai stralucita dar trebuie sa creasca vesicularia si va acoperi buretele. La final zona din stanga ar trebui sa fie mai „aspra”, cu covor de parvula si bonsaiul sa fie mai fin, mai neted cu covor de tripartita. Sunt o sumedenia de hardscape-uri ce contin bonsai, inclusiv la ADA 2014. Si brazi ?!?! Wierd... in fine.

Nu vreau sa castig nici un concurs Vreau doar sa imi placa ochiului meu. Probabil replica asta a fost folosita si auzita de n ori

Sunt curios in legatura cu celelalte sfaturi!

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu m-as gandi serios sa schimb pietrisul(nisipul). Cred ca te-au pacalit grosolan cu granulatie 2-4. Nu ai sanse sa se dezvolte gazonul. Parvula vad ca deja se ingalbeneste. De fapt ea e un gazon care cere multa lumina. Gazonul in general are radacinile firave si daca substratul nu este finut nu se va putea extinde. Spray barul eu l-as muta sa vina returul pe lungimea bazinului astfel asigurand valurirea si oxigenarea apei pe suprafata mult mai mare

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com